لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۲

دونالد ترامپ و امانوئل ماکرون بر مقابله با فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در سوریه تاکید کردند


کاخ سفید، روز دوشنبه، اعلام کرد که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، و امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، در یک گفت وگوی تلفنی بر ضرورت مقابله با فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در سوریه تاکید کردند.

ایران همواره نقش خود را در سوریه مستشاری خوانده است.

این دومین باری است که در ۱۰ روز اخیر، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون درباره نقش ایران در سوریه گفت وگو می کنند. پیش از این در ۲۷ آبان، رهبران دو کشور درباره مقابله با «اقدام های بی‌ثبات‌کننده» ایران و حزب‌الله لبنان، گفت وگو کرده بودند.

بنا به بیانیه کاخ سفید، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون تاکید کردند که مذاکرات سازمان ملل در ژنو برسر صلح سوریه تنها گفت و گوهای مشروع برای دست یابی به راه حل سیاسی در این کشور است.

دور تازه مذاکرات صلح ژنو امروز سه شنبه، برگزار می‌شود. هفته گذشته گروه های مخالف حکومت سوریه در نشست ریاض در عربستان بر سر اعزام یک هیات واحد به این گفت و گوها به توافق رسیدند. حکومت سوریه تاکنون هنوز هیاتی را برای شرکت در این نشست معرفی نکرده است.

استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، روز دوشنبه، در جلسه شورای امنیت از دریافت پیام دولت سوریه مبنی بر عدم اعزام نماینده به ژنو خبر داد. با این وجود، وی نسبت به حضور دولت سوریه در این مذاکرات ابراز امیدواری کرده است.

XS
SM
MD
LG