لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۲۶

سفیر آمریکا در سازمان ملل به حضور وزیر دادگستری ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل اعتراض کرد


نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، به برنامه حضور علیرضا آوایی، وزیر دادگستری ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل اعتراض کرد و گفت این مقام ایرانی، «مسئول برخی از بدترین موارد نقض حقوق بشر در ایران» است.

خانم هیلی در بیانیه‌ای ممانعت از آزادی‌های سیاسی و آنچه را «اشاعه سرکوب، خشونت و کشتار خودسرانه زندانیان سیاسی» توصیف کرد، از جمله این موارد دانست.

علیرضا آوایی، وزیر دادگستری ایران قرار است در ۳۷مین نشست شورای حقوق بشر ملل متحد در سوئیس، شرکت کند. وی در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا قرار دارد.

شماری از مخالفان جمهوری اسلامی می‌گویند وزیر دادگستری فعلی ایران در جریان اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ «نقش کلیدی» داشته‌ است. او بین سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۷، دادستان عمومی و انقلاب دزفول و اهواز بود. تا چند سال پیش مقامهای حکومت این اعدامها را کتمان یا درباره آن سکوت می‌کردند. اما در سالهای اخیر برخی از نزدیکان به آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اعدام‌های سال ۱۳۶۷ را حاصل یکی از بهترین تصمیم های او برای ثبات نظام دانسته اند.

نشست شورای حقوق بشر از روز هفتم اسفندماه در ژنو آغاز می‌شود. هرچند این گردهمایی سالانه برای مدت تقریبا یک ماه ادامه خواهد داشت، اما رهبران و مقام‌های ارشد ۱۰۰ کشور و سازمان بین‌المللی، مهمان سه روز نخست آن خواهند بود.

علیرضا آوایی، وزیر دادگستری ایران، که قرار است در این نشست شرکت کند در مهر ماه ۱۳۹۰، همراه ۲۸ مقام دیگر در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG