لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۱۵

وزیر دارایی فرانسه می‌گوید اتحادیه اروپا بدنبال امکان جبران خسارت شرکت‌های اروپایی بخاطر تحریم ایران است


وزیر دارایی فرانسه می‌گوید اتحادیه اروپا بدنبال امکان جبران خسارت شرکت‌های اروپایی در صورت جریمه‌ شدن آنها از طرف آمریکا بخاطر تحریم ایران است.

برونو لومِر روز یکشنبه به تلویزیون «سی نیوز» و رادیو یک فرانسه گفت: «آیا اتحادیه اروپا قرار است به ایالات متحده اجازه دهد که پلیس اقتصادی دنیا باشد؟ پاسخ منفی است.»

آقای لومر همچنین گفت قوانین اتحادیه اروپا به سال ۱۹۹۶ برمی‌گردد که به این اتحادیه اجازه مداخله در این زمینه و محافظت از شرکت‌های اروپایی در صورت تحریم‌های احتمالی از سوی آمریکا را می‌دهد.

در سال ۱۹۹۶ زمانی که آمریکا قصد داشت شرکت‌هایی که با کوبا معامله می‌کردند را جریمه کند، اتحادیه اروپا با تهدید به تحریم‌های متقابل آمریکا را وادار به عقب‌نشینی کرد. با این‌حال این قانون اتحادیه اروپا هرگز به صورت رسمی اجرا نشده است.

شرکت‌های اروپایی که با ایران معامله می‌کنند پس از خروج ایالات متحده از برجام با تحریم‌ روبه‌رو خواهند شد. کمیسیون اروپا روز جمعه ۲۸ اردیبهشت اعلام کرد که روند احیای مقررات بازدارنده را برای محافظت از منافع کشورهای اروپایی در ایران در مقابل تحریم‌های ایالات متحده آغاز کرده است.

آمریکا اعلام کرده در دوره‌ای ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه قصد دارد بخش نفت و تبادلات مالی ایران را هدف تحریم‌های ثانویه خود قرار دهد.

XS
SM
MD
LG