لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۰۹

خبرخوان

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران: قطعنامه جدید هیچ تعهدی برای ما ایجاد نمی‌کند

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید که قطعنامه شورای حکام درباره برنامه هسته‌ای ایران «هیچ تعهدی» برای حکومت ایران ایجاد نمی‌کند.

بهروز کمالوندی در یادداشتی که روز شنبه ۳۱ خرداد در خبرگزاری ایرنا منتشر شد تاکید کرد که درخواست آژانس برای بازرسی از دو سایت مشکوک به فعالیت هسته‌ای در ایران «مبتنی بر مدارک ادعایی و جعلی» است که از «طریق عملیات جاسوسی اسرائیل» به دست آمده است.

اردیبهشت سال ۹۸ دولت اسرائيل اعلام کرد که در جریان یک عملیات مخفی، «بیش از نیم تن مدرک» را شامل ۵۵ هزار سند روی ۱۸۳ سی‌دی، از تحقیقات هسته‌ای مخفیانه ایران در پروژه موسوم به «عماد» از یک انبار در نزدیکی تهران ربوده است.

مقام‌های حکومت ایران پیشتر ادعاهای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر ایران در این زمینه را «خنده‌دار» و «عجیب و غریب» توصیف کرده بودند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از این یادداشت با اعلام این که «به‌ طور متوسط هر روز ۷ بازرس در ایران حضور دارد» و «۲۰ درصد از کل بازرسی‌های» دنیا در ایران انجام می‌شوند، از این نهاد خواسته است که «به اطلاعات به‌دست آمده از طریق فعالیت‌های جاسوسی یا ادعایی که از طریق منابع غیرموثق به‌دست می‌آیند» استناد نکند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید احتمال دارد در مکان‌های مشکوکی که خواستار بازرسی‌ آنهاست، در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، فعالیت‌هایی انجام شده باشد که ایران پیشتر دربارهٔ آن گزارش نداده بود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بازداشت روزنامه‌نگار سابق روسی به اتهام جاسوسی برای غرب

ایوان سافرانوف در حال انتقال به دادگاه

دولت روسیه از بازداشت ایوان سافرانوف روزنامه‌نگار سابق حوزه نظامی به اتهام تحویل اطلاعات محرمانه کشور به یکی از اعضای غربی ناتو خبر داده است.

خبرگزاری تاس گزارش داد وی روز سه‌شنبه از طرف نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

دولت روسیه هنوز دقیقا اعلام نکرده وی چه اطلاعاتی را به کدام کشور داده، اما خبرگزاری رویترز می‌نویسد بازداشت سافرانوف موجی از نگرانی در میان روزنامه‌نگاران روسی از سرکوب آزادیهای رسانه‌ای برانگیخته است.

یکی از همکاران سابق سافرانوف در روزنامه کومرسانت به رویترز گفته است با توجه به اینکه وی یک «وطن‌پرست واقعی» بود، به نظر می‌رسد اتهامات مطرح شده علیه این روزنامه‌نگار «یاوه» باشد.

روزنامه کومرسانت یکی از نادرترین رسانه‌های نسبتا آزاد و حرفه‌ای روسیه است که تاکنون باقی مانده، اما دولت روسیه پارسال اعلام کرد بخاطر افشای «اطلاعاتی محرمانه» در نظر دارد علیه این روزنامه پرونده‌ای تشکیل دهد.

برخی از همکاران سابق این روزنامه‌نگار نیز در مقابل قرارگاههای سرویس امنیت فدرال روسیه جمع شده و اعتراض کرده‌اند.

اگر سافرانوف در دادگاه گناهکار شناخته شود، احتمال دارد بیش از ۲۰ سال حکم زندان بگیرد.

وکیل این روزنامه‌نگار نیز اعلام کرده تاکنون اجازه دیدار با موکلش را نداشته است.

جریمه دو میلیارد دلاری غول نیکل روسیه در پی نشت گازوئیل

لوگوی شرکت نورنیکل

در پی نشت ۲۰ هزار تن گازوئیل از تاسیسات متعلق به شرکت نوریلسک نیکل، بزرگ‌ترین تولیدکننده نیکل و پالادیوم جهان، دولت روسیه این شرکت را دو میلیارد دلار جریمه کرد.

