لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۸

نماینده سردشت خواستار مجازات عاملان شلیک به «کولبران» شد


نماينده سردشت و پيرانشهر در مجلس، خواستار مجازات عاملان شلیک به «کولبران» شد و گفت: تنها «٢٠ درصد» پرونده‌های قضایی در این زمینه به صدور رای و پرداخت دیه به بازماندگان ختم شده است. رسول خضری این موضوع را در گفت‌و‌گو با شماره روز سه‌شنبه روزنامه شرق و به‌دنبال مرگ دو کولبر جوان سردشتی اهل روستای بيتوس بیان کرد. نماینده سردشت با اشاره به اینکه دو کولبر جوان سردشتی٬ بار «پوشاک و گردو» داشتند٬ از کشته شدن مدام جوانان مناطق مرزی با شلیک گلوله ماموران٬ ابراز تاسف کرد و شنیدن خبر مرگ کولبران را «بدترين خبر» برای یک نماینده مناطق مرزی دانست.

روز یکشنبه عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران از مصوبه هیئت دولت برای «متوقف شدن کولبری» و ایجاد ۱۵ بازارچه مرزی خبر داد و گفت که این تصمیم «آثار اجتماعی و امنیتی در پی خواهد داشت». حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور هم در نیمه آبان ماه اعلام کرده بود که کولبران در مناطق مرزی ایران هدف تیراندازی قرار نمی‌گیرند و در پاسخ به پرسش ایلنا افزوده بود کسانی که به سمت‌شان شلیک می‌شود، کولبر نیستند.

کولبرها به خرده‌کاسبکارانی گفته می‌شود که برای کسب درآمد زندگی، اجناسی را از مرزهای ایران وارد یا خارج می‌کنند. آنها بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به این کار اشتغال دارند.

XS
SM
MD
LG