لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۰

وزیر خارجه آمریکا خواستار خروج نیروهای ایرانی و گروه‌های مورد حمایت ایران از سوریه شد


رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا خواستار خروج نیروهای ایرانی و نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی از سوریه شد. به گزارش خبرگزاری رویترز آقای تیلرسون که در ادامه سفر منطقه ای خود به اردن رفته‌است گفت واشینگتن نسبت به درگیری اخیر بین اسراییل و ایران نگران است.

هفته گذشته اسرائیل اعلام کرد پهپادی متعلق به ایران را که در حریم هوایی آن کشور پرواز می‌کرد، سرنگون کرده‌است. بدنبال این واقعه نیروی هوایی اسرائیل ۱۲ منطقه در مناطق مرزی و در حومه دمشق را بمباران کرد. ایران و سوریه ادعای اسرائیل را رد کرده و گفته‌اند که این پهپاد مشغول انجام مأموریت خود در خاک سوریه بود.

از سوی دیگر علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل، روز چهارشنبه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا گفت ایران به دعوت دولت قانونی سوریه در آن کشور حضور دارد و کسانی باید از سوریه بروند که به گفته او «بدون اجازه دولت قانونی سوریه آنجا هستند.»

ایران، روسیه و حزب‌الله لبنان از جمله کشورها و گروه‌هایی هستند که در جنگ داخلی سوریه از بشار اسد حمایت می‌کنند. نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا هم حامی گروهی از کردهای سوریه و شبه نظامیان میانه‌رو آن کشورهستند.

XS
SM
MD
LG