لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۶

ایران درباره «عدم اجرای تعهدات آمریکا در برجام» به آژانس هشدار داد


علی اکبر صالحی روز دوشنبه، هشدار داد که اگر آمریکا به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نکند، ایران ممکن است در روند فعلی همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تجدیدنظر کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران این هشدار را در جریان یک مکالمه تلفنی با یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس مطرح کرده است. به گزارش خبرگزاری فارس، آقای صالحی گفته است: «در صورت عدم اجرای تعهدات برجامی از جانب آمریکا، جمهوری اسلامی تصمیماتی را اتخاذ خواهد کرد که می‌تواند بر روند فعلی همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأثیرگذار باشد».

وی توضیح بیشتری نداد. دولت آمریکا روز ۲۳ دی ماه تصمیم‌ می گیرد که آیا قصد دارد تعلیق تحریم‌ها در چارچوب توافق اتمی با ایران را تمدید کند یا نه.

این تمدید هر ۱۲۰ روز یک‌بار انجام می‌شود. اما با توجه به رویکرد دولت آمریکا نسبت به اعتراض‌های اخیر در ایران و انتقادهای رئیس‌جمهوری ایالات متحده از توافق اتمی، مشخص نیست او چه تصمیمی در این زمینه اتخاذ خواهد کرد.

دونالد ترامپ، در جریان اعتراضات اخیر در ایران بار دیگر برجام را زیر سؤال برد و تصریح کرد پولی که از این توافق عاید تهران شده، به جای هزینه برای مردم ایران صرف «ماجراجویی» آن در منطقه خاورمیانه شده است.

XS
SM
MD
LG