لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۸

ترکیه روز یکشنبه غلبه بر کودتای ناکام دو سال پیش این کشور را جشن گرفت


ترکیه روز یکشنبه شکست کودتای دو سال پیش علیه رئیس جمهور و دولت این کشور را جشن گرفته است. کودتای ناکام دو سال پیش ترکیه دست‌کم ۲۵۰ کشته بر جای گذاشت.

رجب طب اردوغان و مقام‌ها ارشد دیگر ترکیه با حضور در یک جلسه تلاوت قرآن در بامداد یکشنبه رشته همایش‌هایی را به همین مناسبت آغاز کردند. آقای اردوغان قرار است امروز در همین باره در برابر جمعی از شهروندان در آنکارا سخنرانی کند.

دو سال پیش در چنین روزی جناحهایی از نیروهای مسلح ترکیه برای برانداختن رجب طیب اردوغان با استفاده از تانک، جت و هلیکوپتر جنگی اقدام به کودتا کردند. این اقدام منجر به رویارویی‌های خونینی در استانبول و آنکارا شد. ترکیه فتح الله گولن روحانی منتقد ترکیه را که مقیم آمریکاست متهم به دست داشتن در کودتا کرده است. آقای گولن مشارکت در کودتا را رد کردهاست.

در ماههای گذشته مسئولان ترکیه دهها هزار شهروند را – شامل کارمندان دولت، روزنامه‌نگاران و آموزگاران – به اتهام حمایت از آقای گولن بازداشت و زندانی کرده است.

دهها هزار تن دیگر هم به همین اتهام اخراج یا منتظر خدمت شده اند. در دو سال گذشته نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر بارها از آقای اردوغان به دلیل آنچه سوءاستفاده از کودتا برای تصفیه وسیع نهادهای مختلف دولتی، نظامی و فرهنگی ترکیه توصیف می کنند به شدت انتقاد کرده اند.

XS
SM
MD
LG