لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۲۴

روحانی از «یک جانبه گرایی آمریکا» در خروج از برجام انتقاد کرد


حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز یکشنبه از آنچه «یک جانبه‌گرایی» آمریکا در خروج از برجام نامید،‌ انتقاد کرد و همچنین از تلاش‌های چین و روسیه برای حفظ توافق‌نامه هسته‌ای استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حسن روحانی که در اجلاس سران کشورهای عضو «سازمان همکاری شانگهای» در چوینگ دائو در چین سخن می‌گفت،‌ افزود: تلاش آمریکا برای تحمیل سیاست‌هایش بر دیگران، به توصیف او «خطری در حال گسترش است».

وی در عین حال گفت که جمهوری اسلامی ایران تاکنون به تمامی تعهدات خود در برجام عمل کرده است.

همچنین به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز یکشنبه در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از خروج آمریکا از برجام انتقاد کرد و گفت که این اقدام می تواند به توصیف او،‌ منطقه را بی ثبات کند.

دونالد ترامپ روز ۱۸ اردیبهشت ماه اعلام کرد که آمریکا از برجام خارج می‌شود و علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های تعلیق شده ایران، مجازات‌های تازه‌ای علیه تهران وضع می‌کند.

او بارها از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرده وگفته است تهران پس از برجام به گسترش برنامه موشک‌های بالستیک و همچنین «حمایتش از تروریسم» در منطقه ادامه داده است.

به دنبال خروج آمریکا از برجام، شماری از شرکت‌های بزرگ اروپایی اعلام کرده‌اند به فعالیت‌های خود در ایران پایان می‌دهند. با این همه،‌ اتحادیه اروپا اعلام کرده که به برجام پایبند است.

XS
SM
MD
LG