لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۹

خبرخوان

تمام سفرهای درون‌شهری در کشور لوکزامبورگ مجانی می‌شود

لوکزامبورگ در تابستان آینده اولین کشوری خواهد بود که تمام سفرهای درون‌شهری در آن کاملا مجانی است.

روزنامه گاردین این اقدام را بخشی از تلاش‌ دولت تازه لوکزامبورگ برای اولویت دادن به محیط زیست و پایان دادن به ترافیک سنگین توصیف می‌کند.

از تابستان سال ۲۰۱۹ تراموا و اتوبوس و قطار در لوکزامبورگ کاملا مجانی خواهد بود.

شهر لوکزامبورگ، پایتخت این کشور، تنها ۱۱۰ هزار نفر جمعیت دارد، اما هر روزه حدود ۴۰۰ هزار نفر تنها برای کار به این شهر می‌آیند.

همین امر باعث شده است که این شهر یکی از بدترین ترافیک‌ها در سراسر جهان را داشته باشد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ال گور: آمریکا، عربستان و روسیه به گزارش آب‌وهوایی سازمان ملل توهین کردند

ال گور معاون بیل کلینتون و برنده صلح نوبل روز سه‌شنبه آمریکا، عربستان و روسیه را به خاطر آنچه «توهین» به گزارش آب‌وهوایی سازمان ملل خواند، به باد انتقاد گرفت.

روز شنبه آمریکا، روسیه، عربستان و کویت با گنجاندن کلمه «استقبال» کشورها از گزارش «پنل بین‌دولتی سازمان ملل درباره تغیرات آب‌وهوایی» مخالفت کرده و به جای آن خواستار گنجاندن «مدنظر قرار گرفتن» این گزارش از سوی کشورها شدند. عبارتی که راه را برای بی‌اعتنایی به این گزارش هموار می‌کند.

برای دهه‌ها دانشمندان سقف افزایش دمای زمین را ۲ درجه سانتی‌گراد تعیین کرده بودند که در توافق آب ‌وهوایی پاریس هم به آن تاکید شد.

با این حال کشورهای سرزمین‌های پست و جزیره‌ها این میزان افزایش را قابل قبول ندانستند.

دو ماه پیش سرانجام نمایندگان کشورهای جهان توافق کردن که حداکثر سقف افزایش دمای زمین تا سال ۲۰۴۰ به میزان ۱.۵ درجه سانتی‌گراد باشد. از این میزان یک درجه زمین گرم‌تر شده و تنها نیم درجه برای رسیدن به این سقف باقی مانده است.

گزارش سازمان ملل تاکید می‌کند که اگر بخواهیم در قرن ۲۱ میزان افزایش دما را تا سقف ۱.۵ درجه ثابت نگه داریم آنگاه باید تا سال ۲۰۳۰ از گاز گلخانه‌ای دی‌اکسید کربن ۵۰ درصد بکاهیم.

اگر اجماعی در این مورد صورت نگیرد مطابق مقررات سازمان ملل این سند تنظیم نخواهد شد.

ال گور می‌گوید این گزارش «از سوی دولت‌های ایالات متحده، عربستان سعودی و روسیه مورد اهانت قرار گرفت.»

برنده نوبل صلح ۲۰۰۷ تصریح کرد: «سه تولیدکننده بزرگ نفت در این سیاره واژه "ناخوشایند" را به جای استقبال از واقعیات علمی انتخاب کردند.»

کنایه از مستند «یک حقیقت ناخوشایند» که ال گور درباره تغییرات اقلیمی ساخته است.

درگیری لفظی ترامپ با رهبران دموکرات‌ها؛ تهدید به تعطیلی دولت

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با چاک شومر رهبر دموکرات‌ها در سنا و نانسی پلوسی رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان بر سر بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک درگیری لفظی پیدا کرد.

ترامپ گفت اگر بودجه این دیوار را ندهید دولت را تعطیل می‌کنم. این درگیری لفظی جلوی خبرنگاران در کاخ سفید به‌وقوع پیوست.

دموکرات‌ها که کنترل مجلس نمایندگان را در انتخابات میان‌دوره‌ای به‌دست گرفته‌اند، اجرای سیاست‌های دولت ترامپ را با چالش مواجه خواهند کرد.

