لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۴۵

آسوشییتدپرس می گوید پیش‌نویس طرح کنگره آمریکا برای اعمال محدودیت‌هایی علیه ایران را رویت کرده است


خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید پیش‌نویس طرحی را رویت کرده که در پی اعلام راهبرد تازه دونالد ترامپ در مورد ایران و عدم تائید پایبندی این کشور به برجام، با هدف اعمال محدودیت‌هایی علیه تهران، در کنگره ایالات متحده طراحی شده‌است.

در گزارش روز شنبه آسوشیتدپرس آمده‌است در پیش‌نویسی که به رویت این خبرگزاری رسیده، تحریم‌های احتمالی علیه ایران، پس از آن به جریان می‌افتد که تهران به نقض محدودیت‌های تازه اقدام کند.

پیش‌نویس مصوبه احتمالی را باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، و سناتور تام کاتن، دیگر عضو حزب جمهوری‌خواه، با درنظرگرفتن ملاحظات دولت دونالد ترامپ، تهیه کرده‌اند.

به گفته آسوشیتدپرس این پیش‌نویس، در صورتی که به قانون تبدیل شود، به‌خودی خود ناقض توافق اتمی شش قدرت جهانی و ایران در تیر ماه دو سال پیش «نیست»، بلکه اقداماتی موازی را در پی می‌گیرد که شاید در نهایت این توافق را در مرز سقوط قرار دهد؛ زیرا خواسته‌هایی که پیش‌تر توافقی در مورد آن‌ها نشده‌است را، مطرح می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، کمتر از دو هفته پیش با اعلام راهبرد جدید دولت خود در قبال تهران گفت قادر به تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای نیست.

توافق اتمی ایران با کشورهای ۱+۵ در تیر ماه ۱۳۹۴ به‌دست آمد. برنامه جامع اقدام مشترک، از یک سو فعالیت‌های اتمی ایران را محدود کرده، از سوی دیگر تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران را برچیده‌است.

XS
SM
MD
LG