لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۲۳

خبرخوان

همه‌گیری کرونا؛ مرگ دست‌کم هفت هزار نفر از کادر درمان در جهان

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که دست‌کم هفت هزار نفر از کادر بهداشت و درمان از سراسر جهان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند.

به گزارش روز جمعه، ۱۴ شهریور،‌در خبرگزاری فرانسه، تاکنون بیشترین شمار قربانیان کادر درمان در جهان با ۱۳۲۰ کشته، به مکزیک اختصاص داشته است.

استیو کاکبرن، رئیس بخش اقتصاد و عدالت اجتماعی عفو بین‌الملل، می‌گوید: «هر یک از اعضای کادر بهداشت و درمان حق دارند در محل کار خود ایمن باشند و این یک رسوایی است که بسیاری از آنها چنین هزینه‌ای» پرداخت کرده‌اند.

به گفته وی، با وجود گذشت چندین‌ماه از پاندمی کرونا، کماکان کادر درمان در برزیل، مکزیک و آمریکا جان می‌بازند و افزایش شمار مبتلایان در آفریقای جنوبی و هند، حاکی از ضرورت اقدام جدی از سوی دولت‌ها برای مبارزه با این بیماری است.

این گزارش، شمار قربانیان کادر بهداشت و درمان در آمریکا را تاکنون ۱۰۷۷ نفر، در بریتانیا ۶۴۹ نفر، در برزیل ۶۳۴ نفر، در روسیه ۶۳۱ نفر و در هند ۵۷۳ نفر اعلام کرده است.

عفو بین‌الملل در عین حال از «دست‌کم گرفته‌ شدن» این آمار و ارقام خبر داده و می‌افزاید که احتمال دارد در بسیاری از کشورها آمار مرگ ناشی از کرونا به صورت رسمی ثبت نشده باشد.

در ایران نیز پاندمی کرونا نه تنها باعث فرسودگی و فشار شدید بر کادر بهداشت و درمان شده، بلکه بر اساس گزارش‌های رسمی، دست‌کم تا ۲۳ مردادماه، ۱۶۴ نفر از کادر درمان در مقابله با کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

آن‌ طور که حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، اعلام کرده از این تعداد، حدود ۶۰ درصد پزشک بوده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کره شمالی آزمایش موشک بالستیک از یک زیردریایی را تایید کرد

کره شمالی روز چهارشنبه گزارش روز گذشته ارتش کره جنوبی در خصوص آزمایش یک موشک بالستیک کوتاه‌برد از زیردریایی را تایید کرد.

ارتش کره جنوبی روز سه‌شنبه از آزمایش یک موشک بالستیک کوتاه‌برد را از زیردریایی توسط همسایه شمالی خود خبر داده بود.

خبرگزاری رسمی کره شمالی «کی سی ان ای» روز چهارشنبه اعلام کرد٬ این نوع جدید از موشک‌های بالستیکی از همان زیر دریایی که در سال ۲۰۱۶ آزمایش مشابهی انجام، پرتاب شد.

رویترز می‌گوید، به نظر تحلیلگران عکس‌های منتشر شده توسط خبرگزاری رسمی کره شمالی حاکی از آن است که این موشک موشک نازک‌تر و کوچکتر از موشک‌های مشابه قابل پرتاب از زیردریایی است و احتمال دارد همان مدلی باشد که برای اولین بار در نمایشگاه دفاعی هفته گذشته در پیونگ یانگ به نمایش درآمد.

ایالات متحده و متحدانش در کره جنوبی و ژاپن اقدام روز گذشته آزمایش جدید موشکی کره شمالی را محکوم کردند.

پنتاگون،‌ وزارت دفاع آمریکا، روز سه‌شنبه به کره شمالی هشدار داد که از «هر گونه اقدام بی‌ثبات‌کننده» پرهیز کند.

بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، کره شمالی از توسعه و ساخت تسلیحات منع شده و به همین دلیل نیز مشمول تحریم‌های گسترده است.

با این همه در حالی که ماه‌هاست هیچ مذاکره‌ای میان واشینگتن و پیونگ‌یانگ در جریان نیست، این کشور بارها دست به آزمایش موشکی زده است.

