لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۰۸

اقدام آمريکا در وتوی قطعنامه شورای امنيت درباره بیت المقدس/اورشلیم واکنش‌برانگیز شد


پس از آن‌که ایالات متحده قطعنامه پیشنهادی در شورای امنیت در مخالفت با تصمیم واشینگتن در مورد اورشلیم/بیت‌المقدس را وتو کرد، کشورها و مقام‌های مختلف به آن واکنش نشان داده‌اند. در جریان رای‌گیری، ۱۴ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت به قطعنامه رای مثبت دادند.

قطعنامه ارائه‌شده مصر به شورای امنیت سازمان ملل متحد، خود واکنشی بود به تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، مبنی بر پذیرش اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت‌خانه ایالات متحده از تل‌آویو به این شهر در سال‌های پیش‌رو. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل هم ابراز تاسف کرده که کشورش بار دیگر به‌تنهایی در دفاع از اسرائیل اقدام کرده‌است.

اسرائیل از وتوی قطعنامه توسط آمریکا استقبال کرده‌است. از طرف دیگر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، ساعتی پس از وتوی قطعنامه گفت آمریکا را دیگر در روند سیاسی اسرائیلی و فلسطینی در جایگاه میانجی نمی‌پذیرد. همزمان نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل هم اقدام آمریکا در وتوی قطعنامه را «حمایت بارز از اشغالگری و تجاوز» توصیف کرده‌است. ایران، اسرائیل را به‌عنوان یک کشور به‌رسمیت نمی‌شناسد.

XS
SM
MD
LG