لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۳۴

خبرخوان

ثبت احوال: نام کوروش از فهرست نام‌های مجاز حذف نشده است

سازمان ثبت احوال ایران حذف نام کوروش از فهرست نام‌های مجاز برای نام‌گذاری را رد کرد و گفت اخبار منتشر شده در این باره شایعه است.

سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی این سازمان روز دوشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت: نام کوروش از فهرست نام‌های ثبت احوال به هیچ عنوان حذف نشده‌است.

در ساعت‌های گذشته تصاویری در شبکه‌های اجتماعی از وب‌سایت رسمی سازمان ثبت احوال منتشر شده بود که در آن، ثبت درخواست نام کوروش برای فرزندان ذکور مورد پذیرش قرار نمی‌گرفت.

آقای ابوترابی این اتفاق را ناشی از حجم بالای مراجعه کاربران به سامانه ثبت احوال دانسته و گفته‌است این اشکال رفع شده‌است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

رئیس‌جمهوری فیلیپین دستور بازگرداندن زباله‌های کانادا را داد

رودریگو دوترته، رئیس‌ جمهوری فیلیپین

رودریگو دوترته، رئیس‌ جمهوری فیلیپین، دستور داده است هزاران تن زباله‌ای که سال‌ها پیش به این کشور فرستاده شده بود بار کشتی شده و به کانادا بازگردانده شود.

سخنگوی دوترته روز چهارشنبه با اعلام این خبر همچنین هشدار داد اگر اتاوا رسما این زباله‌ها را تحویل نگیرد، محموله یاد شده به آب‌های سرزمینی کانادا ریخته خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید این زباله‌ها در چندین کانتینر دپو شده است که یک شرکت کانادایی در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ برای بازیافت به فیلیپین فرستاده بود، ولی از آن زمان بر سر این که چه باید با این زباله‌ها کرد دو کشور در حال مجادله هستند.

مانیل هفته گذشته سفیرش را از اتاوا فراخواند چون کانادا ضرب‌الاجل روز ۱۵ مه برای برگرداندن این زباله‌ها را رد کرده بود.

سخنگوی ریاست‌ جمهوری فیلیپین گفته است که زباله‌های کانادا «فورا» به این کشور بازگردانده می‌شوند.

کانادا موافقت کرده است که چند کانتینر از این زباله‌ها را پس بگیرد، ولی زمانی برای انجام آن مشخص نکرده است.

تاکید روسیه بر «نیاز» به جلسه کمیسیون برجام و «گفت‌وگوی صریح»

معاون وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران بر «نیاز» به تشکیل فوری جلسه کمیسیون برجام و «گفت‌وگوی صریح» اعضای این کمیسیون تاکید کرد.

سرگی ریابکوف، معاون وزیر، گفت: «لازم است که جلسه‌ای بگذاریم و گفت‌وگویی صریح داشته باشیم. باید... به این نتیجه برسیم که در این باره [فعالیت اتمی ایران] چه باید بکنیم.»

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، آقای ریابکوف در ادامه از هماهنگ‌کننده‌های اتحادیه اروپا در کمیسیون برجام انتقاد کرد که هنوز «پاسخ مناسبی» به این خواسته نداده‌اند.

موضع‌گیری این مقام وزارت خارجه روسیه یک روز پس از آن اتفاق می‌افتد که کرملین در بیانیه‌ای از گفت‌وگوی تلفنی مشترک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور، با رئیس جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان خبر داد.

بنا بر بیانیه‌ای که کاخ کرملین مسکو منتشر کرد، در جریان این گفت‌وگوی تلفنی رهبران سه کشور در مورد «وضعیت برجام رایزنی کرده و بر اهمیت پیشبرد این توافق که نقشی کلیدی در حفظ ثبات جهانی دارد تاکید کردند».

طی روزهای گذشته تنش‌ها بین ایران و آمریکا افزایش یافته‌ است. ترامپ تهدید کرده در صورتی‌ که ایران خواستار درگیری باشد، این موضوع به‌ معنای «پایان رسمی ایران» خواهد بود. حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری اسلامی، نیز گفته است که «طرفدار مذاکره و دیپلماسی» است، اما «انجام آن را در شرایط کنونی به هیچ عنوان قبول» ندارد.

واکنش نویسندگان افغانستان به حکم زندان برای سه نویسنده ایرانی

از راست به چپ: کیوان باژن، بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی)

«جمعی از نویسندگان افغانستان»، با امضای بیانیه‎ای، ضمن محکوم کردن صدور حکم زندان برای سه نویسنده ایرانی، آن را «نقض آشکار آزادی بیان و قلم» اعلام کرده‌اند.

آنها در این بیانیه از «جمهوری اسلامی ایران» خواسته‌اند «هر چه‌ زودتر حکم این سه نویسنده را ملغی اعلام کرده و اصل "آزادی بیان، بدون حصر و استثنا، برای همگان" را رعایت کند.»

بر اساس حکم دادگاه انقلاب که ۲۵ اردیبهشت صادر شده، سه نویسنده ایرانی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» هر یک به شش سال حبس محکوم شده‌اند.

در بیانیه جمعی از نویسندگان افغانستان، امضاکنندگان ضمن طرح پرسش‌هایی از جمله این‌که «امنیت کشور» چه ربطی به مسائلی چون «انتشار نشریه فرهنگی» و «حضور بر مزار احمد شاملو، محمد مختاری و جعفر پوینده» دارد، اعلام کرده‌اند: «ما نویسندگان افغانستان، سوا از آن‌که هر کدام‌مان در کجای جهان قرار گرفته‌ایم و چه طرز فکری داریم، این حکم را نقض آشکار آزادی بیان و قلم شمرده و آن را صریحاً محکوم می‌کنیم.»

صدور حکم زندان برای رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن واکنش گسترده اهل قلم را برانگیخته است.

علاوه‌ بر واکنش «کانون نویسندگان ایران» و «انجمن صنفی داستان‌نویسان»، دو روز پیش نامه سرگشاده بیش از ۹۰۰ نویسنده و مترجم و شاعر ایرانی نیز در محکوم کردن این حکم منتشر شد که بنا به گزارش‌های دریافتی شمار امضاها اکنون به هزار نفر رسیده است.

مسعود کاظمی، روزنامه‌نگار ایرانی، «بازداشت شد»

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، امروز در توئیتر خود از بازداشت دوباره مسعود کاظمی، روزنامه‌نگار ایرانی، خبر داد.

این وکیل دادگستری نوشت: «در جلسه رسیدگی به اتهامات مسعود کاظمی در شعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب قرار کفالت صدمیلیونی به وثیقه یک میلیاردی افزایش پیدا کرد نتیجتاً ایشان بازداشت و به اوین اعزام شد و عناوین اتهام جدیدی که در دادسرا مطرح نشده بود در دادگاه تفهیم شد.»

مسعود کاظمی که سابقه همکاری با روزنامه‌هایی چون شرق و قانون را دارد و پیش از این سردبیر ماهنامه صدای پارسی هم بود، در ۱۴ آبان‌ماه ۹۷ نیز بازداشت شده بود.

او در آن زمان در صفحه توئیتر خود دربارهٔ فسادهای رخ داده در وزارت صنعت، معدن و تجارت مطالبی نوشته بود. او همچنین سؤال‌هایی از حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، دربارهٔ قتل‌های زنجیره‌ای پرسیده بود.

انتقاد سخنگوی شورای نگهبان از درخواست روحانی برای اختیارات بیشتر

عباسعلی کدخدایی، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان

دو روز پس از گلایه حسن روحانی، رئیس‌ جمهور ایران، از کمبود اختیارات رئیس‌ جمهور در نظام جمهوری اسلامی، عباسعلی کدخدایی، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان، در توئیتر به آن واکنش نشان داده و نوشت: «رؤسای جمهور ادوار مختلف، طبق قانون اساسی اختیارات وسیعی داشته‌اند، و در این دوره نیز اختیارات بیشتری متناسب با شرایط کشور تفویض شده است. آیا از ظرفیت این اختیارات گسترده برای حل مشکلات استفاده شده است؟»

حسن روحانی عصر دوشنبه در دیدار با جمعی از روحانیون حوزوی خواستار تمرکز قدرت و تصمیم‌گیری در کشور شد و گفت: «در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم.»

او افزود: «همان گونه که در جنگ ۸ ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم، امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.»

روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده آیت‌الله خامنه‌ای اداره می‌شود، روز سه‌شنبه در مقاله‌ای از این نظرات روحانی انتقاد کرده و تیتر زد: «وقتی برنامه در دولت گم شده، اختیارات بیشتر برای چه؟»

این روزنامه از کارنامه اقتصادی دولت انتقاد کرده و نوشت: «واقعیت این است که دولتی با چنین کارنامه‌ای برای قصور و تقصیرهایش باید مؤاخذه شود و حساب پس بدهد. ضمن این که قانون اساسی و تفکیک قوای ناشی از آن، اجازه تمرکز و خودکامگی و خودرأیی را به رئیس‌ جمهور نمی‌دهد.»

نویسنده عمانی جایزه بوکر جهانی را تصاحب کرد

جوخه الحارثی (چپ) در کنار مریلین بوث، مترجم رمانش

جوخه الحارثی، نویسنده زن عمانی، سه‌شنبه شب، ۳۱ اردیبهشت‌ماه، به عنوان برنده جایزه بین‌المللی من بوکر معرفی شد.

از خانم الحارثی رمان «اجرام آسمانی» به زبان انگلیسی ترجمه شده است.

جوخه الحارثی جایزه نقدی ۵۰ هزار پوندی من بوکر را به طور مساوی با مترجم کتاب خود یعنی مریلین بوث تقسیم خواهد کرد.

خانم الحارثی اولین رمان‌نویس عمانی و کتاب او نخستین کتاب به زبان عربی است که جایزه من بوکر را از آن خود می‌کند.