دو هفته پیش نیز کره شمالی اعلام کرد که در چهارمین دور از سلسله آزمایش‌های موشکی خود در هفته‌های اخیر، یک موشک ضد هوایی به‌تازگی توسعه‌یافته را با موفقیت پرتاب کرده است.

کره شمالی در اعتراض به همکاری‌های نظامیِ مشترک کره جنوبی و آمریکا در ماه اوت خطوط تماس تلفنی را با همسایه جنوبی خود قطع کرد و از سپتامبر برای نخستین‌بار در شش ماه گذشته، آزمایش‌های موشکی خود را از سر گرفت.

وزیر بهداشت ایران: موج ششم کرونا در آبان‌ماه قطعی است

تاکنون پنج موج سنگین شیوع کرونا در ایران ثبت شده و بنابر آمارهای رسمی وزارت بهداشت، حدود ۱۲۵ هزار نفر در کشور قربانی کرونا شده‌اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید موج ششم کرونا در آبان‌ماه قطعی است.

بهرام عین‌اللهی روز سه‌شنبه ۲۷ مهرماه گفت: «ما این نگرانی را داریم و می‌دانیم که قطعا ایجاد خواهد شد».

تاکنون پنج موج سنگین شیوع کرونا در ایران ثبت شده و بنابر آمارهای رسمی وزارت بهداشت، حدود ۱۲۵ هزار نفر در کشور قربانی کرونا شده‌اند؛ اما آمارهای ثبت احوال نشان می‌دهد که شمار قربانیان کرونا حداقل دو برابر آمارهای رسمی است.

آقای عین‌اللهی در ادامه مدعی شده است که تاکنون ۱۲۰ میلیون دُز واکسن وارد کشور شده و به طور قطع به ۱۸۰ میلیون دُز خواهد رسید.

بر اساس آمارهای رسمی، تاکنون ۷۴ میلیون دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده و تنها کمی بیش از ۳۰ درصد جمعیت ایران هر دو دُز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

این در حالی است که بیش از ۳۶ درصد جمعیت جهان واکسینه شده و ایران حتی از متوسط جهانی نیز کمتر واکسیناسیون داشته است.

با این‌حال وزیر بهداشت ایران مدعی شده است «امروز سازمان‌های بین المللی تعجب کرده‌اند که چه اتفاقی افتاده است که حجم واکسیناسیون در ایران تا این اندازه رشد کرده است».

این در حالی است که حتی کشورهای منطقه مانند ترکیه با ۵۷ درصد واکسیناسیون کامل، امارات با بیش از ۸۶ درصد، قطر ۷۷ درصد، عربستان ۶۰ درصد، بحرین ۶۷ درصد، عمان ۴۵ درصد و آذربایجان ۴۲ درصد بسیار جلوتر از ایران هستند و همه این کشورها تزریق دُز سوم واکسن کرونا را نیز آغاز کرده‌اند.

آقای عین‌اللهی نیز گفته است «برای آنکه خیال‌مان راحت شود حتما باید به ۸۰ درصد مردم دو دُز واکسن تزریق شود».

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری مهر و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

رضا اسلامی، استاد دانشگاه بهشتی، به پنج سال حبس قطعی محکوم شد

وکیل رضا اسلامی، استاد دانشگاه بهشتی، روز سه‌شنبه ۲۷ مهرماه اعلام کرد که دادگاه تجدیدنظر استان تهران موکلش را به پنج سال حبس قطعی محکوم کرده است.

رسول کوهپایه‌زاده به خبرگزاری ایسنا گفته که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، آقای اسلامی را به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به هفت سال زندان محکوم کرده بود که پس از اعتراض به این حکم، دادگاه تجدیدنظر آن را به پنج سال حبس کاهش داد.

او گفته که به رغم صدور این حکم قطعی، اقدامات قانونی را برای «پیگیری و احقاق حقوق» موکل خود به منظور شکستن حکم زندان وی به عمل خواهد آورد.

رضا اسلامی، استاد حقوق بشر و حقوق محیط زیست و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، ۲۳ اردیبهشت سال ۹۹ توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران بازداشت شد.

مقامات قضایی دلیل بازداشت او را اعلام نکردند، اما مدتی بعد برخی از نزدیکان آقای اسلامی گفتند اتهام او برگزاری دوره آموزشی چندروزه حقوق در جمهوری چک بوده است که ادعا شده «حامی مالی آن یک سازمان غیردولتی آمریکایی» بوده است.