قبلا سرویس فدرال نظارت بر منابع طبیعی روسیه میزان خسارت نشت گازوئیل به محیط زیست منطقه نوریلسک، خصوصا آلوده شدن رودخانه‌ها و دریای «کارا» را ۱۴۸ میلیارد روبل، معادل ۲.۱ میلیارد دلار ارزیابی کرده بود.

شرکت نوریلسک نیکل قبلا گفته بود آماده است کل هزینه‌های پاکسازی گازوئیل نشت شده در منطقه را بر عهده بگیرد، اما ارزیابی کرده بود کل منابع مالی لازم، بدون در نظر گرفتن جریمه، تنها ۱۵۰ میلیون دلار باشد.

بر پایه گزارش رسانه‌های روسیه، چندین دهه زمان لازم است تا اثرات زیست‌محیطی این فاجعه از بین برود.

این شرکت قبلاً نیز در سال ۲۰۱۶ باعث آلودگی گسترده یک رودخانه شده بود، اما تنها هزار دلار جریمه شد.

در پی جریمه دو میلیارد دلاری، ارزش سهام این شرکت نزدیک به شش درصد سقوط کرد.

شرکت نوریلسک نیکل می‌گوید مخزنی که حامل گازوئیل بود، ۳۰ سال بدون مشکل کار کرده بود، اما تغییرات اقلیمی و آب شدن یخ‌ها در این منطقه منجمد باعث شده یکی از پایه‌های مخزن به گل فرو رود و نشت سوخت اتفاق بیفتد.

شاهزاده رضا پهلوی «قرارداد ۲۵ ساله» ایران با چین را محکوم کرد

شاهزاده رضا پهلوی قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین را «ننگین» توصیف کرد و نتیجه آن را «تاراج» منابع طبیعی کشور و «پذیرش ارتش بیگانه» در خاک کشور دانست.

اشاره وی به تائید پیش‌نویس «برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین» در هیئت دولت حسن روحانی است.

دولت ایران تاکنون جزییاتی از این سند منتشر نکرده است ولی نشریه انگلیسی «پترولیوم اکونومیست» ادعا کرده که در این قرارداد در قبال سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در صنعت نفت ایران، امتیاز بهره‌برداری انحصاری از سه میدان نفت و گاز ایران به چین واگذار می‌شود.

این نشریه همچنین ادعا کرده است که حق بهره‌برداری ۲۵ ساله از آب‌های خلیج فارس برای ماهیگیری و صید مروارید و استقرار نیرو‌های چینی در بنادر ایرانی خلیج فارس و جزیره کیش، از دیگر بندهای این قرارداد است.

شاهزاده رضا پهلوی این قرارداد را «محکوم» و «بی‌اعتبار» دانسته و خواستار انتشار علنی متن آن و تائید و تصویب «نمایندگان واقعی ملت که از روشی کاملا دموکراتیک انتخاب شده باشند» شده است.

وی تاکید کرد که عقد «هرگونه قراردادی از موضع ضعف -که متأسفانه اکنون در بدترین شرایط آن قرار داریم- تحمیلی است که از طرف بیگانه و حاکمان بر شما روا داشته شده است.»

رضا پهلوی با بیان این که «سکوت» در این شرایط جایز نیست، از همه ایرانی‌ها خواست تا «همگی یک‌صدا، و با هر باور سیاسی، به منافع ایران» اندیشیده و «با اقتدار کامل از وقوع چنین قرارداد ننگینی جلوگیری» کنند.

صادرات پنج ماهه آمریکا به ایران به کمتر از نصف پارسال رسید

گزارش تازه مرکز آمار ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران در پنج ماهه ابتدایی سال جاری میلادی نسبت به دوره مشابه در سال گذشته کمتر از نصف شده و به ۱۷.۱ میلیون دلار رسیده است.

صادرات آمریکا به ایران در پنج ماه ابتدایی پارسال حدود ۴۰ میلیون دلار و در دوره مشابه در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۰ میلیون دلار بود.

اقلام عمده صادراتی ایالات متحده به ایران شامل تجهیزات پزشکی، دارو و مواد غذایی است.

آمریکا ماه مه (اردیبهشت) ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی علیه ایران به اجرا گذاشت. آمارهای رسمی آمریکا نشان می‌دهد از اواخر تابستان سال ۲۰۱۸ صادرات ایران به آمریکا در اغلب ماه‌ها صفر و در بقیه ماه‌ها نیز بسیار اندک بوده است.

صادرات پنج ماهه سال جاری ایران به آمریکا تنها ۲.۹ میلیون دلار شده است. در دوره مشابه پارسال این رقم حتی به یک میلیون دلار نیز نرسید، اما در پنج ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ این رقم بیش از ۳۰ میلیون دلار بود.

صادرات عمده ایران به آمریکا در دوران قبل از تحریم‌ها شامل فرش، پسته و خواربار بود، اما ایالات متحده واردات فرش از ایران را ممنوع کرده است.

ربیعی: حادثه نطنز اگر دخالت خارجی باشد به آن پاسخ می‌دهیم

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی

سخنگوی دولت حسن روحانی روز سه‌شنبه تهدید کرد که در صورت اطمینان از این که کشوری خارجی در حادثه نطنز نقش داشته ایران به این اقدام «پاسخ متناسب» خواهد داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز پنج‌شنبه، ۱۲ تیرماه، از وقوع «حادثه» در تاسیسات غنی‌سازی اتمی نطنز در استان اصفهان خبر داد.

پس از چند روز مقامات اتمی ایران تایید کردند که این حادثه خسارات سنگینی داشته و سپس گزارش‌هایی منتشر شد حاکی از این دولت اسرائیل در این اتفاق دست داشته است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز سه‌شنبه در پاسخ به سوالی در این زمینه تاکید کرد که ایران به «دخالت خارجی» پاسخی «متناسب» خواهد داد.

او گفت: «قطعاً ما اگر به جمع‌بندی برسیم که دخالتی خارجی در این حادثه وجود داشته است به آن پاسخ متناسب را خواهیم داد.»

او در ادامه گفت: «فرضیه‌های مربوط به علت حادثه از ابتدای وقوع به بررسی انجامیده و علت حادثه با اجماع نظر کارشناسان در حال تکمیل است.»

در همین حال روز سه‌شنبه وب‌سایت «نور نیوز» که به شورای عالی امنیت ملی ایران نزدیک است، در یادداشتی از حادثه نطنز به عنوان «حمله» نام برده و نوشت که شواهدی درباره «عمدی بودن» آن وجود دارد، ولی «حمله هوایی به این مرکز تقریبا غیرممکن است».

یک نظریه درباره حادثه نطنز می‌گوید که وسیله‌ای انفجاری در داخل ساختمان عمل کرده است.

بازداشت اعضای یک گروه موسیقی محلی خیابانی در ایلام

اعضای یک گروه موسیقی خیابانی محلی به‌دنبال بیانیه «ستاد امر به معروف» استان ایلام بازداشت شدند.

خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه ۱۷ تیر با انتشار این خبر مدعی شده که این گروه به‌دلیل رعایت نکردن «الزامات فرهنگی و بهداشتی» دستگیر شدند.

روز دوشنبه کلیپی کوتاه در فضای مجازی پخش شد که در آن یک دختر جوان در کنار یک گروه موسیقی محلی با اجرای ساز دهل، در خیابان سعدی شهر ایلام می‌رقصید.

بعد از پخش این کلیپ، «ستاد امر به معروف‌ونهی از منکر» در محکومیت آنچه «حرکات هنجارشکنانه و ضدفرهنگی» نامید، بیانیه‌ای صادر کرد.

این ستاد خواستار «برخورد قاطع با مسببان، عوامل پشت پرده و هتاکان به مقدسات دینی» شده است.

افشار خسروی‌زاد، دادستان ایلام نیز با تایید بازداشت اعضای این گروه موسیقی خیابانی، مدعی شده که این افراد «بدون رعایت الزامات فرهنگی و بهداشتی» در خیابان حضور یافته بودند و به همین علت، دستگیر و تحویل مرجع قضایی شدند.

برخورد با گروه‌های موسیقی خیابانی در ایران به ویژه در صورت وجود خواننده زن به امری عادی تبدیل شده است.

معاون دادستان تهران: بسیاری از متخلفان ارزی که بانک مرکزی معرفی کرده، وجود خارجی ندارند

معاون قضایی دادستان تهران گفته است بسیاری از کسانی که بانک مرکزی به عنوان صادرکننده متخلف در زمینه ارز معرفی کرده است، «قابل شناسایی» نیستند یا «وجود خارجی ندارند».

محمدرضا صاحبی که شامگاه دوشنبه ۱۶ تیرماه با تلویزیون حکومتی ایران گفت‌وگو می‌کرد، با اشاره به یک لیست ۱۵۰ نفره که بانک مرکزی در اختیار قوه قضاییه قرار داده است، گفت برخی از صادرکنندگان که کارت‌های بازرگانی به نام آنها گرفته شده بود، از موضوع صادرات خبر نداشتند.

او همچنین تایید کرد که برخی از صادرکنندگان «ارز حاصل از صادرات را به‌رغم تأکیدات مقرر قانون و بانک مرکزی به کشور وارد نکردند».

معاون قضایی دادستان تهران رقم دقیقی در این زمینه اعلام نکرد ولی پیش از این محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از عدم بازگشت ۲۰ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصاد کشور خبر داده بود.

عبدالناصر همتی، رئيس کل بانک مرکزی ایران هم گفته است با همکاری قوه قضاییه، صادرکنندگانی که تاکنون ارز ناشی از صادرات را به کشور برنگرداننده‌اند، در لیست‌های ده نفره برای توضیح دعوت می‌شوند.

او در یادداشتی که شامگاه یک‌شنبه ۱۵ تیرماه درباره علت افزایش قیمت ارز در ایران منتشر کرده، گفته است در دو هفته آینده مهلت این افراد برای بازگرداندن ارز تمام می‌شود و این مهلت به هیچ وجه «تمدید نخواهد شد».

پالایشگاه ونزوئلا که ایران تعمیر کرده بود آتش گرفت

پالایشگاه کاردون

کمتر از یک ماه بعد از تعمیر پالایشگاه «کاردون» ونزوئلا توسط تجهیزات و متخصصان ایرانی، واحد کراکینگ کاتالیزوری این پالایشگاه روز دوشنبه آتش گرفت.

دولت ونزوئلا وقوع آتش‌سوزی در این پالایشگاه را تایید کرده و خبرگزاری رویترز از قول دو منبع گزارش داده است تولید بنزین در پالایشگاه کاردون متوقف شده است.

ظرفیت پالایش نفت این پالایشگاه روزانه ۳۱۰ هزار بشکه نفت است، اما متخصصان ایرانی تنها بخشی از واحدهای از کار افتاده این مجتمع را احیا کرده بودند و در میانه ماه گذشته میلادی روزانه ۱۵ تا ۳۰ هزار بشکه تولید بنزین داشت.

ظرفیت پالایشگاهی ونزوئلا روزانه ۱.۳ میلیون بشکه نفت است، اما بخش اعظم آن از کار افتاده و کشور با بحران سوخت مواجه شده است.

ایران بیش از یک ماه پیش، پنج نفتکش با محموله ۱.۵ میلیون بشکه بنزین را راهی ونزوئلا کرد، اما رویترز می‌گوید این بنزین مصرف شده و تلاش دولت برای احیای ظرفیت از کار افتاده پالایشگاه «ال پالیتو» برای پالایش ۱۴۶ هزار بشکه نفت نیز تاکنون ناموفق بوده است.

گزارش‌ها حاکی است ایران دوباره چهار محموله بنزین راهی ونزوئلا کرده، اما این بار دادستانی آمریکای در پی توقیف این محموله‌ها است.

نیاز طبیعی بنزین در ونزوئلا روزانه ۳۰۰ هزار بشکه است، اما دولت بنزین را جیره‌بندی کرده و روزانه ۳۰ هزار بشکه به پمپ بنزین‌ها تحویل می‌دهد.

مرگ دست‌کم ۵۰ نفر در اثر سیلاب و رانش زمین در ژاپن

جاری شدن سیلاب ناشی از بارش سیل‌آسای باران در بخش‌هایی از جنوب ژاپن دست‌کم ۵۰ کشته بر جا گذاشته است. بر اساس گزارش‌ها، ده‌ها نفر نیز مفقود شده‌اند.

باران‌ سیل‌آسا از صبح روز شنبه هفته جاری در این منطقه آغاز شده و سازمان هواشناسی ژاپن در مورد بارش سنگین و جاری شدن دوباره سیلاب و رانش زمین هشدار داده است.

یکی از سخنگویان ارشد دولت ژاپن از افزایش شمار قربانیان با توجه به تعداد قابل توجه مفقودشدگان خبر داده است.

یوتارو هامازاکی، یک مقام مسئول دولتی در منطقه صعب‌العبور کوماموتو، به خبرگزاری فرانسه گفته که هیچ زمانی برای پایان عملیات جستجو تعیین نشده و امدادگران در حال افزایش سرعت این عملیات هستند.

شینزو آبه، نخست‌ وزیر ژاپن، نیز از افزایش شمار نیروهای امداگران، پلیس، نگهبانان ساحلی و آتش‌نشانان در منطقه تا ۸۰ هزار نفر خبر داده است.

بر اثر طغیان رودخانه‌ها و شکستن پل‌ها، علاوه بر زیر آب رفتن واحدهای مسکونی، جاده‌های منتهی به منطقه آسیب‌دیده، غیرقابل استفاده شده و امدادگران تنها با قایق و هلیکوپتر قادر به امدادرسانی هستند.

یوشی‌هیده سوگا، دبیر ارشد کابینه دولت ژاپن نیز اعلام کرده امدادگران و مقام‌های محلی در تلاش برای انجام تمهیدات لازم جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا میان آسیب‌دیدگان هستند.

انفجار در جنوب تهران دو کشته بر جای گذاشت

عکسی که خبرگزاری ایرنا در خبر انفجار باقرشهر استفاده کرده است

وقوع انفجار در شهرک صنعتی باقرشهر در جنوب تهران که بامداد سه‌شنبه اتفاق افتاد دو کشته بر جای گذاشت.

خبرگزاری رسمی ایرنا روز سه‌شنبه به نقل از بخشدار کهریزک از توابع شهرستان ری نوشت که در این انفجار «دو نفر کشته و سه نفر مجروح» شده‌اند.

امین بابایی گفت: «بی‌احتیاطی کارگران کارگاه پرکننده کپسول اکسیژن ساعت ۳:۲۰ دقیقه بامداد سه‌شنبه دو نفر را کشت و سه نفر را نیز مجروح کرد.»

به گفته آقای بابایی، «شدت انفجار کپسول‌های اکسیژن به حدی بوده است که دیوارهای کارخانه سایپاپرس در کنار این کارگاه را نیز دچار تخریب کرده است.»

باقرشهر با مساحت ۵۵ کیلومترمربع و جمعیتی بالغ بر ۵۹ هزار نفر در ۱۳ کیلومتری جنوب شهرستان ری قرار دارد.

این منطقه که «کاملا صنعتی» توصیف شده در سال ۹۶ نیز صحنه آتش‌سوزی در یکی از واحدهای پالایشگاه نفت تهران بود که شش کشته و چهار زخمی بر جای گذاشت.

این انفجار درست یک هفته پس از آن رخ می‌دهد که سه‌شنبه گذشته مرکز درمانی سینا اطهر در تهران طعمه آتش شد.

حادثه آتش‌سوزی و انفجار در مرکز درمانی سینا اطهر تهران شامگاه سه‌شنبه ۱۰ تیرماه دست‌کم ۱۹ کشته و ۱۴ زخمی برجای گذاشت.

دانشجویان خارجی که کلاس‌هایشان به‌کلی آن‌لاین شده «باید آمریکا را ترک کنند»

این عکس نمای عمومی از ترمینال شماره یک فرودگاه کندی نیویورک را در پایان زمستان سال گذشته نشان می‌دهد

اداره مهاجرت و گمرک آمریکا گفته به دانشجویانی که کلاس‌های آن‌ها در ترم پاییز به‌کلی به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود، روادید ورود داده نمی‌شود و اگر آن‌ها در حال حاضر در ایالات متحده هستند نیز باید خاک کشور را ترک کنند.

اداره فدرال امور مهاجرت و گمرک ایالات متحده، (ICE)، از سازمان‌های فدرال زیرمجموعه وزارت امنیت داخلی، در بیانیه‌ای [لینک به اصل بیانیه] در روز ۱۶ تیر ماه، گفته «وزارت خارجه آمریکا برای دانشجویانی که برنامه‌ها یا دانشکده‌های آن‌ها در ترم پاییز تماما به فضای آن‌لاین انتقال پیدا کرده، روادید ورود صادر نمی‌کند».

این اداره همچنین افزوده «گمرک و مرزبانی آمریکا اجازه ورود چنین دانشجویانی را به خاک ایالات متحده نخواهد داد».

در بخشی دیگر از این بیانیه تاکید شده «دانشجویانی که در حال حاضر در ایالات متحده به‌سر می‌برند و مشمول چنین برنامه‌ای (برگزاری آنلاین تمامی کلاس‌ها) شده‌اند باید خاک کشور را ترک کنند، یا اقدام دیگری انجام دهند، مثلا به مرکز آموزشی حضوری انتقال یابند یا حضورشان در کشور قانونی باشد. در غیر این صورت با پیامدهای مهاجرتی روبه‌رو می‌شوند که از جمله دربرگیرنده اخذ تصمیم قانونی در مورد اخراج آن‌ها (Removal Proceedings) خواهد بود، اما تنها محدود به چنین اقدامی نیست».

انتظار می‌رود این بیانیه بر صدها هزار دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل در آمریکا یا کسانی که قرار بود وارد دانشگاه‌های این کشور شوند تاثیر بگذارد.

گزارش‌ها در عین حال حاکی‌ست این بیانیه ناگهانی، دانشگاه‌ها و کالج‌های آمریکایی را نیز با چالش روبه‌رو کرده، به‌ویژه که آن‌ها در حال رایزنی و تصمیم‌گیری در مورد نحوه برگزاری کلاس‌ها در ترم پاییز هستند.

با شیوع کووید-۱۹ مقام‌های امور مهاجرتی آمریکا برای دانشجویان خارجی و در ارتباط با کلاس‌های آن‌لاین آن‌ها در ترم بهار و پاییز استثنائاتی قائل شده‌اند.

«شورای آموزش آمریکا»، نماینده رهبران و مدیران ۱۷۰۰ نهاد آموزش عالی در ایالات متحده، بیانیه تازه اداره مهاجرت را «وحشتناک» توصیف کرده‌است.

بسیاری از مراکز آموزش عالی آمریکا هنوز تصمیم خود در مورد برنامه‌های ترم پاییز را اعلام نکرده‌اند.

هشام الهاشمی، کارشناس مسائل امنیتی در بغداد به ضرب گلوله کشته شد

فعالان عرب نزدیک به هشام الهاشمی از او به عنوان فعال اصلاح‌طلب نام برده‌اند که در اعتراضات اخیر مردم عراق همراه با آنان بود (عکس از آرشیو)

رسانه‌های مختلف عربی و ایرانی روز دوشنبه از کشته شدن هشام الهاشمی، کارشناس مسائل امنیتی و چهره رسانه‌ای در بغداد خبر دادند.

شبکه خبری العربیه در گزارش خود عنوان کرد که آقای هاشمی پس از اتمام یک مصاحبه تلویزیونی در مرکز بغداد هدف حمله عده‌ای افراد ناشناس قرار گرفت و کشته شد.

هشام الهاشمی عضو «شورای مشورتی عراق» بود که اندیشکده‌ای غیردولتی در بغداد است. خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش داده که وزارت کشور عراق ترور او را تایید کرده است.

این گزارش می‌افزاید که افراد ناشناس با استفاده از اسلحه مجهز به صدا خفه کن هشام الهاشمی را در مقابل خانه‌اش ترور کردند.

فعالان عرب نزدیک به آقای هاشمی از او به عنوان فعال اصلاح‌طلب نام برده‌اند که در اعتراضات اخیر مردم عراق همراه و همسو با آنان بود.

عراق از پاییز گذشته صحنه اعتراضات گسترده‌ای علیه فساد دولتی و بیکاری بود که صدها کشته بر جای گذاشت و به استعفای دولت عادل عبدالمهدی انجامید.

آذری جهرمی: درباره ممنوعیت ورود گوشی‌های بیش از سیصد یورو «صحبت کردم»

محمدجواد آذری جهرمی

به دنبال افزایش انتقادها از طرحی که قرار است ورود و ثبت گوشی‌های تلفن بالاتر از سیصد یورو را در ایران ممنوع کند، وزیر ارتباطات گفت در این باره صحبت‌هایی کرده و «بنا شد این تصمیم بازنگری شود».

محمدجواد آذری جهرمی روز دوشنبه در توئیتی نوشت که به نظرش این ممنوعیت «سه ایراد جدی» دارد و پس از صحبت‌هایش با رئیس کل بانک مرکزی و سرپرست وزارت صنعت، قرار بر بازنگری در این طرح شد.

وبسایت‌های مربوط به خرید و فروش موبایل پیش از این گفته بودند از ابتدای سال جاری ورود گوشی‌های با قیمت بیش از سیصد یورو کاملا متوقف شده است؛ سرانجام دو روز پیش «انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی»، وابسته به اتاق بازرگانی، رسما به این ممنوعیت اشاره کرد.

دولت جمهوری اسلامی پیش از این وعده داده است که در سال جاری «شبکه فایو جی» در برخی مناطق ایران فعال خواهد شد؛ اما گوشی‌های فایو جی قیمتی بالای ۳۰۰ یورو دارند.

از سوی دیگر، ارزان‌ترین گوشی‌های «اپل» قیمتی بیش از ۳۰۰ یورو دارند و شرکت مدیاپردازش گفته است دیگر هیچ گوشی اپل به ایران وارد نخواهد شد.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی این فرضیه را مطرح کرده‌اند که یکی از اهداف این طرح وادار کردن کاربران به استفاده از اینترنت داخلی است.

ترودو دعوت کاخ سفید را در بحبوحه بحران کرونا رد کرد

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، دعوت کاخ سفید برای جشن توافق جدید تجارت آزاد منطقه‌ای و دیدار با روسای جمهوری آمریکا و مکزیک را رد کرد.

دونالد ترامپ و آندرس مانوئل لوپز روز چهارشنبه با یکدیگر دیدار خواهند داشت، اما سخنگوی آقای ترودو روز دوشنبه گفت که نخست وزیر کانادا علی‌رغم آرزوی بهترین‌ها برای ایالات متحده و مکزیک در این نشست حضور نخواهد داشت.

شانتال گانیون اظهار داشت: «اگرچه اخیرا بحث‌هایی درباره احتمال شرکت کانادا در این مراسم صورت گرفت، اما نخست وزیر این هفته در اوتاوا می‌ماند و طبق برنامه در نشست‌های کابینه و جلسه‌ای در پارلمان حضور خواهد یافت.»

ترودو به جای حضور فیزیکی در نشست‌های کابینه به خاطر بیماری ویروس کرونا آنلاین در این نشست‌ها حضور می‌یابد.

شبکه خبری ای‌بی‌سی می‌نویسد که نخست وزیر کانادا درخواست مکالمه تلفنی با دونالد ترامپ کرده است. آقای لوپز اوبرادور نیز اعلام کرده که با ترودو از طریق تلفن صحبت خواهد کرد.

اسرائیل با گسترش دوباره ویروس کرونا، محدودیت‌ها را از سرگرفت

تل آویو

دولت اسرائیل با اوج گرفتن دوباره ابتلای به ویروس کرونا در این کشور روز دوشنبه محدودیت‌های اجتماعی را بازگرداند و از جمله دستور به تعطیلی فوری بارها، نایت کلاب‌ها، ورزشگاه‌ها و سالن‌های برگزاری مراسم داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در نشست کابینه گفت که اسرائیل مجبور است این موج را بازگرداند تا به این وسیله از اعمال گسترده‌تر قرنطینه که می‌تواند به اقتصاد آن آسیب بزند، جلوگیری کند. آمار بی‌کاری در اسرائیل اکنون بیش از ۲۰ درصد است.

آقای نتانیاهو اظهار داشت: «این امر مثل روز روشن است که بیماری همه‌گیر در حال گسترش است، به‌طور روزانه افزایش پیدا می‌کند و برخلاف آن‌چه به ما گفته شده بود، خیلی‌ها را به ورطه بیماری شدید می‌کشاند.»

دولت اسرائیل حدود دو ماه قبل اعلام کرد که توانسته تا حد زیادی ویروس کرونا را مهار بکند و از این مدارس و ساحل‌ها را باز کرد و اجازه داد که فعالیت‌های تجاری از سر گرفته شود. اما در هفته‌های اخیر شمار مبتلایان به کرونا در این کشور به شدت افزایش یافته است.

تاکنون آزمایش کرونای بیش از ۳۰ هزار نفر در اسرائیل مثبت اعلام شده و ۳۳۲ نفر بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

مقامات دولت خودگران فلسطین نیز از روز جمعه و با افزایش دوباره تعداد مبتلایان، قرنطینه کامل در کرانه باختری برقرار کرده‌اند. تاکنون ۱۶ نفر بر اثر ویروس کرونا در کرانه باختری و ۷۲ نفر نیز در غزه جان خود را از دست داده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG