لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۳

هیاتی اروپایی برای گفتگو درباره توافق اتمی ایران به واشینگتن می رود


هیاتی اروپایی متشکل از نمایندگان بریتانیا ، آلمان و فرانسه برای گفتگو با مقامات آمریکایی درباره توافق هسته ای ایران به واشینگتن می رود. شبکه خبری سی ان ان به نقل از یک دیپلمات اروپایی گزارش داده است که این هیات نمایندگی روزهای پنجشنبه و جمعه با نمایندگان کنگره ، مقامات ارشد وزارت امور خارجه و احتمالا مقامات کاخ سفید دیدار و گفتگو خواهد کرد. به گزارش « سی ان ان» هدف از این سفر افزایش فشار به آمریکا برای حفظ توافق هسته ای با ایران است.

دونالد ترامپ ،‌رئیس جمهوری آمریکا که یکی از مخالفان توافق هسته ای است در ۲۲ مهرماه از امضای گزارش وزارت خارجه آمریکا مبنی بر پاینبدی ایران به برجام خودداری کرد و گزارش را به کنگره فرستاد . کنگره آمریکا تا ۲۲ آذر ماه فرصت دارد تا نطر نهایی اش را در باره توافق هسته ای اعلام کند.

پیش از این نیز یوکیا آمانو ، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و فدریکا موگرینی ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با همین هدف به واشینگتن سفر کرده بودند.

آمریکا و ایران متقابلا یکدیگر را به نقض روح برجام متهم می کنند. آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه نگرانی خود را از برنامه موشکی ایران بارها ابراز کرده اند.

XS
SM
MD
LG