لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۳

اژه‌ای می‌گوید کاووس سیدامامی در زندان تحت فشار و سختی نبوده است


غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه روز دوشنبه گفت کاووس سیدامامی، استاد دانشگاهی که در زندان جان سپرد، در دوران زندانش تحت هیچ سختی و فشاری از نظر غذا، بهداشت و دارو نبوده است.

آقای اژه‌ای گفت بعضی از افرادی که آنها را تشکیلاتی می‌خواند و افرادی که جرم سنگین دارند، بخاطر کشف نشدن اطلاعاتشان در زندان خودکشی می‌کنند و همه خودکشی‌ها در زندان بخاطر سختی نیست.

کاووس سیدامامی، شهروند ایرانی-کانادایی، استاد دانشگاه و از فعالان محیط زیست، دو هفته پس از بازداشت در زندان جان باخت. او به جاسوسی متهم شده بود. مسوولان جمهوری اسلامی مرگ او را بر اثر خودکشی دانستند اما نهادهای بین‌المللی می‌گویند باید روشن شود که در صورت درستی فرضیه خودکشی، چه شرایطی باعث شده که او پیش از رفتن به دادگاه خودکشی کند.

از زمان اعتراض‌های سراسری دی‌ماه در ایران، مرگ کاووس سیدامامی سومین موردی است که بعنوان خودکشی در بازداشتگاه اعلام شده است. پیش از آن مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند وحید حیدری و سینا قنبری دو جوانی که در جریان اعتراض‌های سراسری بازداشت شده بودند، در زندان خودکشی کرده‌اند.

حسن روحانی اواخر بهمن‌ماه کمیته چهارنفره‌ای از اعضای دولت را مامور کرد به آنچه حوادث ناخوشایند در بعضی از بازداشتگاه‌ها خوانده شده، رسیدگی کنند.

XS
SM
MD
LG