لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۲۶

چین، رئیس جمهور آمریکا را به ضربه زدن به تجارت جهانی متهم کرد


دولت چین، دونالد ترامپ، ‌رئیس جمهوری آمریکا را به ضربه زدن به سیستم تجارت جهانی متهم کرد. این نخستین واکنش رسمی چین به دستورالعمل دونالد ترامپ است که برای فولاد به میزان ۲۵ درصد و آلومینیوم به میزان ۱۰ درصد، تعرفه واردات به آمریکا تعیین کرده است.

فرمان روز پنجشنبه ترامپ شامل همه کشورهای جهان به جز مکزیک و کانادا می‌شود. ژاپن و کره جنوبی نیزاز این اقدام آمریکا انتقاد کرده‌اند. وزیر بازرگانی کره جنوبی از کشورهای جهان خواسته است از آغاز جنگ تجاری خودداری کنند.

جنگ تجاری به شرایطی اطلاق می‌شود که کشورهای مختلف بر خلاف توصیه‌های هواداران تجارت آزاد، در اقدامات تلافی‌جویانه، تعرفه‌های گمرکی برای محصولات خارجی تعیین کنند.

اتحادیه اروپا خواستار گفتگو درباره اجرای این دستورالعمل شده و کمیسر امور بازرگانی اتحادیه اروپا گفته است در صورت لزوم، این موضوع به سازمان تجارت جهانی ارجاع داده خواهد شد.

دونالد ترامپ دلیل این اقدام خود را حمایت از صنایع فولاد و آلومینیوم و رونق بخشیدن به صنایع داخلی آمریکا اعلام کرده است. در واکنش به اعتراض صادر کنندگان بزرگ فولاد و آلومینیوم آقای ترامپ وعده داده است برخی از متحدان آمریکا را از افزایش تعرفه ها معاف کند.

XS
SM
MD
LG