این در حالی است که خود آقای اسلامی مرداد پارسال فایلی صوتی منتشر کرد که در آن «هرگونه تماس با فرد یا نهاد دولتی آمریکایی» را رد کرد و اتهامات وارده را «کاملاً واهی و بی‌اساس» خواند.

به گفته وکیل آقای اسلامی، این استاد دانشگاه بیش از ۱۸ ماه است در بازداشت موقت به‌سر می‌برد و از مرخصی استفاده نکرده است.

آقای کوهپایه‌زاده گفته که «درخواست قانونی استفاده از مرخصی را به مراجع ذی صلاح» ارائه خواهد کرد، و ابراز امیدواری کرده که موکلش «بتواند مانند سایر زندانیان از حقوق قانونی خود در بهره‌مندی از مرخصی استفاده کند».

رضا اسلامی مدرک دکتری حقوق از دانشگاه مک‌گیل کانادا دارد و شهروند دوتابعیتی ایرانی-کانادایی به شمار می‌آید.

در سال‌های اخیر مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی شماری از استادان دانشگاه و پژوهشگران دوتابعیتی را به اتهاماتی چون «جاسوسی یا همکاری با دولت‌های متخاصم» زندانی کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا و سایت رادیو فردا/ک.ر

آمار رسمی کرونا در ایران؛ ۱۶۷ مرگ و بیش از ۱۳ هزار مبتلا طی۲۴ ساعت

روابط عمومی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز سه‌شنبه، ۱۶۷ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و ۱۳ هزار و ۳۰۸ مورد ابتلای جدید نیز شناسایی شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی این وزارتخانه، از میان مبتلایان جدید، ۱۷۸۳ نفر در مراکز درمانی مختلف ایران بستری شدند.

بر اساس آمار رسمی وزارت کشور، با احتساب آمار تازه، تا ظهر روز سه‌شنبه، ۲۷ مهر، آمار رسمی بیماران کووید ۱۹ در ایران به ۵ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۹۶۷ نفر و شمار قربانیان به ۱۲۴ هزار و ۴۲۳ نفر رسید.

در حال حاضر، ۴۶۲۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران در زمینه کرونا، با تشکیک کارشناسان و حتی برخی از نمایندگان مجلس روبه‌رو شده و آمار واقعی سه تا چهار برابر بیشتر تخمین زده می‌شود.

در حال حاضر ۹ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۰۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

با وجود آن که احتمال افزایش شمار مبتلایان با فرا رسیدن فصل پاییز و سرد شدن هوا بالا می‌رود، استانداری تهران از پایان دورکاری همه کارمندان در این شهر خبر داد.

پیش از آن نیز اعلام شد با وجود آن که استان تهران یکی از بحرانی‌ترین مناطق کشور در زمینه بحران کرونا است، نماز جمعه از این هفته برگزار خواهد شد.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

تولید فخرا، واکسن ایرانی کرونا، «متوقف می‌شود»

مدیر پروژه واکسن فخرا از برنامه‌ریزی برای «توقف» تولید این واکسن در ایران خبر داد و علت آن را نیز نبود متقاضی داخلی و بی‌اعتنایی وزارت بهداشت عنوان کرد.

به گفته احمد کریمی، با حجم واکسیناسیونی که در کشور انجام شده که «البته خوب است و ما از آن ناراضی نیستیم، تعداد داوطلبان کم شده است.»

وی در عین حال افزوده که واکسن‌سازهای داخلی که الان در مرحله «کارآزمایی بالینی هستند دچار چالش شده‌اند و روند مطالعه کارآزمایی بالینی کند شده است.»

مدیر پروژه واکسن فخرا در عین حال این پرسش را مطرح کرده است: «تولید کنیم به چه کسی بدهیم؟ حتی قول‌هایی داده شده که پیش‌‌خرید انجام شود، اما تا به الان از سمت وزارت بهداشت برای پیش‌‌خرید واکسن‌های تولیدی نیز اقدامی صورت نگرفته است.»

این اظهارات پس از آن منتشر می‌شود که یکی از مسئولان پروژه تولید واکسن «کووپارس» نیز با انتقاد از «سیل» واردات واکسن کرونا «که موجب بی‌توجهی سیاستگذاران به واکسن داخلی» شده بود، از دولت خواسته بود که از تولیدکنندگان داخلی واکسن حمایت کند.

عباس اشتری، سرپرست تولید فرآورده‌های بیولوژیک در موسسه رازی، به خبرگزاری فارس گفته بود «متاسفانه اکنون سیل خرید واکسن وارداتی فرصتی نمی‌دهد تا سیاست‌گذاران اصلاً بخواهند به واکسن داخلی توجه داشته باشند؛ منتظر اقدام مثبت دولت در حمایت از تولیدکنندگان داخلی هستیم.»

پس از به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی در ایران، دستور ممنوعیت واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا از سوی علی خامنه‌ای پس از هزاران قربانی نادیده گرفته شد و علاوه بر واکسن چینی سینوفارم، واکسن آسترازنکا نیز وارد ایران شده و روند واکسیناسیون، سرعت قابل توجهی پیدا کرده است.

درخواست حمایت دولتی از تولید داخلی در این حوزه در حالی مطرح می‌شود که مقامات بهداشتی ایران در یک سال گذشته بر تولید واکسن به جای واردات آن اصرار داشتند.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

ابراز نگرانی عفو بین‌الملل از اثر مخرب محدودیت‌های کرونایی بر آزادی بیان

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای از اثر مخرب تداوم محدودیت‌های کرونایی بر آزادی بیان و حقوق بشر ابراز نگرانی کرد.

این سازمان با اشاره به این که از زمان آغاز همه‌گیری کرونا در آغاز سال ۲۰۲۰ حق آزادی بیان هدف حمله قرار گرفته می‌گوید که دولت‌ها از این همه‌گیری «به عنوان بهانه‌ای» برای ساکت کردن صدای منتقدان استفاده کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است:‌ «عفو بین‌الملل نگران است که محدودیت‌های مربوط به کووید ۱۹ نه اقداماتی موقتی،‌ بلکه بخشی از حمله مداوم به حقوق بشر و فضای مدنی باشند.»

سازمان‌های حقوق بشری از بیش از یک سال و نیم پیش که همه‌گیری کرونا در سراسر جهان آغاز شد بارها هشدار داده‌اند که دست‌کم در برخی از کشورها این بیماری به ابزاری برای ساکت کردن مردم تبدیل شده است.

از جمله خانه آزادی سال گذشته در گزارشی تاکید کرد که حکومت‌ها در سراسر جهان از همه‌گیری ویروس کرونا به عنوان بهانه‌ای برای تشدید کنترل در شبکه اینترنت و سرکوب مخالفان و دگراندیشان استفاده می‌کنند.

درخواست فعالان حقوق بشر برای تحریم المپیک زمستانی چین به دلیل «نسل‌کشی» حکومت

درخواست فعالان و گروه‌های حقوق بشری برای تحریم المپیک زمستانی پکن در یک کنفرانس خبری

فعالان حقوق بشر از دولت‌ها و قهرمانان رشته‌های ورزشی سراسر جهان خواستند المپیک ۲۰۲۲ زمستانی چین را به‌ دلیل نقض حقوق بشر و «نسل‌کشی» از سوی حاکمیت این کشور تحریم کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از این فعالان نوشته است که در صورت تحریم المپیک زمستانی چین، جهان کمتر در آن چه آنها «نسل‌کشی» مسلمانان این کشور توصیف کرده‌اند شریک خواهد بود.

گروه‌‌های حقوق بشری و قانونگذاران آمریکایی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته‌اند بازی‌های المپیک زمستانی چین را به تعویق بیندازد، یا آن را به کشور دیگری منتقل کند، مگر این که چین به آن چه ایالات متحده، «نسل‌کشی مداوم» اویغورها و دیگر مسلمانان می‌نامد، پایان دهد.

مقامات چینی متهم به بازداشت حدود یک میلیون اویغور و اعضای دیگر اقلیت‌های اصلی مسلمان و نیز سوءاستفاده از آنها در اردوگاه‌های کار اجباری از سال ۲۰۱۶ هستند.

چین با این حال این اتهامات را رد می‌کند و می‌گوید اردوگاه‌های ادعاشده، مراکز آموزش حرفه‌ای برای مبارزه با افراط‌گرایی هستند.

رفتار چین با اقلیت‌ها در آستانه بازی‌های المپیک‌ زمستانی که قرار است از چهارم تا بیستم فوریه برگزار شود، بیشتر مورد توجه فعالان حقوق بشر قرار گرفته است.

فعالان اقلیت اویغور می‌گویند دولت چین از اردوگاه‌های بازآموزی برای شستشوی مغزی مردم و نابود کردن فرهنگ ویژه قوم و هویت اسلامی آنها استفاده می‌کند.

علاوه بر این، نتایج یک تحقیق که تیرماه سال گذشته منتشر شد، نشان می‌دهد نهادهای دولتی چین با هدف کنترل رشد جمیعت اویغور ساکن ایالت غربی سین‌کیانگ، زن‌های اين اقلیت را به شکل اجباری عقیم می‌کنند.

گزارش‌هایی درباره «تجاوز سیستماتیک» به زنان مسلمان این منطقه نیز منتشر شده است که مانند همه گزارش‌ها از سوی دولت چین تکذیب شده است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

آمریکا و متحدانش آزمایش موشکی جدید کره شمالی را محکوم کردند

عکس مربوط به آزمایش موشکی اول اکتبر

ساعتی پس از انتشار خبر آزمایش موشکی تازه به دست کره شمالی، ایالات متحده و متحدانش در کره جنوبی و ژاپن اقدام جدید پیونگ‌یانگ را محکوم کردند.

ارتش کره جنوبی روز سه‌شنبه اعلام کرد که همسایه شمالی این کشور یک موشک بالیستیک کوتاه‌برد را از زیردریایی پرتاب کرده است.

خبرگزاری فرانسه این اقدام را نمایش «تازه‌ترین پیشرفت» این کشور اتمی در حیطه تکنولوژی تسلیحاتی توصیف کرده است.

در واکنش به این اقدام، واشینگتن و سئول و توکیو این موشک تازه‌آزمایش‌شده را موشک بالیستیک توصیف کرده و اقدام جدید پیونگ‌یانگ را محکوم کردند.

پنتاگون،‌ وزارت دفاع آمریکا، روز سه‌شنبه به کره شمالی هشدار داد که از «هر گونه اقدام بی‌ثبات‌کننده» پرهیز کند.

بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، کره شمالی از توسعه و ساخت تسلیحات منع شده و به همین دلیل نیز مشمول تحریم‌های گسترده است.

با این همه در حالی که ماه‌هاست هیچ مذاکره‌ای میان واشینگتن و پیونگ‌یانگ در جریان نیست، این کشور بارها دست به آزمایش موشکی زده است.

دو هفته پیش نیز کره شمالی اعلام کرد که در چهارمین دور از سلسله آزمایش‌های موشکی خود در هفته‌های اخیر، یک موشک ضد هوایی به‌تازگی توسعه‌یافته را با موفقیت پرتاب کرده است.

کره شمالی در اعتراض به همکاری‌های نظامیِ مشترک کره جنوبی و آمریکا در ماه اوت خطوط تماس تلفنی را با همسایه جنوبی خود قطع کرد و از سپتامبر برای نخستین‌بار در شش ماه گذشته، آزمایش‌های موشکی خود را از سر گرفت.

برخی کارشناسان، پیشنهاد «مذاکره مشروط» از سوی کره شمالی را تلاشی آشکار برای برداشتن تحریم‌ها و دریافت سایر امتیازات خارجی دانسته‌اند.

رئیس پلیس راهور: موتورسواری بانوان خلاف مقررات است، قطعا برخورد می‌شود

کمال هادیفر، رئیس پلیس راهور،گفت که موتورسواری بانوان در ایران خلاف مقررات است و قطعا با آنها برخورد خواهد شد.

به گفته این مقام انتظامی در روز سه‌شنبه، ۲۷ مهر، در گواهینامه موتورسیکلت در ایران تنها نام «آقایان» آمده و به همین دلیل بانوان حق استفاده از موتورسیکلت را ندارند.

به گفته او، اگر بانوان بخواهند از گواهینامه موتورسیکلت استفاده کنند، این موضوع باید در قانون اصلاح شود و دست پلیس راهور نیست و باید وزارت کشور این کار را انجام دهد.

دیوان عدالت اداری در سال ۱۳۹۸در پاسخ به شکایت یک زن در مورد عدم صدور گواهینامه موتورسیکلت حق را به شاکی داده و پلیس را ملزم به صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان کرده بود.

هادی موسوی، معاون فرهنگی قوه قضائیه ایران اما از رد این حکم خبر داده بود.

مقامات نیروی انتظامی موتورسواری زنان را ممنوع اعلام کرده‌اند و سال ۹۶ نیز دو دختر موتورسوار در دزفول بازداشت شده بودند.

در سال‌های گذشته همچنین از دوچرخه‌سواری زنان در ایران جلوگیری شده است.

دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۲۰ شهریور ۹۵ در پاسخ به استفتای خبرگزاری فارس اعلام کرد: «دوچرخه‌سواری بانوان در مجامع عمومی و در منظر نامحرم، غالبا موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و منافی با عفت بانوان است و لازم است ترک شود و در صورتی که در منظر نامحرم نباشد اشکال ندارد.»

با استفاده از باشگاه خبرنگاران جوان و رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

استانداری تهران از لغو دورکاری در همه نهادهای دولتی خبر داد

در حالی که مقام‌های وزارت بهداشت از احتمال وقوع موج جدید همه‌گیری کرونا در ایران ابراز نگرانی می‌کنند، استانداری تهران از لغو دورکاری در این استان خبر می‌دهد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از غلامرضا عباس پاشا، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران، از لغو دورکاری در «همه دستگاه‌ها» در استان تهران از روز سه‌شنبه، ۲۷ مهرماه، خبر داده است.

وی درباره علت اتخاذ این تصمیم نیز گفت:‌ «بیش از ۸۵ درصد کارکنان دولت در استان تهران دوز اول و ۴۵ درصد هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.»

این در حالی است که حتی در بیشتر کشورهای غربی که واکسیناسیون از مدت‌ها پیش از ایران، به طور گسترده به اجرا درآمده، کماکان دورکاری در ادارات ادامه دارد و با توجه به افزایش آمار از ابتدای فصل پاییز با تجمعات در اماکن بسته، با احتیاط برخورد می‌شود.

محسن منصوری، استاندار تهران نیز روز دوشنبه اعلام کرده بود که نماز جمعه تهران از این هفته، ۳۰ مهر برگزار می‌شود.

نماز جمعه تهران بیش از یک سال است که به‌دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا برگزار نمی‌شود.

همزمان خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که در حال حاضر ۴۰ هزار مدرسه در ایران، وارد فرآیند آموزش حضوری شده‌اند.

این در حالی است که شمار قابل توجهی از دانش‌آموزان در ایران هنوز واکسینه نشده‌اند و دستور واکسن کودکان بین پنج تا ۱۱ سال نیز در هیچ یک از کشورهای دنیا صادر نشده است.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، تسنیم و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

هیات منصفه دادگاه‌های مطبوعاتی و سیاسی تهران از بین «اصولگرایان» انتخاب شدند

نشست معرفی اعضای هیات منصفه دادگاه‌های مطبوعاتی و سیاسی تهران

با تعیین اعضای جدید هیات منصفه دادگاه‌های مطبوعاتی و سیاسی تهران، بار دیگر اصولگرایان بر این هیات تسلط پیدا کردند.

خبرگزاری‌های ایران به نقل از ناصر سراج، نماینده رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضای هیات منصفه مطبوعات سراسر کشور، گزارش دادند که از بین ۱۴ صنف، ۲۱ عضو جدید هیات منصفه دادگاه‌های مطبوعاتی و سیاسی تهران تعیین شدند و از این به بعد دادگاه‌های مطبوعاتی و سیاسی با حضور هیات منصفه جدید برگزار خواهند شد.

از جمله اعضای این هیات می‌توان به علی اکبر کسائیان، یوسف غروی قوچانی، علی اکبر اشعری، نادر قدیانی، حسن خجسته باقرزاده، محسن اسماعیلی و ابوالقاسم طالبی اشاره کرد.

پس از تصویب قانون جرم سیاسی، از سال ۱۳۹۶ اعضای هیات منصفه مطبوعات، اعضای هیات منصفه جرایم سیاسی نیز محسوب می شوند.

مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۵۸ به تصویب رسید، «رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیأت منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد».

با این حال، قانون مربوط به جرایم سیاسی تا اردیبهشت سال ۱۳۹۵ به تصویب نرسید. این قانون خردادماه سال ۹۵ برای اجرا از طرف حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، به وزارت دادگستری ابلاغ شد.

با استفاده از خبرگزاری‌های ایران و رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر

آمریکا می‌گوید گفت‌وگوهای اضافی با ایران در بروکسل ضرورتی ندارد

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۲۶ مهر گفت ایالات متحده فکر نمی‌کند گفت‌وگوهای اضافی در بروکسل قبل از آغاز مجدد مذاکرات غیرمستقیم با ایران در وین برای بازگشت به برجام ضرورتی داشته باشد.

رسانه‌های ایران روز یکشنبه به نقل از نماینده تبریز و پس از حضور وزیر خارجه ایران در جلسه غیرعلنی مجلس گزارش دادند که نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا قرار است روز پنجشنبه ۲۹ مهر در بروکسل با هم دیدار و مذاکره کنند، ولی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا احتمال برگزاری مذاکره، خارج از چارچوب گفت‌وگوهای وین، را ضعیف دانست.

جوزپ بورل تصریح کرد مذاکرات برجامی با ایران در وین انجام خواهد شد و مذاکراتی بین اتحادیه اروپا و دیپلمات‌های ایرانی در بروکسل برای روز پنج‌شنبه در نظر گرفته نشده است.

ایران و کشورهای عضو برجام تاکنون شش دور گفت‌وگو برای احیای توافق هسته‌ای سال ۹۴ برگزار کرده‌اند که آمریکا غیرمستقیم در آن شرکت داشته است ولی به نتایج مشخصی که مورد توافق طرف‌ها قرار بگیرد، نرسیده است.

بر اساس گزارش رویترز و سایت رادیو فردا/ک.ر

ابراز نگرانی آمریکا از احتمال کاربرد موشک‌های مافوق صوت توسط چین و روسیه

موشک کروز مافوق‌صوت «زیرکون» در حال پرتاب از یک ناوشکن روسی در دریای بارنتز

نماینده آمریکا در امور خلع سلاح روز دوشنبه ۲۶ مهر در مورد فناوری سلاح‌های مافوق صوت و احتمال استفاده چین و روسیه از این تسليحات ابراز نگرانی کرد.

رابرت وود در یک نشست خبری در شهر وین، در واکنش به انتشار گزارش اخیر روزنامه فاینشنال تایمز در مورد آزمایش یک موشک مافوق صوت توسط چین که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است، گفت: «ما در مورد فعالیت‌های چین در زمینه موشک‌های مافوق صوت نگران هستیم. نه فقط ما بلکه چین و روسیه نیز نمی‌دانند که چگونه می‌توان در برابر خطر این نوع موشک‌ها از خود دفاع کرد».

اشاره او به قابلیت چنین موشک‌هایی برای گریز از سامانه‌های رهگیری و دفاع ضد موشکی است.

وزارت خارجه چين روز دوشنبه ضمن تکذیب گزارش روزنامه فاینشنال تایمز ادعا کرد که موضوع آزمایشی که در ماه ژوئیه انجام شده یک فضاپیما بوده است و نه یک موشک نظامی.

همزمان لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، که در حال دیدار از تفلیس، پایتخت گرجستان، است حاضر نشد مستقیما در مورد انتشار گزارش مربوط به اين آزمایش اظهار نظر کند ولی تاکید کرد که واشینگتن تمامی برنامه‌های تسلیحاتی پیشرفته چین را با دقت زیر نظر دارد.

وزیر دفاع آمریکا در یک نشست خبری افزود: «ما توسعه برنامه‌های تسلیحاتی پیشرفته و فناوری‌های نظامی چین را که فقط موجب افزایش تنش در منطقه خواهد زیر نظر داریم».

او افزود واشینگتن به تمرکز روی مقابله با چالش‌های نظامی از سوی چین ادامه خواهد داد.

آمریکا و روسیه در رقابت برای دستیابی به تسلیحات جدیدی که رهگیری آن دشوارتر باشد در سال‌های گذشته سلاح‌های مافوق صوت را آزمایش کرده‌اند که موشک قلمداد می‌شود و سرعتش بیش از پنج برابر سرعت صوت است.

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «هدف از سفر لوید آستین به کشورهای اروپایی دادن تضمین به متحدان ما در مورد تعهد واشینگتن به دفاع از آن‌ها در برابر سیاست‌های تهاجمی روسیه است».

آقای آستین در بخش دیگری از نشست خبری خود گفت دولت آمریکا برای تقویت توان نظامی و قدرت بازدارندگی گرجستان به این کشور کمک خواهد کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر

استاندار تهران می‌گوید نمازجمعه تهران این هفته برگزار می‌شود

حضور دسته‌جمعی نظامیان در مراسم نمازجمعه تهران

محسن منصوری، استاندار تهران، روز دوشنبه ۲۶ مهرماه گفت که نمازجمعه تهران از این هفته برگزار می‌شود و مدعی شد که این اقدام با «رعایت پروتکل‌های بهداشتی» صورت می‌گیرد.

نمازجمعه تهران بیش از یکسال است که به‌دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا برگزار نمی‌شود و در حالی که آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از این ویروس روند کاهشی را تجربه می‌کند ولی به گفته محسن منصوری، «این وضعیت اصلا حاشیه امنی نیست، لذا نباید خیال ما راحت باشد. بعضی از استان‌های همجوار شیب صعودی کرونا را دارند و این برای تهران خطرناک است».

استاندار تهران با این حال تاکید کرده که نمازجمعه تهران قرار است از روز ۳۰ مهر از سرگرفته شود.

او همچنین از برگزاری «مراسم ۱۳ آبان» به مناسبت سالروز اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان موسوم به پیرو خط امام خبر داده و گفته که کمیته‌ای متشکل از معاونان بهداشتی سه دانشگاه، «جزئیات پروتکل‌های بهداشتی را تدوین می‌کنند تا به فرمانداران ابلاغ و مراسم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود».

برگزاری این مراسم‌ها همواره خبرساز بوده و انتقادات زیادی به‌دلیل تجمع افراد و شیوع کرونا برانگیخته است.

استان تهران یکی از بحرانی‌ترین مناطق کشور در زمینه بحران کرونا است و مقام‌های وزارت بهداشت بارها اعلام کرده‌اند که هیچ استانی با این منطقه از نظر پیچیدگی و تراکم جمعیت قابل مقایسه نیست.

آخرین آمار رسمی کرونا که روز دوشنبه از سوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی منتشر ‌شد، حاکی است که تعداد مبتلایان به این ویروس به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده و مرگ‌ومیر ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۱ نفر بوده است.

این در حالی است که آمارهای رسمی وزارت بهداشت با تشکیک کارشناسان و حتی برخی از نمایندگان مجلس روبرو شده و آمار واقعی را سه تا چهار برابر بیشتر می‌دانند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران و سایت رادیو فردا/ک.ر

آمار رسمی مبتلایان به کرونا در ایران به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نزدیک شد

در گزارش وزارت بهداشت ایران در روز دوشنبه، ۲۶ مهر، شمار جان‌باختگان بیماری ناشی از کرونا در شبانه‌روز گذشته ۱۸۱ نفر و موارد جدید ابتلا به این ویروس بیش از ۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر اعلام شده است.

بنا به این آمار، مجموع جان‌باختگان کرونا در ایران به بیش از ۱۲۴ هزار نفر رسید و شمار کل مبتلایان نیز به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نزدیک شد.

آمار رسمی کرونا در حالی به صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود که سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی عنوان کرده بود.

در همین حال حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن هشدار درباره «طغیان‌های مجدد بیماری در برخی استان‌ها»،‌از آغاز «پیک ششم» خبر داد و گفت که هنوز کانون‌های این خیزش مشخص نشده است.

به گفته آقای سوری اخیرا استان‌های غربی که رفت‌وآمدهای بیشتری را تجربه کرده‌اند با افزایش آمار بستری‌ روبرو شده‌اند و وضعیت کرونا در استان‌ها آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و برخی نقاط سیستان و بلوچستان با توجه به کاهش ۵۰ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی «نگران‌کننده» است.

مسعود یونسیان، رئیس کمیته راهبری مطالعات واکسیناسیون وزارت بهداشت، نیز روز یکشنبه ۲۵ مهر گفته بود که روند کاهش ابتلا به کرونا در کشور متوقف شده و «اختلاط جمعیتی قابل ملاحظه در انتهای ماه محرم ناشی از سفرهای داخلی و راهپیمایی اربعین» را دلیل اصلی شرایط فعلی عنوان کرده بود.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG