لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۰۱

خبرخوان

کارزار زنان ژاپنی برای «حق عینک زدن» در محل کار

بعد از افشای حکم بعضی از شرکت‌ها در ژاپن که عینک زدن را برای کارمندان زن ممنوع کرده‌اند، کارزار اینترنتی زنان این کشور در فضای مجازی برای حق عینک زدن آغاز شده است.

اخیرا دو شبکه تلویزیونی ژاپنی گزارش‌هایی از درخواست برخی کارفرمایان از کارمندان زن برای عینک نزدن در محل کار منتشر شد که جنجال‌انگیز بود، اگرچه برخی از این شرکت‌ها دلایل درخواست خود را توضیح داده بودند، از جمله این که عینک باعث می‌شود چهره زنان بخش فروش شرکت‌ها بسیار جدی به نظر برسد که می‌تواند بر جذب مشتری‌ها تاثیر منفی بگذارد یا این که عینک باعث می‌شود آرایش زنان کارمند به چشم نیاید و غیره.

به گزارش خبرگزاری رویترز، زنان ژاپنی با راه‌اندازی کارزاری در اینترنت، هشتگ «عینک ممنوع است» به راه انداخته و خواستار توقف برخوردهایی از این دست از طرف کارفرمایان علیه زنان شده‌اند.

یک زن خدمتکار رستوران توئیت کرده است که از وی خواسته شده عینک نزند، چرا که «خشن» به نظر می‌رسد.

کاربر دیگری نوشته اگر عینک تنها برای زنان ممنوع شده، این یک تبعیض جنسیتی است.

اوایل سال جاری نیز اجبار برخی شرکت‌ها در مورد پوشیدن کفش پاشنه‌بلند برای زنان کارمند جنجالی شد.

ژاپن در رده‌بندی مجمع جهانی اقتصاد از نظر شکاف جنسیتی در میان ۱۴۹ کشور مقام ۱۱۰ را دارد که نشان می‌دهد وضعیت برابری جنسیتی در این کشور بدتر از بسیاری از کشورهای پیشرفته است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

آمریکا قصد دارد به مسافرانی که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند، اجازه ورود بدهد

در حالی که چین محدودیت سفر افراد خارجی به این کشور را به دلیل افزایش شمار مبتلایان تشدید کرده، ایالات متحده اعلام کرد که قصد دارد قوانین ورود به این کشور را تسهیل کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایالات متحده که از مدت‌ها پیش مرزهای خود را به دلیل همه‌گیری کرونا به روی بسیاری از جهانیان بسته است، قصد دارد به افراد خارجی که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند، اجازه ورود به این کشور بدهد.

یک مقام مسئول در آمریکا در این باره گفته است که بازگشایی مرزهای آمریکا شامل یک رویکرد چندمرحله‌ای است که به مرور زمان صورت می‌گیرد و جز در موارد محدود، شهروندان خارجی از همه کشورها که کاملاً واکسینه شده‌اند، امکان سفر به این کشور را خواهند داشت.

سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه خواستار توقف تزریق‌ دُزهای تقویت‌کننده، حداقل تا پایان سپتامبر، به منظور کاهش نابرابری شدید در توزیع واکسن بین کشورهای ثروتمند و فقیر شد؛ همه‌گیری‌ای که تاکنون منجر به مرگ بیش از چهار میلیون نفر در جهان شده است. این درخواست فوراً از سوی آمریکا رد شد.

در همین حال کیت اوبراین، رئیس واکسن‌های سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید کرد که تاکنون شواهد قانع‌کننده‌ای مبنی بر ضرورت تزریق دزهای تقویت‌کننده به‌دست نیامده است.

بنا بر آمار سازمان بهداشت جهانی در کشورهای با درآمد بالا، ۱۰۱ دز به ازای هر ۱۰۰ نفر تزریق شده، اما این رقم در ۲۹ کشور کم‌درآمد، ۱.۷ دز در ۱۰۰ نفر است.

در همین حال، جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده شامگاه سه‌شنبه از انتقال پانصد میلیون دوز واکسن فایزر به صد کشور کم‌درآمد جهان خبر داد.

به گفته آقای بایدن ایالات متحده تا کنون بیش از ۱۱۰ میلیون دوز واکسن به ۶۵ کشور اهدا کرده‌است.

جو بایدن با تأکید بر اینکه این ده‌ها میلیون دوز واکسن به صورت مجانی به کشورها داده می‌شود و هیچ شرطی برای پذیرش آن نیست گفت: «من پیشتر هم گفتم در رقابت دموکراسی‌ها و حکومت‌های خودکامه در قرن بیست و یکم، باید ثابت کنید که دموکراسی‌ها می‌توانند کار کنند، و دموکراسی‌های دنیا به آمریکا چشم دوخته‌اند که به دو شکل بار دیگر به عنوان رهبر نقش ایفا کند. نشان دهد که می‌تواند این ویروس را در داخل مرزهایش کنترل کند و دوم اینکه نشان دهد می‌تواند در سراسر دنیا هم به این موضوع کمک کند».

کاخ سفید می‌گوید برای اهدای واکسن، دولت به عوامل متعددی از جمله میزان شیوع کرونا، آمار مرگ و میر، بستری و همچنین توانایی کشورها برای دریافت و توزیع واکسن توجه می‌کند.

تا کنون کشورهای افغانستان، پاکستان، ازبکستان و اوکراین از جمله دریافت کنندگان چند میلیون دوز واکسن بوده‌اند. ایالات متحده بیشتر واکسن‌های اهدایی را تا کنون از طریق برنامه کوواکس که از سوی سازمان جهانی بهداشت حمایت می‌شود، اهدا کرده است.

تهدید به مرگ یک روزنامه‌نگار ایرانی کُرد در خارج از ایران؛ حکم حبس برای یک فعال رسانه‌ای در سنندج

شهلا محمدی، روزنامه‌نگار ساکن اقلیم کردستان که از سوی نیروهای امنیتی ایران به مرگ تهدید شده است

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از تهدید به مرگ یک روزنامه‌نگار ایرانی کُرد ساکن خارج از ایران و صدور حکم حبس و شلاق برای یک فعال رسانه‌ای در سنندج در روزهای گذشته خبر داد.

به گزارش این سازمان حقوق بشری، اداره اطلاعات روانسر با احضار برادر یک زن روزنامه‌نگار ساکن اقلیم کُردستان، او و خانواده‌اش را تهدید به مرگ کرده است.

شهلا محمدی، روزنامه‌نگار در این باره به هه‌نگاو گفته است که در جریان احضار برادرش، نیروهای اداره اطلاعات عکس‌هایی از او، همسر و فرزندش به برادرش نشان داده و اطلاعاتی را از محل کار و زندگی آن‌‌ها گفته و تهدید کرده‌اند که «به زودی جنازه‌های آنها را باز می‌گردانند.»

خانم محمدی که از سال ۲۰۱۱ به دلیل فعالیت‌های سیاسی به عنوان پناهنده سیاسی به اقلیم کُردستان عراق مهاجرت کرده و به فعالیت رسانه‌ای مشغول است، هم‌چنین گفته که نهادهای امنیتی در سال‌های گذشته بارها او و خانواده‌اش را تهدید کرده‌اند.

تهدید فعالان رسانه‌ای و خانواده آن‌ها از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی سابقه طولانی دارد.

در همین رابطه مرکز حقوق بشر عبدالرحمن برومند در پی انتشار خبر تلاش جمهوری اسلامی برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ساکن آمریکا، ششم مرداد با انتشار گزارش و بیانیه‌ای نوشت که حکومت ایران در این زمینه «ید طولایی دارد» و بنیاد برومند «در تحقیقات مستمر خود، بیش از ۵۴۰ ایرانی را که قتل یا آدم‌ربایی موفقیت‌آمیز آنها به جمهوری اسلامی ایران منتسب است، شناسایی کرده است.»

بر اساس این گزارش، از انقلاب ۱۳۵۷ به بعد، عوامل جمهوری اسلامی صدها حمله علیه پناهندگان در کشورهای مختلف به عمل آورده و چون در اغلب مواقع از هر گونه مجازاتی مصون بوده‌اند، این حملات را دائماً تکرار کرده‌اند.

هه‌نگاو هم‌چنین گزارش داده که مرتضی حق‌بیان، فعال رسانه‌ای و فعال تلگرامی اهل سنندج نیز به اتهام «افترا به مدیران استان کُردستان و انتشار اسناد دولتی» به ۲ سال و ۶ ماه حبس و ۹۰ ضربه شلاق و هم‌چنین پرداخت ۱۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

بنابر این گزارش آقای حق‌بیان، شهریور ۹۸ به دلیل فعالیت در کانال تلگرامی اعمک (افشای عملکرد مدیران کُردستان) بازداشت و ۶۷ روز در سلول انفرادی اداره اطلاعات حبس بوده است.

عفو بین‌الملل: ایران با اعدام مخفیانه سجاد سنجری ظلم دیگری در حق حقوق کودکان کرد

عفو بین‌الملل در واکنش به اعدام مخفیانه سجاد سنجری، کودک-مجرمی که از ۱۱ سال پیش به اتهام قتل عمد در زندان به‌سر می‌برد، اعلام کرد که «مقامات ایران با این اقدام بار دیگر بی‌رحمی مطلق سیستم قضایی علیه نوجوانان را نشان دادند».

حکم اعدام آقای سنجری روز دوشنبه، ۱۱ مرداد، در حالی در زندان دیزل آباد کرمانشاه اجرا شد که او از سال ۱۳۹۰ در حالی که ۱۵ سال داشت به اتهام قتل عمد در زندان به‌سر می‌برد.

بنا بر اعلام عفو بین‌الملل او بارها اعلام کرده بود که مقتول قصد تجاوز به او را داشته و مدعی بوده که در دفاع از خود مرتکب قتل شده است.

دیانا الطحاوی، معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل در واکنش به اعدام این کودک-مجرم با اشاره به ممنوعیت اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم کم‌تر از ۱۸ سال، سن دارند در قوانین بین‌الملل، اجرای این قانون در ایران را به منزله «حمله ظالمانه به حقوق کودکان» و «نشان‌دهنده بی‌رحمی مطلق سیستم قضایی» دانسته است.

خانم الطحاوی هم‌چنین اعدام مخفیانه آقای سنجری را در حالی که او حتی امکان خداحافظی از خانواده را نیافته، «نشان‌دهنده الگوی هشداردهنده‌ای از مقامات ایرانی دانسته که به‌طور مخفیانه یا در کوتاه‌مدت اقدام به اعدام می‌کنند تا شانس مداخلات عمومی و خصوصی را به حداقل برساند».

او هم‌چنین از مقامات ایرانی خواسته که با اصلاح قانون مجازات، به «نقض نفرت‌انگیز» قانون «ممنوعیت افرادی که در زمان جنایت زیر سن ۱۸ سال دارند»، پایان دهند.

پرونده سجاد سنجری از جمله پرونده‌های پرحاشیه اعدام کودک-مجرمان در ایران بوده که در یک دهه گذشته با واکنش‌های متعددی از سوی شخصیت‌های حقوق و نهادهای بین‌المللی از جمله در سازمان ملل متحد همراه بوده است.

قوانین جمهوری اسلامی ایران، سن مجازات کیفری کودکان را ۱۵ سال برای پسران و ۹ سال برای دختران تعیین کرده است.

بر اساس این قوانین حکم اعدام کودکان زیر ۱۸ سال تا زمان رسیدن به سن قانونی به صورت موقت متوقف می‌شود، اما لغو نمی‌شود و پس از رسیدن متهم به سن قانونی در صورت عدم گذشت اولیای دم، آن فرد به اعدام محکوم می‌شود.

بر اساس سیزدهمین گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران که فروردین امسال منتشر شد، در سال ۲۰۲۰، ایران «تنها کشوری بود که اعدام کودک-مجرمان را ادامه داده است» و حداقل «چهار کودک-مجرم» در میان افراد اعدام‌شده در این سال بوده‌اند.

آمریکا: شبه‌نظامیان حوثی مسئول بسیاری از رنج‌های مردم یمن هستند

ند پرایس

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در خصوص دیدار ابراهیم رئیسی٬ رئیس جمهوری منتخب در ایران، با نماینده شبه نظامیان حوثی گفته است، شبه نظامیان حوثی مسئول بسیاری از رنج های مردم یمن هستند.

ند پرایس در نشست خبری خود تصریح کرد، یمن اکنون شاهد وخیم‌ترین فاجعه انسانی جهان است. بیشتر ابعاد (این فاجعه) ساخته دست بشر است و در این مورد عامل آن حوثی‌ها هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که تداوم درگیری و جنگ در یمن تنها به رنج‌های مردم یمن می‌افزاید.

شبه نظامیان حوثی‌ یمن از سال ۹۴ بر بخش‌های زیادی از این کشور به‌ویژه صنعا، پایتخت، تسلط پیدا کرده‌اند. دولت قانونی یمن که در عدن، جنوب کشور، مستقر است از مارس ۲۰۱۵ با همکاری یک ائتلاف نظامی به رهبر عربستان وارد جنگ با حوثی‌ها شده است.

جنگ یمن که از آن به عنوان جنگ نیابتی ایران و عربستان سعودی یاد می‌شود، در طول شش سال گذشته به یکی از پیچیده‌ترین بحران‌ها در منطقه و در عرصه بین‌المللی تبدیل شده است.

جنگ یمن تاکنون بیش از ۱۳۰ هزار کشته برجای گذاشته است، از جمله ۱۳ هزار غیرنظامی که به‌دلیل حملات هوایی جان خود را از دست داده‌اند. ده‌ها هزار کودک نیز به دلیل قحطی جان باخته‌اند.

جنگندهای اسرائیلی در واکنش به راکت‌پرانی مناطقی را در لبنان هدف قرار دادند

ارتش اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد، جنگنده‌های این کشور در واکنش به راکت پراکنی‌های روز گذشته مواضعی را در جنوب لبنان بمباران کردند.

ارتش اسرائیل پیشتر چهارشنبه اعلام کرده بود به دنبال شلیک دو راکت از داخل خاک لبنان به سمت اسرائیل، نیروهای توپخانه‌ای این ارتش مواضعی را در داخل خاک لبنان گلوله باران کرده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حملات راکتی از جنوب لبنان به سوی خاک اسرائیل را به عهده نگرفته است. اما خبرگزاری رویترز می‌گوید، این حملات از منطقه تحت کنترل گروه حزب الله لبنان که از حمایت ایران برخوردار است، صورت گرفت.

حملات راکتی از جنوب لبنان به اسرائیل تلفات در پی نداشتند.

ارتش اسرائیل می‌گوید جنگنده‌های این کشور محل پرتاب و زیرساخت‌های مورد استفاده برای«ترور در لبنان که موشک‌ها از آن شلیک شده بودند»، هدف قرار دادند.

تلویزیون المنار وابسته به حزب‌الله نیز گفته است، جنگنده‌های اسرائیلی دو حمله به منطقه «الدمشقیه» در حومه شهر محمودیه واقع در جنوب لبنان و در ۱۲ کیلومتری مرز با اسرائیل، انجام دادند.

وزیر خارجه عربستان: مشکل اصلی لبنان سلطه طلبی گروه حزب الله است

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، روز چهارشنبه گفته است، اصرار گروه شبه نظامی حزب‌الله برای تحمیل سلطه خود بر لبنان، عامل اصلی بحران‌های این کشور است.

وزیر خارجه عربستان از گروه‌های سیاسی لبنان خواسته است با نفوذ حزب الله لبنان که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار است مقابله کنند.

فیصل بن فرحان این اظهارات را در یک کنفرانس ویدئویی با حضور کشورهای کمک کننده به لبنان مطرح کرد. این نشست مجازی که به دعوت فرانسه و به سرپرستی سازمان ملل متحده برگزار شد، با اولین سالگرد انفجار مهیب سال گذشته در بندرگاه بیروت همزمان بود.

بر اثر انفجار در بندرگاه بیروت که یکی از مهیب‌ترین انفجارهای غیرهسته‌ای تاریخ است بیش از ۲۰۰ نفر کشته، هزاران نفر مجروح و چند صد هزار ساختمان مسکونی و تجاری ویران شد و یا آسیب دید. لرزش ناشی از این انفجار به قبرس در ۲۴۰ کیلومتری بیروت رسید.

وزیر خارجه عربستان از این که تحقیقات درباره انفجار بیروت به نتایج ملموسی دست نیافته، ابراز نگرانی کرده است.

فیصل بن فرحان تصریح کرده است، «پافشاری حزب‌الله برای تسلط بر حکومت لبنان دلیل اصلی مشکلات» در این کشور است.

لبنان از بحران شدید اقتصادی رنج می‌برد و بانک جهانی می‌گوید این بحران یکی از بدترین بحران‌ها در تاریخ مدرن است. واحد پول لبنان، پوند، ظرف دو سال اخیر بیش از ۹۰ درصد ارزش خود را از دست داده که باعث تشدید فقر و کمبود مواد غذایی، سوخت و دارو در این کشور شده است.

در همین حال، تلاش‌ها برای تشکیل دولت در لبنان طی ۱۲ ماه اخیر بی نتیجه بوده است.

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان و از متحدان حزب الله ، روز دوشنبه چهارم مرداد، نجیب میقاتی را به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور عهده‌دار تشکیل کابینه کرد.

با استفاده از رویترز و العربیه

ابراز نگرانی سازمان ملل درباره شرایط غیرنظامیان در شهر لشکرگاه افغانستان

نیروهای دولت افغانستان در شهر لشکرگاه

یک سخنگوی سازمان ملل روز چهارشنبه ۱۳ مرداد گفت این نهاد در مورد وضعیت غیرنظامیان شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند که در نبردهای شدید بین طالبان و نیروهای دولتی گرفتار شده‌اند به شدت نگران است.

همزمان با آغاز روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان طی ماه‌های اخیر، طالبان بخش گسترده‌ای از خاک این کشور را تصرف کرده و در روزهای اخیر با هدف تصرف سه مرکز ولایات افغانستان از جمله لشکرگاه، هرات و قندهار این شهرها را محاصره کرده است.

سخنگوی سازمان ملل در یک نشست خبری گفت: «از آغاز سال جاری میلادی بر اثر تشدید جنگ در افغانستان حداقل ۳۶۰ هزار نفر دیگر آواره شده‌اند. تعداد آوارگان از سال ۲۰۱۲ تاکنون به حدود ۵ میلیون نفر رسیده است.»

او افزود: «سازمان ملل بخصوص در مورد ایمنی و وضعیت ده‌ها هزار نفر از ساکنان شهر لشکرگاه که در نبردهای اخیر گرفتار شده اند نگران است.»

سخنگوی سازمان ملل تاکید کرد که بر اثر حمله به اهداف غیرنظامی بخصوص در ولایات هلمند و قندهار تعداد تلفات غیرنظامی افزایش یافته و تعداد زیادی از خانه‌های مردم و زیرساخت‌ها و بیمارستان‌ها ویران شده و یا به شدت آسیب دیده اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

رسانه‌های ایران: زاکانی شهردار تهران شد؛ رئیس شورای شهر تکذیب کرد

گزارش‌های ضد و نقیض از ایران حاکی است که شورای شهر تهران با ۱۲ رأی علیرضا زاکانی را به عنوان شهردار تهران انتخاب کرده است اما مهدی چمران می‌گوید شهردار یکشنبه آینده انتخاب می‌شود.

رسانه‌های ایران شامگاه چهارشنبه ۱۳ مرداد گزارش دادند عصر امروز رأی‌گیری برای انتخاب شهردار تهران بین دو گزینه علیرضا زاکانی و مازیار حسینی انجام گرفته و در نهایت علیرضا زاکانی به ریاست شهرداری تهران رسیده است.

با وجود این، مهدی چمران که انتخاب او به‌عنوان رئیس شورای شهر ششم قطعی شده است، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا این خبر را تأیید نکرد.

به گفته آقای چمران، روز یکشنبه هفته آینده (۱۷ مرداد) شهردار تهران مشخص می‌شود.

علیرضا زاکانی پیشتر رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم قم در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی بود.

با استفاده از رسانه‌های ایران و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

مهدی چمران برای چهارمین دوره رئیس شورای شهر تهران شد

مهدی چمران پیش از این ریاست شورای دوم، سوم و سه سال از شورای چهارم تهران را نیز برعهده داشت

به گزارش رسانه‌های ایران، سخنگوی منتخبین شورای ششم تهران عصر چهارشنبه ۱۳ مرداد از برگزاری انتخابات هیئت رئیسه شورای ششم و انتخاب مهدی چمران به عنوان رئیس شورا خبر داد.

مهدی اقراریان، سخنگوی منتخبین شورای ششم تهران، اعلام کرد که مهدی چمران به اتفاق آرا به عنوان رئیس شورای شهر ششم و پرویز سروری به عنوان نایب رئیس شورا انتخاب شدند. همچنین، سوده نجفی و جعفر بندی شربیانی به عنوان دبیران هیئت رئیسه معرفی شدند.

مهدی چمران ۸۰ ساله در حالی برای چهارمین دوره به کرسی ریاست شورای شهر تهران رسیده که نام او در حواشی مربوط به «پرونده املاک نجومی شهرداری» مطرح بوده است.

در پرونده املاک نجومی که نخستین بار سال ۹۵ مطرح شد، گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور و برخی رسانه‌ها نشان داد که در دوران حضور محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران، املاک متعددی «به قیمت غیرواقعی» و «بسیار پایین» همراه با «۵۰ درصد» تخفیف و در اقساط‌ «۶۰ ماهه» به افراد مختلف واگذار شده است.

یک عضو شورای شهر تهران پیشتر گفته بود پرونده املاک نجومی در شهرداری تهران کماکان باز است و تخلفات درج‌شده در پرونده به دو هزار مورد رسیده است.

با استفاده از خبرگزاری تسنیم، ایلنا و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

رئیس سازمان زندان‌ها می‌گوید به منیره عربشاهی مرخصی داده شده است

منیره عربشاهی، معترض به حجاب اجباری که دوران محکومیت خود را در زندان کرج سپری می‌کند

حساب توئیتر خبرگزاری میزان، به نقل از رئیس سازمان زندان‌ها می‌نویسد به منیره عربشاهی فعال مدنی، مرخصی داده شده‌است.

خانم عربشاهی که اواسط اردیبهشت تحت عمل جراحی و تخلیه غده تیروئید قرار گرفته بود، اول مرداد به زندان بازگشت و با وجود دستور پزشک مبنی بر آزمایش هفتگی و رسیدگی پزشکی، بنا بر گزارش‌ها از زمان بازگشت به زندان مورد آزمایش قرار نگرفته بود.

رئیس سازمان زندان‌ها گفته‌است که مراحل درمانی این فعال مدنی در زندان پیش رفته و حال جهت اطمینان خاطر بیشتر او و خانواده‌اش از مراقبت‌های پزشکی خارج از زندان، طبق مقررات به مرخصی آمده‌است.

منیره عربشاهی یکی از سه زن معترض به حجاب اجباری است که به همراه دخترش یاسمن آریانی در بهمن‌ماه ۱۳۹۷ به ۹ سال و هفت ماه محکوم شد و بنا بر قانون تجمیع احکام حکم پنج سال و نیم زندان برای او قابل اجرا است. بر اساس گزارش‌ها این فعال مدنی دچار ورم غده تیروئید است و در حال حاضر حتی در صحبت کردن هم دچار مشکل شده‌است.

بر اثر برخورد دو قطار در جمهوری چک سه نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند

در پی برخورد دو قطار مسافربری در غرب جمهوری چک، سه نفر کشته و ده‌ها تن مجروح شده‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، حال هفت تن از دست‌کم ۳۱ مصدوم این حادثه وخیم گزارش شده است.

این تصادف حدود ساعت هشت و پنج دقیقه صبح روز چهارشنبه، ۱۳ مرداد در نزدیکی شهر پیلزِن و مرز جمهوری چک و آلمان رخ داده است.

بنا بر اعلام وزیر راه جمهوری چک، یکی از این قطارها، قطار سریع‌السیر میان مونیخ و پراگ بوده است.

هنوز دلیل وقوع این رخداد مشخص نیست. سال گذشته نیز در برخورد دو قطار، در نزدیکی مرز جمهوری چک با آلمان، دو تن کشته شدند.

نشریه بیلد آلمان، کهنه بودن فناوری امنیت قطارها را یکی از دلایل تکرار این رخدادها در جمهوری چک برشمرده است.‎

کرونا جان دست‌کم ۴۰۰ ایرانی دیگر را گرفت، شرایط بهشت زهرا «به شدت بحرانی» است

هم‌زمان با افزایش آمار شیوع و گسترش ویروس کرونا در ایران، ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، شرایط گورستان «بهشت زهرا» را به شدت بحرانی اعلام کرد.

این مسئول، با اشاره به افزایش موارد مرگ و میر، و لبریز شدن بیمارستان‌ها از بیماران کرونایی، تصریح کرد که «چنین وضعیتی تاکنون بی‌سابقه بوده» است.

به گفته خانم خداکرمی، آمار روزانه کفن و دفن در بهشت زهرای تهران اکنون حدود ۴۰۰ جسد است و حجم کار کارکنان دوبرابر شده است.

او همچنین گفت در بهشت زهرا برای هر تهرانی یک قبر مجانی در نظر گرفته شده و اگر خانواده‌ای بخواهد متوفی در قطعه‌های خاص دفن شود باید هزینه‌های آن را پرداخت کنند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، در ۲۴ ساعت گذشته دست‌کم چهارصد نفر دیگر در پی ابتلا به کووید ۱۹ جان باختند.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که رقم واقعی آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران، دست‌کم دو برابر آمار رسمی برآورد می‌شود.

بنا بر آمار رسمی، در یک روز گذشته، ابتلای بیش از ۳۹هزار نفر نیز به ویروس کرونا تأیید شده‌است.

خیز تازه شیوع کرونا در ایران در حالی شدت گرفته که واکسیناسیون در کشور به کندی پیش می‌رود و تاکنون تنها کمتر از ۳ میلیون نفر هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

همچنین گفته شد که پیشنهاد دیرهنگامِ تعطیلی کامل کشور به مدت دو هفته، به بررسی بیشتر نیاز دارد و تصمیمی در این زمینه گرفته نشده‌است.

ارتش اسرائیل می‌گوید به راکت‌پرانی از جنوب لبنان واکنش نشان داده است

ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد از داخل خاک لبنان به سمت اسرائیل سه راکت پرتاب شده که یکی از آن‌ها پیش از مرز اسرائیل فرود آمده و دو راکت دیگر به داخل خاک این کشور رسیده است.

بنا بر این بیانیه، در واکنش به این اقدام، نیروهای توپخانه‌ای اسرائیل به داخل خاک لبنان شلیک کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، پرتاب راکت به سوی اسرائیل در داخل این کشور تلفاتی نداشته است. در پی این پرتاب راکت، آژیر خطر در مناطقی از اسرائیل به صدا در آمد.

مرز میان اسرائیل و لبنان از حدود ۱۵ سال پیش که حزب‌الله لبنان و اسرائیل درگیر جنگ بودند، عموماً آرام بوده و گهگاه گزارش‌هایی از پرتاب راکت به داخل خاک اسرائیل منتشر شده بود.

دادسرای اوین برای ۹ فعال مدنی به‌دلیل حمایت از مردم خوزستان «پرونده قضایی تشکیل داد»

این فعالان مدنی با ضرب و شتم بازداشت شده بودند

بنابر گزارش‌ها، آرش صادقی، آرش کیخسروی، روح‌الله مردانی، نرگس محمدی، جعفر عظیم‌زاده، رسول بداقی، پوران ناظمی، حمید آصفی و بهزاد همایونی در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین با گشایش پرونده قضایی روبه‌رو شده‌اند.

این فعالان مدنی در تاریخ ۲۹ تیرماه در جریان تجمعی مسالمت‌آمیز در حمایت از مردم خوزستان در مقابل وزارت کشور با خشونت بازداشت شده بودند و ساعاتی بعد آزاد شدند.

بازداشت نرگس محمدی، آرش صادقی، رسول بداقی، آرش کیخسروی، پوران ناظمی، جعفر عظیم‌زاده، روح‌الله مردانی، حمید آصفی و بهزاد همایونی با خشونت انجام شده بود.

بر اساس ویدئویی که انتشار یافته است، خانم محمدی پیش از بازداشت این فعالان، با اشاره به مضروب شدن شماری از آنان گفته بود که شماری از زندانیان سابق، فعالان مدنی، مادران صلح و مادران داغدار قصد داشتند در اعتراض به «کشتار» مردم «بی‌پناه و بی‌گناه و تشنه» خوزستان مقابل وزارت کشور جمع شوند که با ضرب و شتم مواجه شدند.

نرگس محمدی نیز در ویدیوی دیگری به نقل از فعالان مدنی و کارگری همراه خود، به حکومت ایران هشدار داده بود که «کشتارها» در خوزستان را متوقف کند.

اهالی استان خوزستان به‌خاطر بی‌آبی اخیراً دست به تجمعات اعتراضی زدند که با سرکوب و قتل افراد از سوی مأموران حکومتی روبه‌رو شد.

در حالی که بنابر برخی گزارش‌ها بازداشت افراد در این رابطه همچنان ادامه دارد، روز چهارشنبه ۱۳ مرداد، صادق مرادی، رئیس کل دادگستری خوزستان گفت که «برخی دیگر از بازداشت‌شدگان این اعتراضات که دخالتی در تخریب اموال عمومی ... نداشتند، با تلاش همکاران قضایی، آزاد شدند.»

ناهید تقوی و مهران رئوف، دو شهروند دوتابعیتی، به تحمل ده سال حبس محکوم شدند

ناهید تقوی، شهروند ۶۶ ساله ایرانی‌آلمانی

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری روز چهارشنبه از محکوم شدن ناهید تقوی و مهران رئوف، به تحمل ده سال حبس تعزیری به اتهام «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی» و هشت ماه به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» خبر داد.

آقای نیلی در حساب توئیتر خود نوشته این حکم از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای ناهید تقوی شهروند ۶۶ ساله ایرانی آلمانی و مهران رئوف که تابعیت دوگانه ایرانی بریتانیایی دارد، صادر شده است.

مصطفی نیلی همچنین از صدور حکم شش سال حبس تعزیری برای سمیه کارگر و بهاره سلیمانی به اتهام «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی» خبر داد.

نازنین محمدنژاد، نویسنده و شاعر ۳۳ ساله نیز به اتهامی مشابه به تحمل دو سال و هشت ماه حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

جزئیات اتهامات علیه این افراد و گروه‌هایی که فعالیت در آن موجب صدور احکام زندان شده، اعلام نشده است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG