لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۱

اردن به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس را به‌عنوان پایتخت اسراییل خطرناک نامید


به گزارش خبرگزاری فرانسه اردن امروز دوشنبه خطاب به آمریکا ابراز عقیده کرد که به رسمیت شناختن اورشلیم(بیت المقدس) به عنوان پایتخت رسمی اسرائیل پیامدهای خطرناک دارد. بنا بر این گزارش، ایمن صفادی Ayman Safadi وزیر خارجه اردن در تماسی تلفنی با همتای آمریکایی رکس تیلرسون گفت: «ضروری است که منزلت تاریخی و حقوقی اورشلیم حفظ و از هرگونه تصمیمی که به تغییر این منزلت بیانجامد، پرهیز شود».

روز یکشنبه جرد کوشنر داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و سفیر این کشور در امور صلح خاورمیانه اعلام کرد که دونالد ترامپ به زودی در باره وضعیت اورشلیم تصمیم خواهد گرفت. دونالد ترامپ قرار است روز چهارشنبه به اسرائیل سفر کند.

رهبران فلسطینی سخت در تلاشند که با رایزنی جلوی اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را بگیرند. احمد ابوغیط دبیرکل اتحادیه عرب هم اعلام کرده است که چنین اقدامی به افراطگرایی و خشونت دامن می زند و هر گونه امید رسیدن به صلح را نقش بر آب می کند.

اردن مدیریت بخش شرقی اورشلیم(بیت المقدس) را از تاسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۶ میلادی تا زمانی که اسرائیل آن را در جنگ شش‌روزه سال ۱۹۶۷ تسخیر کرد، در دست داشت. اما بعد از آن اسرائیل بدون تایید جامعه جهانی این بخش شهر را تصاحب کرد. اسرائیل ۲۳ سال پیش با اردن توافق صلحی امضاء کرد که طبق آن نظارت بر اماکن مذهبی اورشلیم با اردن است.

XS
SM
MD
LG