لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۹

به گفته یک نماینده مجلس، مسئول رسیدگی به پرونده فعالان محیط زیست سازمان اطلاعات سپاه بوده است


فاطمه ذوالقدر، از اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس می گوید بازجویی از فعالان محیط زیست زیر نظر اطلاعات سپاه انجام شده است. خبرگزاری ایلنا به نقل از خانم ذوالقدر گزارش داده است که جلسه فراکسیون محیط زیست مجلس، نمایندگان اطلاعات سپاه، قوه قضائیه، سازمان محیط زیست و وزارت اطلاعات صبح چهارشنبه برای رسیدگی به پرونده بازداشت شدگان برگزار شد. این نماینده مجلس به نقل از معاون پارلمانی وزارت اطلاعات گفته است که این وزارتخانه «چندان» در جریان امور نبوده است.

کاووس سید امامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست یکی از بازداشت شدگان دو هفته اخیر بود که روز ۲۱ بهمن اعلام شد در زندان درگذشته است. مسئولان زندان علت مرگ او را «خودکشی» اعلام کردند ولی برخی از نزدیکان آقای سید امامی و همچنین دولت کانادا و نهادهای حقوق بشری داخلی و بین‌المللی مرگ او را مشکوک خوانده و خواستار تحقیقات مستقل در باره علل مرگ او هستند.

روز گذشته دادستان تهران بازداشت شدگان را به جاسوسی برای سازمانهای اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل متهم کرد. نزدیکان کاووس سید امامی و چند تن از نمایندگان مجلس می گویند او وهمکارانش در زمینه مسایل زیست محیطی فعال بودند و فعالیت سیاسی نداشتند.

XS
SM
MD
LG