افزایش پناهجویان ایرانی و ترکیه‌ای در اتحادیه اروپا

پناهجویان در رومانی

دفتر پناهندگی اتحادیه اروپا اعلام کرد شماری فزایند‌ه‌ای از اتباع ایرانی و ترکیه در ماه‌های اخیر از اتحادیه اروپا تقضای پناهندگی کرده‌اند.

این دفتر می‌گوید اتباع «ایران و ترکیه در صدر پنج کشوری بوده‌اند که در چند ماه گذشته» به اتحادیه اروپا در خواست پناهندگی داده‌اند.

برپایه این گزارش تنها در ماه اکتبر سال جاری ۳۱۷۰ ایرانی از اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی کرده‌اند که بیشترین تعداد در بیش از دو سال گذشته است.

در شش ماه گذشته بیش از یک‌سوم متقاضیان ایرانی توانسته‌اند پناهندگی دریافت کنند.

دفتر پناهندگی اتحادیه اروپا می‌گوید اکتبر امسال ۲۸۸۰ شهروند ترکیه نیز از این اتحادیه تقاضای پناهندگی‌ کرده‌اند که بی‌سابقه بوده است. در شش ماه گذشته حدود ۴۴ درصد از متقاضیان ترکیه‌ای موفق به دریافت پناهندگی شده‌اند.

در ماه اکتبر به گفته این اداره بیش از ۶۰ هزار ۵۰۰ نفر از اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی کرده‌اند که بالاترین میزان تقاضا در سال جاری در عرض یک ماه بوده است. بیشتر این متقاضیان از سوریه، افغانستان و عراق هستند.

دادستان تهران: ۱۷۰۰ نفر به دادگاه‌های ویژه اقتصادی احضار شده‌اند

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران می‌گوید از ۱۹ تیرماه، زمان آغاز به کار شعب ویژه رسیدگی به پرونده‌های اقتصادی، ۱۷۰۰ نفر به این دادگاه‌ها احضار شده‌اند و برای ۴۲۶ نفر قرار بازداشت صادر شده که از این تعداد ۱۳۳ متهم در بازداشت به‌سر می‌برند.

به گزارش ایسنا دادستان تهران گفت در این مدت حکم اعدام دو «مفسد اقتصادی» (وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی) اجرا شده و حکم اعدام یک متهم دیگر(حمید باقری درمنی) در دیوانعالی کشور تایید شده است.

دادگاه‌های ویژه اقتصادی بدون طی تشریفات قانونگذاری، از طریق نامه‌نگاری رئیس قوه قضاییه با رهبر جمهوری اسلامی ایجاد شد و متهمان در صورتی که حکمی غیر از اعدام دریافت کنند، از حق تجدیدنظر در حکم صادر شده، برخوردار نیستند.

دلار همچنان در کانال ۱۰ هزار تومان

روند کاهشی بهای دلار روز سه‌شنبه نیز در ایران ادامه یافت. در این روز صرافی‌های دولتی با ۲۴۰ تومان کاهش هر دلار را ۱۰ هزار ۷۵۰ تومان فروختند.

تسنیم گزارش داده است که قیمت دلار در بازار آزاد همچنان از صرافی‌های دولتی پایین‌تر است و این‌ صرافی‌ها هر دلار را ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان می‌فروشند.

روز دوشنبه دلار به کانال ۱۰ هزار تومان وارد شد.

اجرای محدودیت در تراکنش روزانه بانکی یکی از عوامل کاهش نرخ ارز عنوان شده است.

بانک مرکزی ایران روز ۱۷ آذر ماه محدودیت تراکنش بانکی به ازای هر شماره ملی

را به اجرا درآورد. سقف این تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت است.

همچنین هر کارت بانکی در طول ۲۴ ساعت می‌تواند حداکثر ۵۰ میلیون تومان تراکنش داشته باشد.

گفته می‌شود این اقدام از خرید و فروش‌های کلان ارز توسط صرافی‌های خارج از ایران جلوگیری کرده و به بازار ثبات نسبی می‌دهد.

حمله به دو محیط‌بان استان البرز با سلاح سرد

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام کرد روز دوشنبه شکارچیان غیرمجاز دو تن از محیطبا‌نان را در منطقه پایین طالقان با سلاح سرد مجروح کردند.

بنا بر این گزارش یکی از شکارچیان مسلح دستگیر و اسلحه وی نیز توقیف شده و پیگیری برای یافتن دیگر متخلفان ادامه دارد. حال این دو محیطبان رضایت‌بخش اعلام شده است.

سرپرست فضای مجازی دادستانی: علما و دانشجویان خواستار فیلترینگ اینستاگرام هستند

جواد جاویدنیا سرپرست جدید معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور می‌گوید «بسیاری از علما و اساتید دانشگاه و دانشجویان هر کدام با استدلال خود خواهان فیلترینگ اینستاگرام هستند.»

این مقام دادستانی به ایسنا گفت: «قوه قضاییه در این خصوص تذکرات لازم را داده است و بنا دارد محکم و استوار پیگیر اجرای قانون در همه زمینه‌ها باشد.»

پیشتر نیز قوه قضاییه دستور فیلتر شدن تلگرام را صادر کرد با این حال کاربران ایرانی با نصب فیلترشکن از این پیام‌رسان همچنان به صورت گسترده استفاده می‌کنند.

۱۴ سال زندان برای محمد نجفی وکیل دادگستری در اراک

محمد نجفی، وکیل دادگستری در اراک، در سومین پرونده‌اش به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

«فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام، توهین به رهبری و همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور وانتقال اخبار و اطلاعات» از اتهام‌های اوست.

محمد نجفی در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری اراک نیز به اتهام «نشر اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی» به یک سال زندان محکوم شده است.

این وکیل دادگستری در پرونده‌ای دیگر نیز به اتهام «اخلال در نظم عمومی و نشر اکاذیب» به سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده و از ششم آبان ماه برای گذراندن حکم در زندان به سر می‌برد.

محمد نجفی٬ دی‌ماه ۹۶ درپی اطلاع‌رسانی درباره وحید حیدری بازداشت شد. وحیدحیدری یکی از معترضان دی‌ماه بود که در بازداشتگاهی در اراک جان باخت.

حملات در سه ولایت افغانستان ۲۲ کشته برجای گذاشت

محل انفجار بمب در پغمان. امروز

مقام‌های افغان روز سه‌شنبه گفتند که بر اثر حملات شورشیان در ولایت‌های کابل، قُندوز و قندهار دست‌کم ۲۲ تن از نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

دست‌کم چهار نفر از این کشته‌ها در پی انفجار یک بمب داخل خودرو در یک کاروان امنیتی در پَغمان، در حومه غربی کابل جان باخته‌اند. هیچ گروهی هنوز مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته‌است.

از سوی دیگر، در جریان حمله افراد طالبان به یک ایست‌بازرسی در ولایت کندز نیز حداقل ۱۰ تن از افسران پلیس کشته شده‌اند. بر اثر این حمله که حداقل سه ساعت ادامه داشت، همچنین ۱۱ تن نیز زخمی شده‌اند. در همین حال خبر می‌رسد که حمله طالبان به یک ایست‌بازرسی در شهرستان اَرغِستان ولایت قندهار نیز باعث جان باختن هشت مأمور امنیتی شده‌است. ارغستان تاکنون از مناطق نسبتاً‌ آرام ولایت قندهار به‌شمار می‌آمد.

گفت‌وگوهای وزیر انرژی آمریکا در بغداد در مورد تحریم ایران

ریک پری
ریک پری

ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، که به عراق سفر کرده در بغداد گفت که دربارهٔ تحریم ایران با مقام‌های بخش انرژی عراق گفت‌وگو کرده‌است. او بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت که تحریم‌های ایران «در جلسه امروز صبح مطرح شد.»

عراق در حال حاضر از ایران گاز وارد می‌کند و آمریکا ماه گذشته به عراق معافیت ۴۵ روزه از تحریم‌های ایران را داد تا خرید گاز از تهران را متوقف کند. این در حالی است که وزیر انرژی عراق می‌گوید که برای افزایش تولید داخلی گاز و قطع واردات از ایران، دو سال زمان نیاز دارد.

به نوشته رویترز، ریک پری امروز در بغداد همچنین بر قصد ایالات متحده برای افزایش سرمایه‌گذاری خصوصی در عراق تأکید کرد.

«شناسایی و بازداشت بخش اعظم» عوامل انفجار انتحاری چابهار

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه به نقل از رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از شناسایی و بازداشت «بخش اعظم» عوامل انفجار انتحاری در شهر چابهار خبر داد.

این نماینده مجلس از تعداد دقیق و هویت این افراد اطلاعاتی نداده است.

پیشتر فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در روز یک‌شنبه، ۱۸ آذر، از دستگیری ده نفر در پیوند با حمله انتحاری در چابهار خبر داده بود.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا در ابتدا از اهمیت بندر آزاد چابهار گفت: «چابهار، منطقه‌ای که جمهوری اسلامی ایران روی توسعه آن حساب ویژه‌ای کرده و حتی در قانون برنامه ششم توسعه بر آن تاکید شده که چابهار منطقه ویژه‌ای شود. در مسائل تحریمی هم آمریکا در بازی سیاسی چابهار را از حوزه تحریم خارج کرده است.»

او در ادامه هدف از حمله انتحاری به این شهر را چنین توضیح داد: «اقدام تروریستی در چابهار با هدف ناامن نشان دادن این منطقه صورت گرفت.»

روز پنج‌شنبه، ۱۵ آذرماه، در پی انفجار «مهیب» یک خودروی بمب‌گذاری شده مقابل در ورودی مقر نیروی انتظامی شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان دو نفر کشته و بیش از ۴۰ نفر زخمی شدند.

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه «سرکوب» معترضان فرانسوی را محکوم کرد

در ادامه واکنش مقام‌های سابق و فعلی جمهوری اسلامی، ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران هم دوشنبه شب در اطلاعیه‌ای به «اقدامات سرکوب‌گرانه» دولت امانوئل مکرون اعتراض کرد.

این اطلاعیه ساعاتی پس از آن منتشر شد که صادق لاریجانی،‌ رئیس قوه قضاییه، اعتراضات اقتصادی اخیر جلیقه‌زردها در فرانسه را به «بیداری اسلامی» ربط داد.

او چنین اظهار نظر کرد که «بیداری اسلامی»،‌ طبق پیش‌بینی رهبر جمهوری اسلامی، به اروپا سرایت کرده است.

در این اطلاعیه آمده است: «حوادث اخیر پاریس و شهرهای دیگر فرانسه از جهت مقابله خشونت‌بار پلیس و نیروهای امنیتی این کشور با مردمی که در مواجهه با بی‌عدالتی‌ها و تبعیض‌های غیر قابل تحمل به پا خواسته‌اند [خاسته‌اند] تاسف‌بار، خطرناک و نگران‌کننده است.»

صادق لاریجانی در سخنان روز دوشنبه‌اش گفته بود: در اعتراضات دی‌ماه سال گذشته در ایران «مسئولان همین کشورهای غربی، و از جمله فرانسه، غوغا به پا کردند و مدام ابراز نگرانی می‌کردند».

در جریان آن اعتراض‌ها بیش از ۲۰ نفر کشته و هزاران تن بازداشت شدند که برخی از آنها به زندان‌های طولانی محکوم شده‌اند. از جمله چند روز پیش شوراهای صنفی دانشجویان در بیانیه‌ای به مناسبت «روز دانشجو» اعلام کرد که در یک سال گذشته بیش از ۳۰۰ دانشجو به دلیل شرکت در این اعتراض‌ها بازداشت شده و احکام صادره برای دانشجویان به بیش از یکصد سال زندان بالغ می‌شود.

شورای حقوق بشر قوه قضاییه همچنین از سازمان ملل خواسته است تا «مقدمات تعیین گزارشگر ویژه برای اتفاقات اخیر فرانسه را در دستور کار فوری خود قرار دهد».

هنوز هیچ مقام فرانسوی به این اطلاعیه یا واکنش مقامات جمهوری اسلامی پاسخ نداده است.

تبلیغ برای فروش کلیه «تخلف است»

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام وزارت بهداشت ایران خبر داد که آگهی دادن و تبلیغات برای فروش کلیه، به شکل مجازی یا در سطح شهر، «تخلف است».

آن طور که از گزارش ایسنا از قول مهدی شادنوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، برمی‌آید، در این باره قانونی تصویب نشده، اما از نظر وزارت بهداشت این اقدام از ابتدا ممنوع و خلاف بوده است.

اما سال‌هاست که در ایران و به‌ویژه در شهر تهران آگهی‌هایی را در سطح شهر، بیشتر در نزدیکی بیمارستان‌ها، می‌توان دید که افراد نیازمند برای فروش کلیه خود آگهی کرده‌اند.

آقای شادنوش گفت: «تبلیغ درباره فروش کلیه یا ایجاد سایت و شبکه و آگهی کردن در این زمینه تخلف است و وزارت بهداشت روی این موضوع نظارت‌ دارد.»

او در عین حال اشاره کرد: «باید قوانینی هم ایجاد شود تا کسی حق نداشته باشد در این باره تبلیغات انجام دهد.»

این مقام وزارت بهداشت تاکید کرد: «نظارت بر خرید و فروش غیرقانونی کلیه و تبلیغات در این حوزه فراتر از توانایی‌های وزارت بهداشت است. بنابراین سایر ارگان‌های ذی‌ربط هم باید پای کار بیایند.»

به گفته آقای شادنوش، «۶۰ درصد پیوند کلیه [در ایران] از طریق بیماران مرگ‌ مغزی و ۴۰ درصد آن از سوی اهداکنندگان زنده انجام می‌شود.»

مقام ارشد سازمان ملل از طرح احیای دریاچه ارومیه بازدید کرد

خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داده است که مدیر برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) همراه کاردار سفارت ژاپن و نماینده سازمان همکاری‌های بین‌المللی آن کشور، از طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه بازدید کرده‌اند.

خبرگزاری ایرنا می‌گوید مقام‌های خارجی «از سایت الگویی این پروژه مشترک بین‌المللی (برای احیای دریاچه ارومیه) در روستای تلخاب میاندوآب بازدید کردند».

بنا بر این گزارش «سازمان بین‌المللی همکاری‌های ژاپن» به نمایندگی از دولت توکیو «از طریق مشارکت‌های مالی، درک چرخه سیستم هیدرولوژیکی و همکاری در ارزیابی اقدامات به احیای دریاچه ارومیه کمک می‌کند».

ژاپن از جمله کشورهایی‌ست که برای احیای دریاچه ارومیه به برنامه عمران ملل متحد کمک مالی کرده‌ است.

دو سال پیش رئیس وقت سازمان محیط زیست ایران و مدیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفته بود تنها راه‌کار تامین منابع مالی برای احیای دریاچه ارومیه «استقراض خارجی» است.

عملیات اجرایی احیای دریاچه ارومیه از از تابستان ۱۳۹۳ آغاز شده‌است.

فرماندهان حفاظت از رهبر کره شمالی «پاکسازی شده‌‌اند»

گروهی از اعضای یگان محافظت از رهبر کره شمالی در حال دویدن در کنار خودروی حامل کیم جونگ‌اون

روزنامه «توکیو شیمبون» گزارش داده که مقام‌های ارشد گروه محافظت از کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، «پاکسازی شده‌اند».

این پاکسازی در پیوند با آن‌چه «مبارزه با فساد» توصیف شده صورت گرفته و مشخص نیست سرنوشت این افراد دقیقا چه بوده است.

روزنامه توکیو شیمبون به نقل از چند منبع آگاه گفته مقام‌های ارشد «فرماندهی دیوان عالی»، پس از آن‌که یک «بازرس ویژه» متوجه شده فرمانده یگان سیاسی گروه «میلیون‌ها دلار پول دارد»، هدف «پاکسازی قرار گرفته‌اند». این گزارش از پکن، پایتخت چین، ارسال شده‌است.

توکیو شیمبون تاکید کرده بسیار غیرمعمول است که ستادی مستقیما زیر نظر رهبر کره شمالی، هدف بازرسی و تحقیقات قرار گیرد.

این روزنامه به نقل از منابع خود گفته این پاکسازی در راستای «تحکیم قدرت» کیم جونگ‌اون صورت گرفته‌است.

گزارش روزنامه «توکیو شیمبون» یک روز پس از آن منتشر شده که روزنامه دولتی کره شمالی «رودونگ شینمون» گزارش داد پیونگ‌یانگ «وارد جنگ علیه فساد شده است».

پاکسازی و کشتار مقام‌های ارشد کره شمالی تازگی ندارد؛ پنج سال پیش شوهر عمه رهبر کره شمالی، که یکی از بانفوذترین افراد دستگاه رهبری بود، و سپس شماری از اعضای خانواده او اعدام شدند.

روسیه دو بمب‌افکن اتمی به ونزوئلا فرستاد

توپولف ۱۶۰ یک بمب‌افکن راهبردی مافوق صوت است که قابلیت حمل جنگ‌افزار هسته‌ای را نیز دارد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که دو بمب‌افکن توپولف ۱۶۰ در فرودگاهی اطراف کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، فرود آمده‌اند؛ اقدام اخیر روسیه در آمریکای لاتین، اقدام نظامی معمولی به‌شمار نمی‌رود.

پرواز این دو هواپیمای نظامی به ونزوئلا تنها چند روز پس از سفر نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین صورت گرفته‌است.

توپولف ۱۶۰ یک بمب‌افکن راهبردی مافوق صوت است که قابلیت حمل جنگ‌افزار هسته‌ای را نیز دارد.

در بیانیه‌ وزارت دفاع روسیه اشاره‌ای به این موضوع که آیا این هواپیماها حامل سلاح و بمب هستند، نشده‌است.

در جریان مراسمی که در فرودگاه نزدیک کاراکاس برگزار شده، وزیر دفاع ونزوئلا به استقبال شماری در حدود ۱۰۰ تن از خلبانان و پرسنل نظامی روس رفته‌است.

آسوشیتدپرس می‌گوید واپسین باری که هواپیماهای توپولف ۱۶۰ به ونزوئلا فرستاده شدند، پنج سال پیش بود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به این موضوع در توئیتر خود نوشته است «مردم روسیه و ونزوئلا باید این موضوع را آن‌طور که هست ببینند: دو دولت فاسد، پول مردم را تلف می‌کنند و در حالی که مردم در رنج هستند، آزادی را به باد می‌دهند».

پاسخ مکرون به اعتراضات: افزایش صد یورویی حداقل دستمزد و کاهش مالیات‌ها

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، روز دوشنبه در یک پیام تلویزیونی با اشاره به اعتراضات اخیر در آن کشور از افزایش صد یورویی حداقل دستمزد از سال آینده میلادی خبر داد.

آقای مکرون همچنین متعهد شد که مالیات بازنشستگان را کاهش داده و مالیات اضافه ساعات کار را حذف کند، و در عین حال گفت که از اعمال دوباره مالیات بر ثروتمندان خودداری می‌کند و به جای آن با تخلفات مالیاتی برخورد خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری فرانسه اعتراضات اخیر گروه موسوم به «جلیقه زردها» را نتیجه یک ناخرسندی ۴۰ ساله توصیف کرد. او در عین حال گفت هیچ خشمی، حمله به پلیس یا غارت مغازه‌ها را توجیه نمی‌کند.

نحوه برخورد نیروهای پلیس فرانسه با معترضان با انتقادهای گسترده روبرو شده است.

«جلیقه زردها» از چهار هفته پیش و ابتدا در اعتراض به افزایش مالیات سوخت تجمعاتی را در روزهای شنبه و یکشنبه آغاز کردند اما رفته رفته خواسته‌های معترضان گسترش یافت و شمار زیادی از آنان خواهان کناره‌گیری امانوئل مکرون شد‌ه‌اند.

ده‌ها برنده جایزه نوبل خواستار آزادی احمدرضا جلالی شدند

کمپین حقوق بشر در ایران روز دوشنبه نامه گروهی از برندگان جایزه نوبل را منتشر کرد که از رهبر جمهوری اسلامی خواسته‌اند احمدرضا جلالی را که تابعیت دوگانه ایرانی سوئدی دارد، آزاد کند.

احمدرضا جلالی پزشک و استاد یک موسسه پژوهشی به اتهام جاسوسی در ایران زندانی و با حکم اعدام روبروست.

۱۲۱ برنده جایزه نوبل در رشته‌های مختلف، در نامه خود به آیت‌‌الله خامنه‌ای نوشته‌اند خواستار رسیدگی پزشکی به آقای جلالی و همچنین رسیدگی عادلانه به پرونده او شده‌اند.

همسر احمدرضا جلالی در آبان ماه به رادیوفردا گفته بود که همسرش پس از یکسال مشکل جسمی، در نهایت در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفته و پس از یک روز به زندان بازگردانده شد.

موگرینی: با ایران بر سر مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو می‌کنیم

فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت سازوکار ویژه اقدام اروپا برای بهره بردن تهران از منافع برجام تا پایان سال جاری میلادی (که بیست روز از آن باقی مانده)نهایی خواهد شد.

این سازوکار ویژه که توسط کشورهای آلمان و فرانسه که از جمله طرف‌های ایران در برجام هستند، برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و تسهیل دسترسی ایران به درآمد حاصل از نفت در نظر گرفته شده است.

به گزارش موگرینی می‌گوید این سازوکار برای پیشبرد تجارت مشروع با ایران است.

قرار بود در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه، در مورد موشک‌های بالیستیک و اتهامات در زمینه ترور در فرانسه و دانمارک نیز بررسی شود.

موگرینی در این‌باره گفته است که حمایت قوی اتحادیه اروپا از برجام دلیل نمی‌شود که این اتحادیه چشمش را به روی سایر مسایل ببندد.

موگرینی همچنین افزود در نشست وزیران خارجه، به نگرانی‌های دانمارک و فرانسه در مورد فعالیت‌های «غیرقانونی» ایران توسط‌ بخش‌هایی از حاکمیت ایران پرداخته شد.

رئیس سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا ضمن استقبال از حمایت ایران از گفت‌وگوهای صلح یمن در سوئد گفت مذاکرات با ایران در مورد مسائل منطقه‌ای و موشک‌های بالستیک توسط چهار کشور اروپایی شامل آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا ادامه خواهد یافت.

وی همچنین تاکید کرد که ایران بنا بر گزارش آژانس به برجام پایبند بوده و مردم ایران باید از منافع این توافق بهره‌مند شوند.

«پیرترین» زن ایران درگذشت

گلی پاپی «پیرترین زن ایران» در گذشت. به گزارش تسنیم گلی پاپی متولد روستا لبان سفلی شهرستان دورود در استان لرستان بود که براساس «تحقیقات تبارشناسی حدود ۱۴۰ سال» داشت.

مراد حسین پاپی که تسنیم از او به به عنوان تبارشناس یادکرده در این باره گفت: «با توجه به تاریخ شناسنامه، خانم پاپی ۱۲۶سال سن دارد ولی از آنجا که در گذشته سن دقیق افراد در شناسنامه ثبت نمی‌شد و همچنین بر اساس تحقیقات تبارشناسی و محاسبه سن پدر و برادران خانم پاپی حدود ۱۴۰سال سن داشته است و متعلق به ۵ نسل گذشته است.»

گزارشی از آخرین دقایق زندگی خاشقجی: «نمی‌توانم نفس بکشم»

شبکه سی‌ان‌ان بر اساس منبعی که متن فایل صوتی صحنه قتل جمال خاشقجی در استانبول را شنیده است، آخرین دقایق زندگی جمال خاشقجی را گزارش کرده است.

برپایه این گزارش «نمی‌توانم نفس بکشم» آخرین کلماتی بود که جمال خاشقجی به زبان آورده است.

مطابق گفته‌های این منبع قتل خاشقجی آنطور که سعودی‌ها گفته‌اند«اشتباه مهلک» نبوده بلکه یک قتل برنامه‌ریزی شده بوده است.

برپایه این سند خاشقجی به محض ورود به کنسولگری متوجه غیرعادی بودن اوضاع می‌شود. او یکی از اعضای تیم ضربت سعودی، ماهر عبدالعزیز المطرب، را می‌شناسد و می‌پرسد که او اینجا چه کار می‌کند.

ماهر عبدالعزیز المطرب محافظ شخصی محمدبن سلمان و سرتیم عملیات استانبول بود.

المطرب زمانی در سفارت سعودی در لندن کار می‌کرد و خاشقجی او را از همان زمان می‌شناخت.

المطرب به خاشقجی می‌گوید: «بر می‌گردی.»

مطابق سند ارائه شده به سی‌ان‌ان خاشقجی به المطرب می‌گوید: «نمی‌توانی چنین کاری کنی. بیرون منتظر من هستند.»

در ادامه بدون آنکه صدایی شنیده شود گروه ضربت به خاشقجی حمله می‌کنند. اما برخلاف آنکه مقام‌های سعودی پیشتر گفته بودند خاشقجی به صورت تصادفی کشته نشده، وی چند بار می‌گوید: «نمی‌توانم نفس بکشم.»

برپایه این سند، خاشقجی هنوز زنده است و گفت‌وگویی شنیده نمی‌شود. سکوت و سپس صدای «فریاد»، صدای «نفس» صدای «اره» و «بریدن».

دکتر صلاح محمد عبده الطبیقی رئیس کالبدشکافی وزارت کشور سعودی، به اعضای تیم می‌گوید: «هدفون‌های خود را بگذارید یا مثل من به موسیقی گوش کنید».

مطابق فایل صوتی که ترکیه به سازمان‌های اطلاعاتی غربی و‌ آمریکایی ارائه داده، ماهر عبدالعزیز المطرب سرتیم عملیات در طول انجام قتل و مثله کردن خاشقجی سه بار تماس تلفنی داشته است.

مقام‌های ترک می‌گویند این تماس‌ها با ریاض بوده است.

عبدالعزیز المطرب مطابق متن این فایل صوتی می‌گوید: «به مافوقت بگو انجام شد. تمام شد».

وزارت خارجه ایران: از سفر غیرضروری به گرجستان خودداری کنید

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه، از ایرانی‌ها خواست از هرگونه سفر غیرضروری به گرجستان خودداری کنند.

به گزارش ایسنا قاسمی به رادیو تهران گفت: «(مردم) از هرگونه سفر به گرجستان در صورت عدم نیاز و اجبار خودداری کنند تا ایران بتواند در یک سازوکار مشخص چرایی این مشکل و مصائبی که دولت گرجستان برای اتباع ایرانی ایجاد کرده را روشن کند و آنها تکلیف این رفت و آمد ایرانیان را اعلام کنند.»

در هفته‌های اخیر تعداد زیادی از ایرانی‌ها از ورود به خاک گرجستان منع شده‌اند.

اسرائیل به اف‌ای‌تی‌اف پیوست

نشست اف‌ای‌تی‌اف در پاریس ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸

وزارت دادگستری اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرد این کشور به گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) پیوست.

در بیانیه‌ای که وزارت دادگستری اسرائیل منتشر کرده، قید شده پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی فرصتی برایایفای نقش در سیاستگذاری در این حوزه در سطح جهانی است.

گروه ویژه اقدام مالی یک سازمان بین دولتی برای مبارزه با پولشویی است.

وزارت خارجه آمریکا: حکومت جمهوری اسلامی «مملو است از افراد فاسد ریاکار»‌

وزارت خارجه آمریکا در کانال توئیتری خود با اشاره به روز مبارزه با فساد نوشت که حکومت جمهوری اسلامی «مملو است از افراد فاسد ریاکار»‌ و نمونه‌هایی را نیز در این رابطه ذکر کرد.

وزارت خارجه آمریکا در توئیت‌های خود نوشت «آیت‌الله خامنه‌ای که یک صندوق سرمایه معاف از مالیات به ارزش میلیاردها دلار دارد ... املاک اقلیت‌های دینی را می‌بلعد، بعد آنها را به سپاه پاسداران منتقل می‌کند.»

این وزارتخانه، صادق محصولی را «سردار میلیاردر» نامیده که «مهارت خاصی در دریافت قراردادهای ساختمانی و نفتی پرسود از شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران داشت. او اکنون میلیاردها ثروت دارد.»

وزارت خارجه ایالات متحده در توئیتی دیگر نیز نوشته است که آیت‌الله مکارم شیرازی «سلطان شکر» است و «با پر کردن بازار با شکر وارداتی گران‌قیمت، ایرانی‌ها را از کار بیکار کرد و میلیون‌ها دلار سود کرد.»

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی به شش سال زندان محکوم شدند

وکیل مدافع آرش کیخسروی خبر داد که موکلش و قاسم شعله سعدی، دیگر وکیل بازداشت شده در مقابل مجلس، به شش سال زندان محکوم شده‌اند.

ابوذر نصراللهی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت که موکلش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی، به اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده است.

وی خبر داد که درباره قاسم شعله سعدی نیز همین حکم صادر شده است.

این حکم‌ها در صورت اعتراض این دو وکیل در دادگاه تجدید نظر بررسی خواهد شد.

قاسم شعله سعدی به همراه آرش کیخسروی و مسعود جوادیه، دو وکیل دادگستری دیگر، روز شنبه ۲۷ مرداد در مقابل مجلس بازداشت شدند.

قاسم شعله‌سعدی با انتشار ویدئویی اعلام کرده بود که با «تأسی به محمد مصدق»، در اعتراض به نظارت استصوابی در مقابل مجلس حاضر می‌شود.

مسعود جوادیه پس از یک روز و قاسم شعله سعدی روز ۱۳ آبان آزاد شد اما آرش کیخسروی همچنان زندانی است.


بیشتر

XS
SM
MD
LG