لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۲

آمریکا می‌گوید در پی ساختن ائتلافی جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران است


وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که این کشور در پی ساختن ائتلافی جهانی است علیه جمهوری اسلامی و آن‌چه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران نامیده است.

هدرنَئورت، سخنگوی امور خارجه آمریکا، در جمع خبرنگاران گفت که آمریکا سخت در تلاش است تا این ائتلاف را تشکیل دهد و تعداد زیادی کشور را گردهم آورد تا از دریچه‌ای واقع‌گرایانه به حکومت ایران نگاه کنند و تمام فعالیت‌های به‌گفته وی بی‌ثبات‌کننده ایران را، نه فقط در منطقه، بلکه در جهان ببینند.

جزئیات این طرح روز دوشنبه توسط مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، مشخص خواهد شد. خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که این اقدام، مهم‌ترین اقدام آقای پمپئو از زمان انتصاب در سمت وزارت امور خارجه است.

فعالیت‌های ایران در منطقه که آمریکا آن را تنش‌زا می‌داند، یکی از دلایل خروج آمریکا از برجام بود. ایران در منطقه از جمله از دولت بشار اسد، گروه حزب‌الله لبنان، معترضان شیعه در بحرین و شورشیان حوثی در یمن حمایت می‌کند و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که متحدان آمریکا هستند، این حمایت‌ها را دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای عرب می‌دانند. با این حال ایران همواره این اتهامات را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG