لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۰

حسن روحانی از تفحص در امور و زندگی خصوصی مردم انتقاد کرد


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه در تهران در آنچه دولتش «اولین اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی» نامیده گفت که ایرانیان در ۱۱۰ سالی که از انقلاب مشروطه می گذرد همواره خواسته اند رعیت نباشند و حق خود را طلب کرده اند.

حسن روحانی همچنین در بیانات خود به موارد شنود، تجسس و تفحص در امور و زندگی خصوصی مردم و امنیتی کردن فضای مجازی و اینترنت انتقاد کرد و افزود برای ریشه کن کردن فساد راهی جز اعمال شفافیت نیست.

او افزود رونمایی از «منشور حقوق شهروندی» در سال گذشته برخلاف بعضی انتقادها به توصیف او «حرکتی انتخاباتی» نبود و تکرار کرد که یکی از اهداف به توصیه او «بسیار مهم» دولت اجرای تمام این منشور است.

بحث درباره منشور حقوق شهروندی در ادامه اختلاف نظر میان طیفهای گوناگون جناح های اصلاح‌طلب و اصولگرا در نزدیک دو دهه گذشته بر سر چگونگی تفسیر فقه و شرع و قوانین مصوب بعد از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ ابراز می شود.

همزمان مدافعان حقوق بشر و برابری حقوق زن و مرد در کنار حامیان حقوق اقلیتهای دینی و مذهبی و قومی و منتقدان حکومت دینی، در نزدیک ۴ دهه ای که از انقلاب سال ۵۷ ایران می گذرد، حاکمان جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق قانونی و شهروندی ایرانیان متهم و موارد آن را در گزارش‌های متعدد فهرست کرده اند.

XS
SM
MD
LG