داستان «اجرام آسمانی» در روستایی در کشور عمان می‌گذرد، حکایت زندگی سه خواهر: مایا که پس از شکست در عشق با یک خانواده ثروتمند وصلت می‌کند، اسما که به توصیه خانواده‌اش ازدواج می‌کند، و خولا که در انتظار مردی است که به کانادا مهاجرت کرده است.

جایزه بوکر جهانی در گذشته به اسماعیل کاداره از آلبانی، چینوآ آچه‌به از نیجریه، فیلیپ راث و لیدیا دیویس از آمریکا و آلیس مونرو از کانادا اهدا شده است.

درخواست وزیر خارجه ژاپن از رسانه‌ها: اول، اسم آخر

تارو کونو یا کونو تارو (راست) در کنار محمدجواد ظریف

در آستانه اجلاس گروه ۲۰ در ژاپن، وزیر خارجه این کشور قرار است از رسانه‌های خارجی بخواهد سنت ژاپنی را در ضبط و نوشتن نام‌ها در این کشور رعایت کنند: اول نام خانوادگی، بعد نام.

این رسمی است که تقریبا تمام رسانه‌های خارجی در مورد کشورهای چین و کره شمالی و جنوبی رعایت می‌کنند، اما در مورد ژاپنی‌ها نه.

برای مثال، نام خانوادگی شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، شی است و نام او جین‌پینگ. یا نام خانوادگی رهبر کره شمالی که کیم است همواره در گزارش‌های خبری پیش از اسم کوچک او می‌آید.

حال، به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، قرار است تارو کونو، وزیر خارجه ژاپن، در آستانه اجلاس گروه ۲۰ رسما از رسانه‌ها بخواهد که از این پس اول نام خانوادگی ژاپنی‌ها را بگویند و بنویسند، بعد نام کوچک آنها را.

به این ترتیب نام وزیر خارجه ژاپن هم کونو تارو خواهد بود. نخست وزیر ژاپن هم آبه شینزو، نه شینزو آبه.

آقای آبه محافظه‌کار است و برخی دلیل این اقدام تازه را تلاش او برای تکیه بیشتر بر فرهنگ و تاریخ ژاپن ذکر می‌کنند.

اجلاس گروه ۲۰ کشور صنعتی جهان حدودا یک ماه دیگر در اساکا برگزار می‌شود.

ارسال «دو میلیارد» پیامک برای اطلاع‌رسانی سیل در فروردین‌ماه

خوزستان

به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، «در مجموع در فروردین‌ماه امسال، بیش از دو میلیارد پیامک (به غیر از پیام‌های فلش) در رابطه با اطلاع‌رسانی سیل به مردم ارسال کردیم».

امیر ناظمی توضیح داد: «طبق آمار جهانی ۷۰ درصد لطمات ناشی از حوادثی مانند سیل، صرفاً از طریق آگاهی‌رسانی قابل رفع است. به بیان دیگر اگر در زمان وقوع رخدادی مانند سیل، تنها اطلاع‌رسانی درستی انجام دهیم ۷۰ درصد هزینه‌ها را کاهش خواهیم داد.»

سیلی که در دو هفته نخست فروردین‌ماه در صدر اخبار ایران بود حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان خسارت و دست‌کم ۷۷ کشته بر جای گذاشته و طبق یک گزارش زندگی دست‌کم ۱۲ میلیون نفر در کشور را تحت تاثیر قرار داد.

مقامات دولت ایران به‌ویژه در روزهای اول به‌وضوح در برابر سیل فراگیر غافلگیر شده بودند و نحوه مدیریت این بحران به انتقاد مردم و حتی مقامات نیز دامن زد.

مرگ یک معترض و بازداشت ۲۰ نفر دیگر در پی پیروزی ویدودو در اندونزی

جوکو ویدودو روز سه‌شنبه بار دیگر پیروز انتخابات اعلام شد

پیروزی دوباره جوکو ویدودو در انتخابات اندونزی تظاهراتی اعتراضی را در پی داشت که به گفته منابع پلیس دست‌کم یک کشته بر جای گذاشت.

خبرگزاری فرانسه از بازداشت ۲۰ نفر دیگر در این اعتراضات خبر می‌دهد.

کمیسیون انتخابات اندونزی بامداد سه‌شنبه اعلام کرد که جوکو ویدودو بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی رسیده است.

پراووبو سوبیانتو، ۶۷ ساله و ژنرال سابق اندونزی، که در برابر آقای ویدودو ناکام ماند اعلام کرده است که به نتیجه انتخابات در دادگاه اعتراض خواهد کرد.

او، به گزارش خبرگزاری فرانسه، همچنین پیش‌بینی کرده بود که نتیجه این انتخابات به اعتراضات خیابانی دامن خواهد زد.

در همین حال گزارش‌ها حاکی از فضای پرتنش در جاکارتا، پایتخت اندونزی،‌ است. نیروهای پلیس برای متفرق کردن جمعیت معترض به پرتاب گاز اشک‌آور متوسل شده‌اند.

