لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۲۶

خبرخوان

شعله‌‌سعدی و کیخسروی هفته آینده محاکمه می‌شوند

ابوذر نصراللهی، وکیل مدافع آرش کیخسروی اعلام کرد موکلش و قاسم شعله‌سعدی یکشنبه ۱۱ آذر محاکمه می‌شوند.

ابوذر نصراللهی به ایرنا گفت: «جلسه دادگاه کیخسروی و شعله سعدی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار می‌شود.»

آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی دو وکیل دادگستری، ۲۷ مردادماه در پی حضور در مقابل مجلس در اعتراض به نظارت استصوابی و اوضاع کشور به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی بازداشت و به زندان فشافویه منتقل شدند.

شعبه بازپرسی پیش از ارسال پرونده کیخسروی و شعله‌سعدی به دادگاه برای آنها قرار وثیقه صادر کرد با این حال دادگاه با تودیع وثیقه و آزادی متهمان موافقت نکرد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

رای مثبت «اکثریت مردم» مصر به اصلاحات قانون اساسی

نزدیک به ۹۰ درصد رای‌دهندگان مصری در هفته جاری به اصلاحات قانون اساسی در مصر رای مثبت دادند.

با تایید این اصلاحات به دست مردم مصر، رئیس جمهور کنونی این کشور یعنی عبدالفتاح السیسی می‌تواند تا سال ۲۰۳۰، ۱۱ سال دیگر، در این منصب بماند.

مصری‌ها از روز شنبه، سه روز فرصت داشتند تا در همه‌پرسی تمدید ریاست‌ جمهوری عبدالفتاح السیسی تا سال ۲۰۳۰ شرکت کنند.

این همه‌پرسی همچنین نقش نظامیان در صحنه سیاسی مصر را پررنگ‌تر می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه گزارش داد که نزدیک به ۸۹ درصد از رای‌دهندگان مصری به اصلاحات قانون اساسی رای مثبت دادند.

نزدیک به ۴۵ درصد واجدان شرایط رای دادن در این همه‌پرسی شرکت کرده بودند.

بر اساس قانون اساسی جدید، دوره ریاست جمهوری از چهار سال به شش سال افزایش می‌یابد و رئیس جمهور در انتخاب قضات دستی بازتر خواهد داشت.

در همین حال گروهی از شخصیت‌های اپوزیسیون مصر که در کارزاری اینترنتی با انجام اصلاحات در قانون اساسی مخالفت کرده بودند نتیجه همه‌پرسی را زیر سوال برده‌اند.

به گفته آنها، فرایند همه‌پرسی «غیردموکراتیک» بوده و «جایی برای ابراز نظر مخالف» برای مردم نگذاشته است.

در همین حال،‌ طبق گزارش روزنامه گاردین، اخباری هم از «خریدن» رای مردم و گرفتن رای «در ازای کوپن مواد غذایی» منتشر شده است.

جهش پنج درصدی در مصرف بنزین در ایران

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه مجموع مصرف بنزین در ایران در فروردین‌ماه را حدود سه میلیارد لیتر گزارش کرد که معادل جهشی ۴.۷ درصدی در مصرف سوخت در کشور است.

به گزارش مهر به نقل از آمار وزارت نفت، در فاصله روزهای یکم تا ۳۱ فروردین‌ماه امسال ۲ میلیارد و ۸۲۷ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته (یکم تا ۳۱ فروردین سال ۹۷) دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون و شش هزار لیتر بنزین مصرف شده بود؛ این یعنی ۴.۷ درصد افزایش.

بیشترین میزان مصرف بنزین کشور در فروردین ۹۸، مربوط به روز ۳۱ فروردین با ۱۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر و کمترین میزان مصرف مربوط به روز ۱۳ فروردین با ۷۶ میلیون لیتر بوده است.

پیشتر میانگین مصرف روزانه بنزین در نوروز سال ۹۸ بیش از ۹۷ میلیون لیتر اعلام شده بود.

دیدار نماینده جدید ایران در سازمان ملل با آنتونیو گوترش

تخت روانچی در مقر سازمان ملل در نیویورک

مجید تخت‌ روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، روز سه‌شنبه در نیویورک با دبیرکل این سازمان دیدار کرد.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه خبر داد که آقای تخت روانچی برای تقدیم استوارنامه خود با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، دیدار کرد.

آقای تخت روانچی، عضو سابق تیم مذاکره‌کنندگان اتمی ایران، در فروردین‌ماه به عنوان نماینده دائم ایران در سازمان ملل معرفی شد.

پیش از او از سال ۱۳۹۳ تا سال جاری نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در دست غلامعلی خوشرو بود.

مجید تخت روانچی از ۱۳۶۷ تا ۶۸ رئیس اداره سازمان ملل در وزارت امور خارجه بود و از ۶۸ تا ۷۷ به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل فعالیت می‌کرد و در فاصله سال‌های ۸۰ تا ۸۴ سفیر ایران در سوئیس بود.

وی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ و شروع مذاکره هسته‌ای به این تیم ملحق شد و همزمان معاون وزیر در امور اروپا و آمریکا بود.

احمد مرتضوی مقدم به ریاست دیوان عالی ایران انتخاب شد

حجت‌الاسلام احمد مرتضوی مقدم

سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه خبر داد که احمد مرتضوی مقدم به عنوان رئیس دیوان عالی کشور انتخاب شده است.

خبرگزاری مهر به نقل از غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، نوشت: «پس از مشورت‌های لازم، حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم از قضات قدیمی دیوان عالی و از قضات دادسرای انتظامی قضات به عنوان رئیس دیوان عالی انتخاب شدند.»

به گفته آقای اسماعیلی، مرتضوی مقدم «همچنین دارای تجربه مدیریتی در استان‌های متعدد است و همچنین معاونت اول دادستانی کل کشور را در کارنامه مدیریتی و قضایی خود دارد و دارای بیش از ۳۰ سال سابقه قضاوت است».

ظریف: بخش نظامی در مورد تنگه هرمز تصمیم می‌گیرد

ظریف برای شرکت در گرامیداشت روز «چندجانبه‌گرایی» در مقر سازمان ملل به نیویوک سفر کرده‌است

وزیر خارجه ایران در نیویورک، در گفت‌وگو با خبرنگاران، گفته او تصمیم‌گیرنده در مورد «انسداد تنگه هرمز» نیست و «بخش نظامی» در این مورد تصمیم‌ می‌گیرد.

به گزارش ایر نا، محمد جواد ظریف که برای شرکت در گرامیداشت روز «چندجانبه‌گرایی» عازم سازمان ملل در نیویوک شده، گفته «من درباره گزینه‌های نظامی اظهارنظر نمی‌کنم و این مسئله را باید بخش نظامی درباره آن تصمیم‌گیری کند».

وزیر خارجه جمهوری اسلامی اشاره‌ای به «بخش نظامی» خاصی نکرده‌است.

او افزوده «ما گفته‌ایم که ایران از منافع خود که یکی از آنها ثبات در منطقه است محافظت می‌کند. ثبات در منطقه باید برای همه باشد، کامیابی اقتصادی باید برای همه باشد، منفعت نهایی ایران در تداوم حفظ ثبات منطقه است و ثبات برای همه فراهم باشد».

شماری از مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی بار دیگر و با پایان معافیت‌های نفتی آمریکا برای مشتریان ایران، موضوع بستن تنگه هرمز را به میان کشیده‌اند؛ اظهاراتی که واکنش‌هایی را در ایالات متحده همراه داشته‌است.

از جمله کسانی که اخیرا تهدید به بستن هرمز کرده‌اند علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ست که روز دوم اردیبهشت، گفت چنانچه جلوی استفاده ایران از تنگه هرمز گرفته شود، سپاه پاسداران این تنگه را خواهد بست.

چندی بعد یک مقام دولت آمریکا گفت هرگونه تلاش تهران برای بستن تنگه هرمز در پاسخ به تمدید نشدن معافیت خریداران نفت ایران، «ناموجه» و «غیرقابل قبول» است.

تنگه هرمز حدودا ۵۵ کیلومتر عرض دارد و محل عبور حدود یک سوم از کل نفت خام جهان است که توسط کشتی‌های نفت‌کش حمل می‌شوند.

مشاور اقتصادی کاخ سفید: پایان معافیت‌های نفتی تأثیری بر بهای جهانی نفت ندارد

لری کادلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید

لری کادلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید، می‌گوید تصمیم دونالد ترامپ به عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران، موجب افزایش قیمت نفت نخواهد شد.

آقای کادلو روز سه‌شنبه با بیان این موضوع افزود که آمریکا مملو از نفت و گاز است و در صورت افزایش قیمت نفت تولیدکنندگان داخلی در آمریکا می‌توانند میزان تولید و در نتیجه عرضه را افزایش دهند.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که قیمت نفت در روز سه‌شنبه به بالاترین سطح در شش ماه اخیر رسید.

ایالات متحده با اعلام اینکه از دوازدهم اردیبهشت معافیتی برای خریداران نفت ایران در نظر نمی‌گیرد، خبر داده است که عربستان سعودی و امارات متحده عربی، متعهد به همکاری در زمینه جبران غیبت نفت ایران در بازار جهانی شده‌اند.

نتانیاهو در صدد نامگذاری بخشی در بلندهای جولان به نام ترامپ است

مراسم امضای سند به رسمین شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان در اوائل فروردین ۹۸

بنیامین نتانیاهو می‌گوید در صدد است در دولت اسرائیل طرحی را به ر‌أی بگذارد که بر مبنای آن، نام دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده بر یک بخش از بلندی‌های جولان گذاشته شود.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود مردم کشورش بسیار تحت تأثیر تصمیم آقای ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان قرار گرفته‌اند.

این تصمیم رئیس‌جمهور ایالات متحده به شدت مورد انتقاد کشورهای مختلف جامعه جهانی از جمله کشورهای عربی در خاورمیانه قرار گرفت.

اسرائیل در جنگ شش روزه سال ۱۳۴۶، بر بلندی‌های جولان در سوریه مسلط شد و در سال ۱۳۶۰ این منطقه را رسماً به خاک خود افزود. الحاق جولان به خاک اسرائیل، قطعنامه ۴۹۷ سازمان ملل را در پی داشت که این اقدام را محکوم کرده و آن را «بدون‌ اعتبار، تهی، و فاقد پیامدهای قانونی از نظر بین‌المللی» توصیف کرده است.

آمریکا «شکنجه و آزار بهاییان به دست حوثی‌ها» در یمن را محکوم کرد

وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای شورشیان حوثی در یمن را به تداوم نقض حقوق بهاییان در این کشور و اقداماتی نظیر شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه متهم ساخت.

این وزارتخانه روز دوشنبه عنوان کرد که واشینگتن به شدت نسبت به گزارش‌های موثقی که از آزار شدید بهاییان در یمن و بازداشت خودسرانه و شکنجه آنها به دست حوثی‌ها حکایت دارد، نگران است.

اطلاعیه این وزارتخانه در ادامه به حکم اعدام حامد بن حیدره، از رهبران بهاییان یمن، اشاره می‌کند که متهم به جاسوسی و ارتداد شده است، و می‌گوید که حامد بن حیدره مدت‌ها تحت شکنجه‌های جسمی و روانی قرار گرفته است.

وزارت خارجه آمریکا می‌افزاید که حوثی‌ها ده‌ها بهایی دیگر را با اتهامات مشابهی هدف داده‌اند، اما این روند افترازنی، سرکوب و بدرفتاری با بهاییان در یمن باید پایان گیرد.

این وزارتخانه در نهایت می‌گوید که بهایی‌ها در یمن و بسیاری از دیگر نقاط جهان به خاطر دین خود تحت تبعیض و آزار قرار دارند در حالی که واشینگتن تاکید دارد که آزادی مذهب حق بنیادی انسان‌ها و زمینه‌ساز ثبات در کشورهاست.

درخواست ۲۵۲ نماینده مجلس برای پرداخت حقوق  عقب‌افتاده نیروهای ارتش

۲۵۲ نماینده مجلس ایران در بیانیه‌ای ضمن تقدیر از اقدامات ارتش در سیل اخیر و زلزله کرمانشاه خواستار پرداخت حقوق و مزایای عقب‌افتاده نیروهای این نهاد شدند.

در این بیانیه تاکید شده که در زلزله کرمانشاه و سیل اخیر ارتش «در کنار سایر نیروهای مسلح، جزو اولین نیروهای امداد و نجات بود».

این نمایندگان بدون اشاره به جزئیات خواستار «پرداخت مطالبات» نیروهای ارتش «براساس قوانین جاری» شدند.

دراین بیانیه توضیحی درباره این «مطالبات» داده نشده است.

در سال ۹۶ نیز گزارش‌هایی درباره تاخیر در پرداخت حقوق نیروهای مسلح منتشر شده بود.

پس از آن اما امیر حاتمی، وزیر دفاع، دلیل تاخیر و کسری پرداخت حقوق نیروهای مسلح را «اختلاف محاسبه در بودجه»‌ ذکر کرد.

بازداشت محمدرضا نسب عبداللهی روزنامه نگار؛ مراجعه ماموران برای اجرای حکم شمس الواعظین

ماشاالله شمس الواعظین، نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران،

براساس گزارش‌ها از ایران، محمدرضا نسب عبداللهی، سردبیر سایت‌های انار پرس و آبان پرس بازداشت شده و ماموران امنیتی برای «اجرای حکم» زندان ماشاالله شمس الواعظین، نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران، به خانه او مراجعه کرده‌اند.

براساس این گزارش، آقای نسب عبداللهی که به همراه دخترش برای دیدار با خانواده خود به انار رفته بود، عصر روز یک‌شنبه، اول اردیبهشت، توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده است.

ماموران همچنین به خانه آقای نسب عبداللهی در شیراز رفته و وسایل شخصی او را با خود برده‌اند.

آقای نسب عبداللهی، سال ۹۲ نیز به به اتهام «نشر اکاذیب» به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

کانال تلگرامی انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران نیز خبر داد که ماموران روز شنبه مورخ ۳۱ فروردین با دردست داشتن حکم بازداشت قصد بازرسی منزل را ماشاالله شمس الواعظین را داشتند اما در مسافرت بوده است.

براساس این گزارش، این ماموران قصد «اجرای حکم زندان» آقای شمس الواعظین را داشتند.

به گفته این کانال تلگرامی، پیش از این «مقامات قضایی»به آقای شمس الواعظین اعلام کرده بودند که نیازی نیست برای اجرای این حکم به دادسرای اوین مراجعه کند.

براساس این گزارش، آقای شمس الواعظین پس از اطلاع از این اتفاق «ضمن ابراز شگفتی اعلام کرد پس از بازگشت به تهران به اوین مراجعه خواهد کرد».

دراین گزارش به جزئیات حکم آقای شمس الواعظین اشاره نشده است. آقای شمس الواعظین پیش از این چندین بار بازداشت شده است.

اعدام ۳۷ نفر در عربستان به اتهام فعالیت‌های «تروریستی»

وزارت کشور عربستان سعودی روز سه‌شنبه اعلام کرده است که ۳۷ نفر در ارتباط با اتهامات «تروریستی» اعدام شده‌اند.

به گزارش رویترز،خبرگزاری دولتی عربستان نوشته است: حکم اعدام در خصوص این افراد اجرا شده است.

خبرگزاری دولتی عربستان همچنین اعلام کرده است: شماری از این مجرمان ایدئولوژی افراطی داشتند و هسته‌های تروریستی تشکیل داده بودند. آنها علاوه بر برهم زدن امنیت به دنبال هرج و مرج و تحریکات فرقه‌ای بودند.

خبرگزاری عربستان سعودی توضیح بیشتری در خصوص هویت اعدام شدگان ارائه نکرده است.

عفو بین الملل می‌گوید در سال ۲۰۱۸ دست کم ۱۴۹ نفر در عربستان اعدام شدند. عربستان پس ازچین و ایران در رتبه سوم جهان از نظر تعداد اعدام قرار دارد.

سخنگوی قوه قضاییه: نسرین ستوده به جای شفافیت مغلطه می‌کند

غلامحسین اسماعیلی

ساعتی پس از انتشار خبری مبنی بر «قطعی» شدن حکم حبس ۳۳ سال برای نسرین ستوده، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که این حکم هنوز قطعی نشده و هم‌چنان فرصت تجدید نظر در این زمینه هست.

خبرگزاری رسمی ایرنا روز سه‌شنبه از محکومیت «قطعی» نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر، به ۳۳ سال حبس خبر داد. با این حال طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در ایران از این مدت ۱۲ سال آن «قابلیت اجرا دارد».

به گفته رضا خندان، همسر این وکیل مدافع، از آنجا که خانم ستوده به این حکم اعتراض نکرده، «به طور خودکار رأی صادره قطعی شده است».

اما، به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی قوه قضاییه در همین روز خانم ستوده را به «مغلطه» کردن متهم کرده و گفت که حکم او هنوز قطعی نشده است.

غلامحسین اسماعیلی گفت: «رأی صادره برای این فرد هنوز قطعی نیست و اگر اظهار نظری صورت می‌گیرد باید بر اساس رأی قطعی باشد.»

او ادامه داد: «اگر خود ایشان و یا وکیل‌شان درخواست تجدید نظر داشته باشد، شاید تقلیل پیدا کند.»

آقای خندان در اسفندماه گذشته گفته بود که همسرش نسرین ستوده نسبت به حکم دوازده سال زندان خود به دلیل وجود «نظام قضایی ناعادلانه» درخواست تجدیدنظر نخواهد داد.

ادامه اعتراضات محیط زیستی در مرکز لندن و هشدار پلیس

معترضان گروه «شورش علیه انقراض»

پلیس بریتانیا تا نیمه‌شب امشب به معترضان محیط‌ زیستی مهلت داد تا از سد معبر در اطراف پارلمان این کشور خودداری کنند و در غیر این‌ صورت با بازداشت روبه‌رو خواهند شد.

گروه معترضان موسوم به «شورش علیه انقراض» بیش از یک هفته است مرکز شهر لندن را در اختیار خود گرفته و به گفته پلیس بخش‌هایی از مرکز این شهر را «فلج کرده‌اند.»

معترضان گروه «شورش علیه انقراض» خواستار مذاکره با دولت بریتانیا هستند، با این هدف که دولت این کشور کاهش گازهای گلخانه‌ای و کاستن از سرعت تغییرات اقلیمی را اولویت اول خود قرار دهد.

این گروه سال گذشته توسط جمعی از دانشگاهیان در بریتانیا تشکیل شد و با استفاده از شبکه‌های اجتماعی هم‌اینک به یکی از بالنده‌ترین جنبش‌های محیط‌ زیستی در جهان تبدیل شده‌ است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس بریتانیا می‌گوید برای گشودن دوباره خیابان‌های مرکز شهر ناچار شده طی هفته‌ای که گذشت ۱۰۶۵ نفر از این معترضان را بازداشت کند.

به گفته پلیس از این تعداد، برای ۵۳ نفرشان پرونده قضایی تشکیل شده‌ است.

بنا بر گزارش‌ها، حضور ممتد معترضان افزایش شکایت کاسبان محل از بسته ماندن مغازه‌هایشان را به دنبال داشته و مقابله پلیس با این وضعیت باعث شده که طی روزهای گذشته گروه «شورش علیه انقراض» چهار نقطه از پنج نقطه تجمع خود را تخلیه کند.

عربستان: پایان معافیت مشتریان نفتی ایران اقدامی است ضروری

ابراهیم العساف، وزیر خارجه سعودی

در پی اعلام تصمیم آمریکا برای پایان دادن به معافیت هشت کشور برای ادامه واردات نفت از ایران، عربستان سعودی روز سه‌شنبه از این تصمیم آمریکا استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ابراهیم العساف، وزیر خارجه سعودی، با انتشار بیانیه‌ای نوشت که این اقدام آمریکا «گامی است لازم» برای پاسخگو کردن ایران به خاطر «سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده و حمایتش از تروریسم.»

او افزود که پادشاهی سعودی همواره «بر لزوم تلاش‌های مستمر بین‌المللی برای این‌که رژیم ایران به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد و از دخالت در امور داخلی کشورها دست بکشد» تأکید دارد.

بنا به تصمیم جدید آمریکا، هشت کشور چین، هند، کره جنوبی، ترکیه، ژاپن، یونان، ایتالیا، ژاپن و تایوان اگر پس از سوم ماه مه (کمتر از دو هفته دیگر) از ایران نفت بخرند با اقدامات تنبیهی از سوی ایالات متحده مواجه خواهند شد.

خالد الفالح، وزیر انرژی سعودی روز دوشنبه گفته بود که ریاض مصمم است بازار نفت را تثبیت کند و افزود که کشورش «در تماس با دیگر کشورهای تولیدکننده نفت است تا به طور هماهنگ اقدام به تأمین کافی نفت برای مصرف‌کنندگان کنند.»

مخالفت «قاطعانه» چین با تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران

گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین

در واکنش به تازه‌ترین اقدام ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه بار دیگر با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا ابراز مخالفت کرده و این اقدام جدید را باعث «افزایش آشفتگی» در خاورمیانه توصیف کرد.

کاخ سفید روز دوشنبه گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده معافیت‌ خریداران نفت ایران را که روز ۱۲ اردیبهشت جاری به پایان می‌رسد دیگر تمدید نخواهد کرد.

در بیانیه کاخ سفید تصریح شده بود: «دولت ترامپ و متحدان ما مصمم هستند تا کارزار فشار پایدار و حداکثری علیه ایران را برای پایان دادن به فعالیت بی‌ثبات‌کننده این رژیم که ایالات متحده، شرکا و متحدان ما و امنیت خاورمیانه را تهدید می‌کند ادامه دهند.»

حال در واکنش به این تصمیم تازه سخنگوی وزارت خارجه چین، به گزارش خبرگزاری فرانسه، گفت که دولت متبوعش با این گونه اقدامات «قاطعانه» مخالف است.

به گفته گنگ شوآنگ، تصمیم دولت ترامپ به تحریم مشتریان نفت ایران به «آشفتگی» در خاورمیانه و همین طور در بازار انرژی دامن خواهد زد.

علاوه بر ترکیه که از تصمیم آمریکا در مورد پایان معافیت‌های نفتی ایران انتقاد و اسرائیل که از آن استقبال کرده‌است، رسانه‌ها و شماری از مقام‌های کشورهای خریدار نفت ایران نیز واکنش‌هایی نشان داده‌اند.

سفر ظریف به نیویورک برای «روز چندجانبه‌گرایی» در سازمان ملل

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز سه‌شنبه برای شرکت در گرامی‌داشت «روز چندجانبه‌گرایی» در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک در آمریکا شد.

مجمع عمومی سازمان ملل در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که به موجب آن روز ۲۴ آوریل، مطابق با چهارم اردیبهشت‌ماه، از این پس «روز جهانی چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی برای صلح» نام خواهد داشت.

«حفظ ارزش‌های چندجانبه‌گرایی و همکاری بین‌المللی» از جمله دلایل نامگذاری این روز عنوان شده است.

اولین روز جهانی چندجانبه‌گرایی در حالی برگزار خواهد شد که هفته به هفته بر فشار دولت آمریکا بر جمهوری اسلامی افزوده می‌شود و ایران چند ماهی است که هدف تحریم‌های یک‌جانبه این کشور است.

آمریکا روز ۱۹ فروردین‌ماه سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی خود قرار داد، و در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده معافیت‌ خریداران نفت ایران را که روز ۱۲ اردیبهشت به پایان می‌رسد تمدید نخواهد کرد.

طبق برنامه‌ای که در وب‌سایت رسمی سازمان ملل منتشر شده، به مناسبت این روز جهانی، مجمع عمومی روز چهارشنبه صبح تا بعدازظهر جلسه‌ خواهد داشت.

در بخشی از این جلسه چندساعته بیانیه اعضای سازمان ملل قرائت خواهد شد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی به همین مناسبت به شهر نیویورک سفر کرده است.

محکومیت «قطعی» نسرین ستوده به ۳۳ سال حبس؛ ۱۲ سال قابل اجرا

​​به گفته همسر خانم ستوده از آنجا که او به این حکم اعتراض نکرده، «به طور خودکار رأی صادره قطعی شده است».

خبرگزاری رسمی ایرنا روز سه‌شنبه از محکومیت «قطعی» نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر، به ۳۳ سال حبس خبر داد. با این حال طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در ایران از این مدت ۱۲ سال آن «قابلیت اجرا دارد».

خانم ستوده در فروردین‌ماه خبر داده بود که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی او را به خاطر برعهده گرفتن وکالت دختران خیابان انقلاب به «تشویق به فساد و فحشا» متهم و به ۱۲ سال زندان محکوم کرده است.

به گفته رضا خندان، همسر این وکیل مدافع، از آنجا که خانم ستوده به این حکم اعتراض نکرده، «به طور خودکار رأی صادره قطعی شده است».

آقای خندان توضیح داد: «همسرم ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ رای برای اعتراض به حکم دادگاه مهلت داشت که اکنون ۴۰ روز از این تاریخ می‌گذرد و در اعتراض به روند تشکیل این پرونده و فرایند رسیدگی در دادسرا و دادگاه، همسرم به حکم اعتراض نکرد.»

به نوشته ایرنا، نسرین ستوده به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت موثر در گروهک غیرقانونی و ضد امنیتی کانون مدافعان حقوق بشر، لگام (حذف اعدام) و شورای ملی صلح، تشویق مردم به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن و ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی جمعاً به ۳۳ سال حبس و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افتتاح شد

خبرگزاری رسمی ایرنا روز سه‌شنبه از افتتاح سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور وزیر ارشاد، وزیر فرهنگ چین و سفرا و نمایندگان فرهنگی این کشور در مصلای امام خمینی خبر داد.

چین مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کتاب تهران است و با هیئتی ۲۰۰ نفره به تهران آمده است.

نماینده چین در نمایشگاه کتاب با وزیر ارشاد (چپ) دست می‌دهد.
نماینده چین در نمایشگاه کتاب با وزیر ارشاد (چپ) دست می‌دهد.

به گفته محسن جوادی، رئیس این دوره از نمایشگاه کتاب، ۲۴۰۰ ناشر داخلی و ۸۰۰ ناشر خارجی آثار خود را «به شکل مستقیم و غیرمستقیم» در این دوره ارائه می‌کنند.

به گفته آقای جوادی، ۴۰۰ هزار عنوان کتاب مربوط به چهار تا پنج سال گذشته و «صدها رویداد فرهنگی» اعم از رونمایی کتاب و نشست و پژوهش فرهنگی در این دوره نمایشگاه ارائه می‌شود.

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از چهارم تا ۱۴ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی برگزار می‌شود.

افزایش آمار مبتلایان به سرخک در ایالات متحده به بالای ۶۰۰ نفر

گزارش‌ها حاکی از آن است که در حالی که تنها چهار ماه از سال جاری میلادی، ۲۰۱۹ می‌گذرد، بیش از ۶۰۰ مورد ابتلا به بیماری ویروسی سرخک در ایالات متحده رخ داده است.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمار مبتلایان به این بیماری در کل آمریکا را ۶۲۶ مورد اعلام کرد.

در حالی که در چهارمین ماه از سال میلادی هستیم، طبق گزارش‌ها، در صورت وقوع ۴۰ مورد دیگر سرخک، ایالات متحده در سال جاری آمار بیشترین مبتلا به سرخک در سال ۲۰۱۴ را کنار خواهد زد.

در هفته جاری دو ایالت آیووا و تنسی نیز به صف ایالاتی پیوستند که سرخک در آنها مشاهده شده و به این ترتیب تعداد ایالاتی که اکنون دچار سرخک شده‌اند به ۲۲ می‌رسد.

در این میان ایالت نیویورک بیشترین آمار مبتلایان به سرخک را دارد.

این در حالی است که سرخک از جمله بیماری‌هایی است که با واکسن می‌توان از ابتلا و شیوع آن جلوگیری کرد.

اما در سال‌های اخیر در آمریکا بر تعداد والدینی که مانع واکسینه کردن کودکان‌شان می‌شوند به شکل چشمگیر افزوده شده است: عده‌ای اعتقادات مذهبی خود را مانع واکسن زدن عنوان می‌کنند و عده‌ای تبلیغات آن را دخالت دولت در کار خانواده‌ها می‌انگارند.

در عین حال سازمان بهداشت جهانی اواخر فروردین‌ماه هشدار داده‌ بود که بیماری سرخک در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۸، چهار برابر بیشتر شده‌ است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل تاکید کرده بود که افزایش سرخک «در تمامی مناطق جهان» گزارش شده‌ است.

سری‌لانکا: افزایش قربانی‌ها به ۳۱۰ نفر، بازداشت ۴۰ مظنون

دو روز پس از حملات مرگبار در پایتخت سری‌لانکا، مقامات این کشور آمار تازه قربانی‌های انفجارها را ۳۱۰ نفر اعلام کردند.

در همین حال تلویزیون خبری سی‌ان‌ان گزارش داد که تاکنون ۴۰ نفر به عنوان مظنون بازداشت شده‌اند.

رئیس‌جمهوری سری‌لانکا به نیروهای نظامی و پلیس این کشور اجازه داده‌ است بدون کسب اجازه مقام‌های قضایی، مظنونان به طرح‌ریزی یا ارتباط با حملات در این کشور را بازداشت یا بازجویی کنند.

روز یک‌شنبه مصادف با عید پاک چندین انفجار کلمبو، پایتخت سری‌لانکا، و چند نقطه در نزدیکی این شهر را لرزاند.

از هشت انفجار شش مورد در کلمبو رخ داد.

نارضایتی پومپئو از تعلیق مذاکرات دولت افغانستان با طالبان در دوحه

اشرف غنی و زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان

وزیر خارجه ایالات متحده در تماسی تلفنی با رئیس‌جمهوری افغانستان از تصمیم دولت کابل برای تعلیق گفت‌وگوها با طالبان در دوحه ابراز نارضایتی کرده و بیانیه اخیر طالبان برای انجام «عملیات بهاره» را محکوم کرده‌است.

قرار بود نمایندگان دولت افغانستان در دوحه با هیئت طالبان به گفت‌وگو بنشینند. کابل فهرستی ۲۵۰ نفره از مقام‌های دولتی، جنگ‌سالاران پیشین، سیاستمداران مخالف دولت، سران و رهبران عشایر و گروه‌های دینی و مذهبی، زنان و نمایندگان سازمان‌های مدنی را نیز منتشر کرده بود.

اما شبه‌نظامیان گروه طالبان گفته‌اند این فهرست «نماینده مردم افغانستان» نیست و با آن مخالفت کرده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان، فهرست ارائه شده از سوی دولت قطر برای دعوت افراد در مذاکرات صلح را رد کرد.

مذاکرات بین طرف‌های افغان در دوحه، پیش از آن‌که برگزار شود، معلق شد.

مایک پومپئو می‌گوید مذاکرات در پایتخت قطر فرصتی مهم برای دستیابی به صلح است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است «وزیر خارجه از همه طرف‌ها می‌خواهد تا از فرصت ایجاد شده بهره ببرند و برای شرکت در آن به تعامل دست یابند؛ تا مذاکرات داخلی افغانستان هرچه زودتر در دوحه برپا شود».

طالبان گروهی تندرو که به قوانین شریعت پایبند است در سال ۲۰۰۱، پس از حمله آمریکا و ائتلافی بین‌المللی که از حمایت سازمان ملل برخوردار بود، سقوط کرد.

شهر کابل در ۱۲ نوامبر به کمک ائتلاف به تصرف «مجاهدین» افغانستان درآمد.

با گذشت دو دهه از آن تاریخ، طالبان بخش‌های بزرگی از کشور را در کنترل خود دارد و ایالات متحده نماینده ویژه‌ای برای افغانستان برگزیده که در حال انجام مذاکره با این گروه است.

آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله لبنان ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرد

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه برای اطلاعاتی که به از کار افتادن سامانه مالی حزب‌الله لبنان کمک کند جایزه‌ای تا سقف ۱۰ میلیون دلار تعیین کرد.

این جایزه در شرایطی تعیین شده که واشینگتن اخیرا بارها از نقش روبه گسترش گروه حزب‌الله در دولت لبنان اظهار نگرانی کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در متن بیانیه اعلام این جایزه مشخصا از ادهم حسين طبجه، محمد ابراهیم بزی و علی یوسف شراره، سه تن از مسئولان مالی حزب‌الله، نام برده است.

بنابر تخمین وزارت خارجه آمریکا، درآمد سالانه گروه حزب‌الله لبنان به حدود یک میلیارد دلار می‌رسد که این مبلغ را از طریق «حمایت مالی مستقیم از سوی ایران، تجارت و سرمایه‌گذاری بین‌المللی، دریافت کمک از هواداران و فعالیت‌های مرتبط با فساد و پولشویی» به دست می‌آورد.

آمریکا، کانادا، چند کشور اروپایی و همچنین اتحادیه عرب حزب‌الله لبنان را «گروهی تروریستی» اعلام کرده‌اند اما اتحادیه اروپا تنها شاخه نظامی این گروه را تروریستی دانسته است.

بولتون: اگر ایران رفتارش را تغییر ندهد باید بهایش را بپردازد

در پی اعلام تصمیم دولت آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت که این اعلام و همچنین شناسایی سپاه پاسداران به عنوان سازمانی تروریستی، باید قاطعیت آمریکا را برای تهران تا حد زیادی روشن کرده باشد.

آقای بولتون در پیامی توئیتری نوشت: «رژیم ایران باید درک کند که لازم است یا همین الان تغییر رفتار بدهد یا همچنان بهای رفتار مخربش را بپردازد که [در این صورت] فقط به مردم ایران آسیب می‌زند».

همچنین برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، گفته است در ماه نوامبر به برخی کشورها معافیت داده شد زیرا شرایط بازار نفت اجازه به صفر رساندن صادرات نفت ایران را نمی‌داد «اما چشم‌انداز کنونی بسیار متفاوت است».

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از «یک مقام ارشد دولت آمریکا» گزارش داده که عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای پر کردن خلأ ناشی از پایان معافیت‌ها متعهد شده‌اند.

این مقام ارشد آمریکایی که نام او ذکر نشده همچنین گفت ایالات متحده احساس نمی‌کند خلأیی پیش بیاید که استفاده از ذخایر استراتژیک نفتی‌اش را ضروری سازد.

یک مقام آمریکایی: تلاش ایران برای بستن تنگه هرمز غیرقابل قبول است

یک مقام دولت آمریکا روز دوشنبه گفت هرگونه تلاش تهران برای بستن تنگه هرمز در پاسخ به تمدید نشدن معافیت خریداران نفت ایران، «ناموجه» و «غیرقابل قبول» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام که نامش فاش نشده در جمع خبرنگاران گفت رئیس‌جمهور دونالد ترامپ مطمئن است که بدنبال عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران، عربستان و امارات متحده عربی به تعهدشان برای جبران کسری بازار نفت عمل خواهند کرد.

واکنش این مقام آمریکایی درباره تنگه هرمز، ظاهرا به تهدید علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران باز می‌گردد که روز دوشنبه گفته بود: «چنانچه جلوی استفاده ایران از تنگه هرمز گرفته شود، سپاه پاسداران این تنگه را خواهد بست».

تنگه هرمز با عرض حدود ۵۵ کیلومتر محل عبور حدود یک سوم از کل نفت خام جهان است که توسط کشتی‌های نفت‌کش حمل می‌شوند.

گرجستان از ورود سه هزار ایرانی به این کشور جلوگیری کرد

گردشگران ایرانی در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان

وزارت کشور گرجستان می‌گوید در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ مانع از ورود ۶۴۰۰ شهروند خارجی به این کشور شده است که نیمی از آنها ایرانی‌ بودند.

بر اساس این گزارش، طی ماه‌های ژانویه تا مارس از ورود سه هزار ایرانی به گرجستان جلوگیری شده است. شهروندان هندی در رتبه دوم قرار دارند که از ورود ۱۲۰۰ تبعه این کشور به گرجستان ممانعت به عمل آمده است. حدود۵۰۰ تبعه جمهوری آذربایجان نیز موفق به ورود به گرجستان نشده‌اند.

گرجستان وجود مشکلات در اسناد ارائه شده توسط شهروندان خارجی برای ورود به کشور، از جمله اهداف آنها از سفر به گرجستان و غیره را دلیل اصلی ممانعت از ورود خارجی‌ها معرفی می‌کند.

بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده توسط دولت گرجستان، از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ حدود ۲۸۹۵ شهروند ایرانی توانسته‌اند با اخذ ویزای کار در این کشور اقامت داشته باشند.

گرجستان بعد از ترکیه، چین و هند بیشترین شمار ویزای کار را به ایرانی‌ها داده است.

ایرانی‌ها عمدتا به‌ عنوان گردشگر به این کشور می‌روند که اعتبار روادید آن ۴۵ روزه است، اما برای تمدید آن باید از کشور خارج شده و دوباره برای ورود اقدام کنند.

گزارش اداره آمار گرجستان نشان می‌دهد شمار ایرانی‌هایی که سال گذشته به عنوان گردشگر وارد گرجستان شده‌اند بیش از ۲۹۰ هزار نفر بوده است که سهمی چهار درصدی در کل آمار گردشگران خارجی این کشور داشته است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG