لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۹

به گفته یک نماینده مجلس نزدیک به پنج هزار تن در اعتراض‌های سراسری دی ماه بازداشت شدند


علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، پس از بازدید از زندان اوین در یک پیام توئیتری نوشت که آمار کل زندانیان حوادث دیماه ۴۹۷۲ نفر بوده است.

ایلنا به نقل از پیام او بر روی شبکه اجتماعی توئیتر افزوده است که از کل بازداشت‌شدگان ۴۵۳۴ نفر آزاد شده و ۴۳۸ نفر همچنان در بازداشت هستند و علاوه بر این ۵۵ نفر هم در بازداشت وزارت اطلاعات هستند.

علیرضا رحیمی همچنین از بازدید هیئت مجلس از محل نگهداری زندانیان اعتراض‌های دی ماه، محل مرگ سینا قنبری یکی از معترضان و دیدن فیلم ضبط شده دوربین‌های نصب شده در محوطه سرویس‌های بهداشتی مربوط به محل نگهداری او خبر داد و افزود به دلیل اهمیت موضوع مرگ سینا قنبری، درخصوص این فیلم و توضیحات ارائه شده و نیز بازدید از محل مرگ او جداگانه خواهد نوشت.

پس از اعتراض‌های دی ماه در بیش از ۱۰۰ شهر ایران، گزارش‌هایی در مورد کشته شدن چند تن از بازداشت‌شدگان در بازداشتگاه‌ها منتشر شد اما مسئولان حکومتی تنها خبر درگذشت سینا قنبری در زندان اوین و وحید حیدری در زندان اراک را تأیید کردند گرچه دلیل مرگ را در هر دو مورد خودکشی اعلام کردند.

این در حالی است که نهادهای داخلی و بین‌المللی مدافع حقوق بشر با مشکوک خواندن مرگ این دو زندانی خواستار بررسی شرایط مرگ هر دو شدند.

به گفته مسئولان جمهوری اسلامی ایران ۲۵ نفر در اعتراض‌های خیابانی دی ماه کشته شده‌اند، گرچه تأیید این آمار به طور مستقل امکان‌پذیر نیست.

م.ا.

XS
SM
MD
LG