لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۳۷

سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید دلیل حضور نظامی ایران در «دو کشور همسایه»، درخواست‌ دولت‌های این کشورهاست


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات روز یکشنبه وزیر خارجه آمریکا، اتهام بی‌ثبات‌سازی منطقه توسط تهران را رد کرد و گفت حضور نظامی ایران در «دو کشور همسایه»، به درخواست دولت‌های این دو کشور است.

آقای قاسمی به نام این دو کشور اشاره نکرده است اما حضور نظامی ایران در عراق پیشتر نیز اعلام شده است. به جز عراق، تاکنون به طور رسمی اعلام نشده که ایران در کدام کشور همسایه حضور نظامی دارد. ایران در یمن و سوریه نیز حضور نظامی دارد که مرز مشترکی با ایران ندارند.

مایک پمپئو در نخستین سفرش به عنوان وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه، در یک کنفرانس خبری مشترک با عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، ایران را به دلیل فعالیت‌هایش در سوریه و یمن به بی‌ثبات‌سازی منطقه متهم کرده بود.

آقای قاسمی بدون اشاره به جزئیات حمایت ایران از شورشیان یمنی، درباره این بخش از سخنان آقای پمپئو، انتقادات از ایران را «نادرست» توصیف کرد. وی همچنین به تندی از نزدیکی آمریکا و عربستان سعودی انتقاد کرد و آن را «شراکت نامقدس توسعه طلب» خواند.

آقای پمپئو در ریاض گفته بود که برخلاف دولت قبلی آمریکا، دولت جدید این کشور از آنچه وی «ابعاد وسیع تروریسم ایران» خواند، غفلت نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG