لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۵

سرکنسول‌گری ایران در اربیل حمله به مقر خود را محکوم کرد


پس از انتشار گزارش‌ها درباره حمله به سرکنسول‌گری ایران در اربیل و پایین کشیده شدن پرچم جمهوری اسلامی ایران، این سرکنسول‌گری در بیانیه‌ای این اقدام را «تعرض» دانست و محکوم کرد. به گزارش ایسنا، سرکنسولگری ایران در اربیل همچنین خواستار انجام وظایف مقام‌های اقلیم در حفظ و حراست از مکان این نهاد شد. در این بیانیه همچنین از مقام‌های سیاسی، سران عشایر، نمایندگان مجلس و دیگر شخصیت‌های سیاسی که این اقدام را محکوم کرده‌اند، قدرردانی شده است.

بر اساس فیلم‌های منتشر شده از این رویداد، گروهی از افراد با ورود به سرکنسول‌گری ایران در اربیل، پرچم جمهوری اسلامی را پایین کشیدند.

در حالی که مقام‌های اقلیم کردستان عراق هنوز به این اقدام واکنشی نشان نداده‌اند، احمد محجوب سخنگوی وزارت خارجه عراق، حمله به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران را «از پیش طراحی شده» خوانده و محکوم کرده است. پیش از این رویداد برخی از فرماندهان نیروهای پیش‌مرگ کردستان عراق، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از نیروهای عراقی برای تصرف کرکوک متهم کرده بودند.

خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس خبر دادند که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، دست‌کم سه بار با رهبران اتحادیه میهنی کردستان در شهر سلیمانیه دیدار کرده و به آنها شدیداً هشدار داده است یا از شهر کرکوک خارج شوند و یا اینکه پشتیبانی تهران را از دست خواهند داد.

از طرف دیگر، سرکنسولگری ایران در اربیل روز پنجشنبه مدعی بی‌طرفی ایران در منازعه بین دولت عراق و اقلیم کردستان شده بود. یک روز پس از تصرف شهر کرکوک به دست ارتش عراق و شبه‌نظامیان حشدالشعبی هم علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل، هر گونه نقش و حضور سپاه پاسداران در این عملیات را رد کرده بود.

XS
SM
MD
LG