به گفته سخنگوی پلیس اندونزی، یک معترض در پی شلیک گلوله جان خود را از دست داده، اما همین مقام در عین حال تکذیب کرده است که نیروهای پلیس از گلوله جنگی برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده‌اند.

مرز سومار «تا اطلاع ثانوی» تعطیل اعلام شد

گمرک ایران مرز سومار در غرب ایران را «تا اطلاع ثانوی» به روی صادرات کالا به عراق بست.

خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه بخشنامه مربوط به این دستور از طرف اداره گمرک ایران را منتشر کرد که می‌گوید «از ارسال کالاهای صادراتی به مرز سومار تا اطلاع ثانوی خودداری شود».

این بخشنامه در پی «مسدود شدن مرز سومار و عدم تخلیه کالاهای صادراتی و دپوی [تلنبار شدن] حجم زیادی از کالاهای صادراتی در مرز» صادر شده است.

اما این بخشنامه که امضای «ناظر و مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه» را بر خود دارد به دلایل مسدود شدن این مرز غربی کشور اشاره نمی‌کند.

حمله شدید کره شمالی به جو بایدن پس از انتقاد بایدن از کیم جونگ‌اون

جو بایدن

خبرگزاری رسمی کره شمالی شدیدا به جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و نامزد رقابت‌های درونی حزب دمکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری، تاخته‌است. بایدن رهبر کره شمالی را «دیکتاتور» خطاب کرده بود.

جو بایدن در جریان یک سخنرانی در آخر هفته میلادی گفته بود ایالات متحده نباید در برابر «دیکتاتورها و مستبدانی» همچون کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی یا ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌جمهوری روسیه، کرنش کند.

این سخنان بایدن در انتقاد از سیاست‌های خارجی دولت فعلی آمریکا بیان شده بود.

سخنرانی جو بایدن در فیلادلفیا، در جریان یک کارزار انتخاباتی، با واکنش خبرگزاری رسمی کره شمالی روبه‌رو شده‌است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی، موسوم به «خبرگزاری مرکزی کره»، جو بایدن را «ابلهی با ضریب هوشی پایین» توصیف کرده و گفته آقای بایدن «تهی از خصوصیات بنیادی‌ست که یک انسان باید صاحب آن‌ها باشد».

متن منتشرشده در خبرگزاری رسمی کره شمالی، متن مفصل‌تری‌ست و حملات لفظی شدید دیگری نیز در آن به بایدن شده‌است که از جمله مربوط به دوران جوانی، تحصیل و یا سال‌های قبل می‌شود.

این خبرگزاری گفته کره شمالی «هرگز کسی که سخنان تحریک‌آمیز علیه رهبر عالی‌قدر» آن بیان کند را نخواهد بخشید و آن‌ها را «مجبور خواهد کرد بهای آن را بپردازند».

کیم جونگ‌‌اون، سومین رهبر از دودمان «کیم» در کره شمالی‌ست. کره شمالی در دوره رهبری او بیشترین شمار آزمایش‌های موشکی و اتمی را انجام داد، اما بیشتر از یک سال پیش و پس از آغاز دوری از مذاکرات بین پیونگ‌یانگ و دولت دونالد ترامپ، آزمایش‌ موشک‌های بالیستیک دوربرد یا قاره‌پیما و آزمایش‌های هسته‌ای متوقف شده‌است.

پیونگ‌یانگ هنوز گام عملی مشخصی در برچیدن تاسیسات اتمی خود برنداشته است. آمریکا همچنان تحریم‌های کره شمالی را حفظ کرده‌است.

نشست وندی شرمن و جان برنان با نمایندگان دمکرات درباره تنش‌های اخیر میان تهران و واشینگتن

جان برنان، رئیس سابق سازمان سی‌آی‌ای

دمکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت با دعوت از جان برنان، رئیس سابق سازمان سی‌آی‌ای، و وندی شرمن، از مقامات سابق وزارت امور خارجه که در مذاکرات هسته‌ای با ایران حضور داشت، آرای آنان را در رابطه با تنش‌های اخیر میان تهران و واشینگتن شنیدند.

این جلسه پشت درهای بسته برگزار شد، اما خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منبعی که نخواسته نام وی منتشر شود، از قول آقای برنان نوشته «ایران در عین حال که می‌خواهد از جنگ دوری کند، رهبرانش تسلیم ترامپ نخواهند شد.»

وندی شرمن نیز در این جلسه هشدار داده که رفتارهای غیرمسئولانه دولت ترامپ به موقعیت نیروهای میانه‌رو در داخل ایران آسیب می‌رساند.

ایالات متحده ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را به منطقه خلیج فارس اعزام کرده و به کارکنان غیراضطراری وزارت خارجه خود در عراق دستور داده که این کشور را ترک کنند.

آدام شیف، رئیس کمیته امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا، گفته که می‌خواهد پاسخی به این سئوال داده شود که استراتژی دولت دونالد ترامپ برای دور نگه داشتن آمریکا از جنگ چیست، اگر که اصلا چنین استراتژی داشته باشد.

پیگرد قضایی یک زن به دلیل آواز خواندن در تور گردشگری در ابیانه

صحنه ای از تک‌خوانی زن تحت تعقیب در ابیانه

علی اصفهانی، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان، روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک زن به دلیل تک‌خوانی در روستای ابیانه تحت پیگرد قضایی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: «پرونده مقدماتی این اتفاق با گزارش پلیس اطلاعات امنیت عمومی تشکیل شده و دادستان نطنز در حال پیگیری موضوع است».

در روزهای گذشته فیلمی از آواز خواندن یک زن در ابیانه و تشویق او توسط حاضران منتشر شده بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، گفته می‌شود این زن روز جمعه ۲۷ اردیبهشت در قالب یک تور گردشگری به ابیانه سفر کرده بود.

امام جمعه نطنز به دلیل همزمانی این اتفاق با ماه رمضان خواستار برخورد با این زن شده بود.

«اعزام هیات‌هایی» از سوی عراق به ایران و آمریکا برای توقف تنش بین دو کشور

نخست‌وزیر عراق می‌گوید که بغداد هیات‌هایی را به تهران و واشینگتن اعزام کرده است تا «تنش بین ایران و ایالات متحده آمریکا را متوقف کنند».

عادل عبدالمهدی روز سه‌شنبه این خبر را اعلام کرد ولی جزئیاتی در زمینه ارائه نکرد.

وی در عین حال تصریح کرد که هیچ گروه عراقی بدنبال سوق دادن ایران و آمریکا به سوی جنگ نیست.

ظاهرا اشاره این مقام بلندپایه عراقی به حمله راکتی یکشنبه شب به منطقه سبز بغداد در یک مایلی ساختمان سفارت آمریکا است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته ولی برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از احتمال دست داشتن گروه‌های شیعه شبه‌نظامی عراقی مورد حمایت ایران در این حمله است.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» هفته پیش در خبری اختصاصی گزارش داده بود که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، اخیرا جلسه‌ای با گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی برگزار کرده و از آنها خواسته است که «برای جنگ نیابتی آماده شوند».

روز یکشنبه اعلام شد که شماری از شخصیت‌ها و گروه‌های شیعی عراق ضمن تأکید بر مخالفت با وقوع جنگ بین آمریکا و ایران، درباره تبدیل شدن عراق به عرصه چنین جنگی هشدار دادند.

عقب‌نشینی قوه قضاییه از حکم ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان

غلامحسین اسماعیلی

سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه چنین نظر داد که از حکم دادستان اصفهان درباره ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان سوء‌برداشت شده و دوچرخه‌سواری «با رعایت ضوابط شرعی باشد منعی ندارد».

دادستان اصفهان هفته گذشته دوچرخه‌سواری زنان در فضای عمومی را «فعل حرام» توصیف کرده و آن را مستوجب «برخورد با قانون مجازات اسلامی» دانست.

خبرگزاری رسمی ایرنا به نقل از علی اصفهانی نوشت: «بر طبق فتوای علما و همچنین بر اساس قانون، دوچرخه‌سواری بانوان در فضای عمومی فعل حرام است.»

در گفته آقای اصفهانی هیچ استثنایی ذکر نشده بود.

با این حال به گفته غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، «آن چه ایشان [دادستان اصفهان] در آن نامه اعلام کردند این نیست که دوچرخه‌سواری توسط بانوان مطلقاً ممنوع است.»

افزایش ۹٫۵ درصدی قیمت سوخت گاز خودروها در ایران

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از افزایش ۵۶٫۸ تومانی هر کیلوگرم گاز طبیعی فشرده‌شده (سی‌ان‌جی) از ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه خبر داد.

به‌ گزارش خبرگزاری ایسنا، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سی‌ان‌جی از امشب با افزایش ۹٫۵ درصدی به قیمت هر کیلوگرم ۶٬۵۶۸ ریال عرضه خواهد شد.

در این اطلاعیه آمده است که منابع حاصل از این افزایش قیمت صرف اجرای الزامات ایمنی و هوشمندسازی جایگاه‌های عرضه گاز و کمک به تعویض مخازن سی‌ان‌جی خودروها خواهد شد.

جت روسی در فرودگاه مهرآباد از باند منحرف شد

فرودگاه مهرآباد

خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه از انحراف یک جت روسی از باند فرودگاه مهرآباد در تهران خبر داد.

به نوشته تسنیم به نقل از سازمان هواپیمایی کشوری، «این هواپیما در زمان فرود از باند فرودگاه خارج شده است».

به گفته رضا جعفرزاده، مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، یک فروند جت خصوصی از نوع بی‌ای‌ای ۱۲۵ ساخت بریتانیا «ساعت سه بامداد امروز سه‌شنبه... بعد از فرود در فرودگاه مهرآباد تهران از باند خارج شد».

وی افزود: «این هواپیما حامل شش نفر خدمه پروازی و مسافر بود که به سرنشینان این پرواز آسیبی نرسیده است.»

«دست‌کم چهار خودکشی» در مانوس در پی پیروزی محافظه‌کاران در استرالیا

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه به نقل از مهاجران و دست‌کم یک مقام پلیس از «دست‌کم چهار اقدام به خودکشی» در جزیره مانوس در پی پیروزی محافظه‌کاران در انتخابات استرالیا خبر داد.

از جمله فرمانده پلیس مانوس به این خبرگزاری گفته است که از وقوع دست‌کم ده اقدام به خودکشی باخبر است «که از این میان چهار خودکشی» در روزهای شنبه و یک‌شنبه گذشته اتفاق افتاده است.

روز شنبه هفته جاری ائتلاف محافظه‌کاران در انتخابات استرالیا به طور غیرمنتظره‌ای به پیروزی دست یافت، امری که حتی خود اسکات موریسون، نخست وزیر این کشور، از آن به عنوان «معجزه» نام برد.

این در حالی است که نتایج نظرسنجی‌ها پیش از این انتخابات حکایت از پیروزی حزب چپ میانه داشت که به مهاجران غیرقانونی و آوارگان رویکردی ملایم‌تر دارند.

دولت استرالیا از شش سال قبل تاکنون، سیاست‌های سختگیرانه‌ای را علیه مهاجران غیرقانونی به این کشور اجرایی کرد که بر اساس این برنامه، هیچ قایقی به سوی آب‌های این کشور برای رساندن مهاجران غیرقانونی حرکت نمی‌کند.

پیشتر اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، گفته بود اجرای این سیاست از قاچاق و تجارت انسان به استرالیا جلوگیری کرده و روند پیشین مهاجرت‌های غیرقانونی را متوقف کرده است.

با این حال دولت آقای موریسون زیر فشار گروه‌های حقوق بشری برای خروج کودکان خانواده‌های مهاجر غیرقانونی از بازداشتگاه نائورو و اسکان آنها در استرالیا قرار دارد.

ظاهرا پیروزی دوباره اسکات موریسون باعث یاس و نومیدی فراوان آوارگان نائورو و مانوس شده است.

در همین زمینه بهروز بوچانی، نویسنده و فعال سیاسی، که خود از جمله آوارگان ایرانی مانوس است ساعاتی پیش از وقوع دو مورد خودکشی دیگر در روز سه‌شنبه خبر داده بود.

به گفته آقای بوچانی، از روز شنبه تاکنون ۹ نفر در این جزیره دست به خودکشی زده‌اند.

رونمایی از میمون «پنج هزار ساله» در موزه زاهدان

شهر سوخته

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه خبر داد که اسکلت میمون «پنج هزار ساله‌ای» که در شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان کشف شده است در موزه‌ای در زاهدان رونمایی شد.

به گفته مهدی ارباب‌نیا، معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، میمون «در دنیای باستان یک سنبل [نماد] اشرافیت محسوب می‌شده‌» و «این میمون مانند یک انسان دفن شده یعنی به لحاظ جایگاه با نوزادان در شهر سوخته همتراز بوده است».

او گفت: «میمون کشف شده بومی سرزمین ما نیست و احتمالاً از بخش‌های شرق و جنوب شرقی آسیا به این منطقه آمده و جزء نوادر است.»

حسین هدایتی به بازگرداندن نیم تریلیارد تومان به بانک سرمایه محکوم شد

حسین هدایتی، از سرمایه‌گذاران فوتبال در ایران و از بزرگ‌ترین متهمان «اخلال اقتصادی»، به ۲۰ سال حبس و بازگرداندن نیم تریلیارد تومان به بانک سرمایه محکوم شد.

خبرگزاری رسمی ایرنا روز سه‌شنبه به نقل از سخنگوی قوه قضاییه خبر داد که آقای هدایتی «به جرم اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به ۲۰ سال حبس، محرومیت دائم از مشاغل دولتی، رد مال به مبلغ ۴٨٨میلیارد تومان به بانک سرمایه و ٧۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم شد».

حسین هدایتی که به «عابربانک [تیم] پرسپولیس» معروف است در کیفرخواست پرونده متهم شده بود که «به ازای اصل و تأخیر در بازپرداخت» وام‌هایی که از بانک‌ها از جمله «بانک سرمایه دریافت» کرده، ۱۵۰۰ میلیارد تومان به آنها بدهکار است.

وی همچنین متهم بود که از طریق شرکت‌های صوری بخشی از این وام‌ها را دریافت کرده و برخی از وثیقه‌هایی که برای دریافت وام سپرده گذاشته است، با پرداخت رشوه ۱۳ برابر کمتر از میزان اعلام شده ارزش دارد.

سهامدار اصلی بانک سرمایه، صندوق ذخیره فرهنگیان است که ۴۷ درصد سهام آن را در اختیار دارد و پرونده فعلی نیز پس از کشف فساد در این صندوق به جریان افتاد.

طبق گزارش مهر، پرونده بانک سرمایه «۴۰۰ متهم دارد و بر اساس مستندات پرونده بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان از سرمایه فرهنگیان کشور به یغما رفته است».

انتقاد خامنه‌ای از «ترویج زبان بی‌هویت» و «ولنگاری زبانی»

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز دوشنبه در دیدار با جمعی از شاعران از «ترویج زبان بی‌هویت» به‌ویژه در تلویزیون حکومتی و «ولنگاری زبانی» انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رهبر جمهوری اسلامی همچنین از وضعیت زبان فارسی در دوران حاضر ابراز نگرانی کرد و گفت: «من راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم، زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است.»

آقای خامنه‌ای در ادامه از «ولنگاری زبانی و ساخت لفظی بسیار نازل برخی ترانه‌ها و پخش آنها از صداوسیما در سریال‌ها» انتقاد کرد.

او گفت: «من از صداوسیما گله‌مندم، به دلیل این که به جای ترویج زبان صحیح و معیار و زبان صیقل‌خورده و درست، گاهی زبان بی‌هویت و تعابیر غلط و بدتر از همه تعابیر خارجی را ترویج می‌کند.»

علی خامنه‌ای در این دیدار که به نوشته خبرگزاری مهر با «جمعی از استادان زبان و ادب پارسی و شاعران جوان و پیش‌کسوت» داشت به احمد شاملو، از بزرگ‌ترین شاعران معاصر، هم طعنه‌ای زد.

او پس از شنیدن شعری با مضمون مذهبی و در قالب شعر سپید که شاملو ابداع کرد گفت: «البتّه تن احمد شاملو در قبر می‌لرزد که شما شعر سپید را در این راه [برای مضمون مذهبی] مصرف کردید.»

احمد شاملو را می‌توان بزرگ‌ترین هنرمند منتقد حکومت جمهوری اسلامی برشمرد.

چندی پیش عکسی از کتاب شاملو در دست رهبر جمهوری اسلامی در نمایشگاه کتاب در رسانه‌های اجتماعی خبرساز شد.

مهاجم به مساجد نیوزیلند رسما به انجام عملیات تروریستی متهم شد

مردم نیوزلند به‌طور گسترده‌ای با قربانیان و بستگان آن‌ها ابراز همدردی کردند

پلیس نیوزیلند مهاجم استرالیایی به مساجد شهر کرایست‌چرچ که جان ۵۱ نفر را گرفت، در کنار دیگر اتهام‌ها، متهم به انجام عملیات تروریستی کرده‌است.

در بیانیه پلیس گفته شده این اتهام تحت قوانین مقابله با تروریسم به برنتون تارانت، مهاجم استرالیایی، وارد شده‌است.

تارانت، که یک نژادپرست سفیدبرترپندار است، در عین حال با ۵۱ مورد اتهام قتل و ۴۰ مورد اتهام تلاش به قتل نیز روبه‌رو است.

جلسه بعدی دادگاه برای رسیدگی به حملات کرایست‌چرچ در ماه آینده میلادی برگزار خواهد شد.

تارانت، ۲۸ ساله، در اسفند ماه سال پیش حملات خود را انجام داد.

حملات کرایست‌چرچ با واکنش‌های گسترده‌ای در نیوزیلند و دیگر نقاط جهان انجام شد.

یک هفته پس از این حملات نخست وزیر نیوزیلند به نمایندگی از دولت خود استفاده از انواع اسلحه‌های نیمه اتوماتیک را ممنوع اعلام کرد.

جاسیندا آردرن اعلام کرد دولت او اجازه نخواهد داد، روند دادگاه و محاکمه مهاجم به مساجد کرایست‌چرچ، به فرصتی برای تبلیغ او و عقایدش تبدیل شود.

یک ماه پس از حملات نیز پارلمان استرالیا، برای نخستین بار در جهان، قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن شبکه‌های اجتماعی موظف هستند محتوای خشونت‌آمیز را «بدون تاخیر» حذف کنند.

بنیان‌گذار هواوی می‌گوید دولت آمریکا قدرت شرکتش را «دست‌کم گرفته‌است»

رن جـِنگ‌فـه‌ی

رن جـِنگ‌فـه‌ی، بنیان‌گذار هواوی، شرکت عظیم مخابراتی و فناوری چین، می‌گوید دولت ایالات متحده توانایی‌ها و ظرفیت‌های این شرکت را «دست‌کم گرفته است».

آقای رن در کنفرانسی خبری با رسانه‌های چینی گفته است «سیاست‌های فعلی سیاستمداران آمریکایی، قدرت ما را دست‌کم گرفته‌است».

او افزوده که شرکت او در زمینه نسل پنجم اینترنت (5G) به مرحله‌ای رسیده که «دیگران برای رسیدن به آن دو یا سه سال دیگر زمان لازم دارند».

رن جـِنگ‌فـه‌ی می‌گوید نسل پنجم اینترنت هواوی «اصلا تحت تاثیر» سیاست‌های تازه دولت آمریکا قرار نخواهد گرفت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ۲۵ اردیبهشت فرمانی صادر کرد که شرکت‌های آمریکایی را از خرید تجهیزات مخابراتی و فناوری از هر شرکتی که «تهدیدی برای امنیت ملی» باشد، منع می‌کند؛ این فرمان عملا مسیر ممنوعیت استفاده از تجهیزات و خدمات هواوی را هموار کرد.

گوگل، ارائه‌دهنده سیستم عامل اندروید و دیگر خدمات کلیدی به تلفن‌های همراه، اعلام کرد که به دلیل تحریم هواوی احتمالا از ارائه برخی فناوری‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و خدماتی به این شرکت دست خواهد کشید.

تصمیم گوگل به تعلیق همکاری با هواوی، می‌تواند ضربه بسیار سختی به هواوی و فروش گوشی‌ها و دیگر خدمات رایانه‌ای آن در دیگر کشورهای دنیا باشد، چراکه این گوشی‌ها ممکن است دیگر قادر نباشند به نرم‌افزارهای انحصاری در سیستم اندروید دسترسی پیدا کنند.

بنیان‌گذار هواوی گفته این شرکت و گوگل در حال بررسی نحوه واکنش به ممنوعیت‌های آمریکا هستند.

هواوی در حال حاضر با پشت سر گذاشتن شرکت اپل، پس از سامسونگ، دومین تولیدکننده تلفن همراه در جهان است. در سه ماهه نخست سال میلادی گذشته این شرکت در رتبه سوم قرار داشت.

جوکو ویدودو باردیگر رئیس جمهور اندونزی شد

جوکو ویدودو و همسرش پس از ریختن رای خود به صندوق آرا.

کمیسیون انتخابات اندونزی اعلام کرد که جوکو ویدودو بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نتایج انتخابات ریاست جمهوری اندونزی بامداد روز سه شنبه اعلام شد. قرار بود نتایج روز چهارشنبه اعلام شود.

طبق این گزارش، ۳۲ هزار نیروی امنیتی برای برقراری نظم و آرامش در جاکارتا، پایتخت اندونزی مستقر شده اند.

پراووبو سوبیانتو، ۶۷ ساله وژنرال سابق اندونزی هنوز واکنشی به نتایج اعلام شده نشان نداده است و مشخص نیست که این نتیجه را خواهد پذیرفت یا شکایت خواهد کرد.

کمیسیون انتخابات می‌گوید، جوکو ویدودو ۵۵.۵ درصد آرا و پراووبو سوبیانتو ۴۴.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

در انتخابات ۱۷ آوریل در اندونزی بیش از ۱۹۲ میلیون نفر واجد شرایط رای بودند.

جوکو ویدودو در سال ۲۰۱۴ نیز در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده بود.

نامه تخت روانچی به دبیرکل سازمان ملل درباره «تحمیل جنگ» به ایران

مجید تخت روانچی در کنار آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل

نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان و رئیس شورای امنیت ضمن هشدار درباره احتمال وقوع بحران در منطقه خلیج فارس، نوشت که در صورت «تحمیل جنگ»، ایران «قاطعانه از ملت خویش دفاع و از منافع خود حفاظت خواهد کرد».

وی در این نامه بدون اشاره به جزئیات نوشت که «محافل خاصی خارج از این منطقه، از طریق دروغ‌پراکنی، ارائه اطلاعات جعلی و اخبار گمراه‌کننده و با اتکا به حمایت متحدان خود در خاورمیانه و همچنین اعزام نیروی دریایی به منطقه، در صدد تعقیب منافع غیرمشروع خود هستند».

وی هشدار داد که «اگر این وضعیت مهار نشود، ممکن است دیر یا زود از کنترل خارج و به یک بحران غیرضروری دیگر در این منطقه منجر شود».

برخی مقامات آمریکا «خرابکاری» علیه چهار کشتی در بندر فجیره را به ایران نسبت داده‌اند و امارات و عربستان نیز مستقیما ایران را متهم کرده‌اند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، اما «خرابکاری‌های» اخیر در منطقه را «مشکوک» خوانده و گفته که این اقدامات با هدف «تنش‌زایی» در منطقه انجام می‌شود.

نماینده ایران در سازمان ملل دراین نامه نوشته که جمهوری اسلامی «هرگز جنگ را به عنوان یک گزینه یا راهبرد جهت تعقیب سیاست خارجی خود انتخاب نخواهد کرد».

وی در عین حال اضافه کرد: «با این حال، باید به صراحت اعلام کنم که اگر جنگ بر ما تحمیل شود، ایران با استفاده از حق ذاتی دفاع مشروع خود، قاطعانه از ملت خویش دفاع و از منافع خود حفاظت خواهد کرد».

تنش‌ میان ایران و آمریکا در روزهای اخیر به شدت بالا گرفته است تا جایی که گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره وقوع جنگ احتمالی میان این دو کشور مطرح شده است. اما مقام‌های تهران و واشینگتن اطمینان داده‌اند که هیچ کدام قصد جنگ ندارند.

مقامات جمهوری اسلامی پیش از این تهدید کرده‌ بودند که در صورت حمله آمریکا، منطقه روی آرامش را نخواهد دید و ایران به پایگاه‌های این کشور در منطقه و همچنین اسرائیل و کشورهای عرب متحد ایالات متحده حمله خواهد کرد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG