لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۱۳

امپراطور ۸۴ ساله ژاپن برای سپردن سمت خود به ولیعهد ابراز آمادگی کرد


ژاپن هشتادوچهارمین سالروز تولد آکی‌هیتو امپراطور این کشور را جشن گرفت. شمار چشمگیری از مردم ژاپن با تجمع در برابر کاخ سلطنتی تولد او به شادی پرداختند و از این که او تا دوسال دیگر در ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ به وظایف خود ادامه دهد اعلام حمایت کردند. این تاریخ موعدی است که پارلمان ژاپن مطابق یک سنت دیرینه که امپراطور سالمند راهی تبعید می‌شود برای تبعید آکی‌هیتو تعیین کرده است.

آکی‌هیتو در این مراسم با دست تکان دادن برای تجمع کنندگان از حضور آنان استقبال و از کسانی که بر روی مرحله گذار کار کرده اند سپاسگزاری کرد. امپراطور ژاپن افزود در روزهای آینده که در جایگاه نماد حکومت وظایف خود را انجام میدهد،
می خواهد خود را آماده کند تا مشعل را به دست امپراطور بعدی و مردم برساند.

پارلمان ژاپن در تابستان گذشته پس از آن که آکی هیتو با پیش کشیدن سالمند بودن خود درخواست برکناری و تبعید کرد با تصویب یک ماده واحده به این درخواست پاسخ مثبت داد.

پس از بیش از دو قرن این اولین بار است که یک امپراطور ژاپن تبعید می شود. آکی هیتو ۲۸ سال پیش در ژانویه ۱۹۸۹ در سن ۵۶ سالگی پس از درگذشت پدرش هوروهیتو امپراطور ژاپن شد. بزرگترین پسر او ناروهیتو که ولیعهد ژاپن است در روز اول مه ۲۰۱۹ در سن ۵۹ سالگی امپراطور ژاپن خواهد شد.

XS
SM
MD
LG