لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۲۶

صدور حکم حبس برای سه نوجوان عراقی و ایرانی زیر ۱۸ سال به اتهام «محاربه و عضویت در داعش»


عکس آرشیوی است

دادگاه کیفری یک استان تهران سه نوجوان زیر ۱۸ سال که گفته می‌شود «عضو داعش» بوده‌اند و سه سال پیش در جریان درگیری در منطقه مرزی غرب ایران بازداشت شده‌اند، را به اتهام «محاربه» و «حمل سلاح» در مجموع به ۱۸ سال حبس محکوم کرده است.

به گزارش روزنامه ایران، دو متهم این پرونده عراقی هستند و در هنگام بازداشت ۱۴ سال و ۱۷ سال داشتند و متهم ایرانی نیز ۱۶ ساله بوده است.

جلسه محاکمه این سه متهم روز ۲۱ مرداد امسال برگزار شده و حکم آنها روز یک‌شنبه ۱۶ شهریور صادر شده است. بر اساس این حکم، متهمان عراقی به اتهام محاربه به پنج سال حبس و به اتهام حمل سلاح به یک سال حبس و اخراج از خاک ایران محکوم شده‌اند و متهم ایرانی نیز حکم مشابهی دریافت کرده و علاوه بر آن دو سال از شهر محل اقامتش، ممنوع‌الخروج شده است.

با وجود اینکه اتهام این افراد «محاربه» بوده و معمولا دستگاه قضایی ایران برای این اتهام، حکم اعدام صادر می‌کند، ولی روزنامه ایران نوشته که چون این افراد «در زمان دستگیری» زیر ۱۸ سال بوده‌اند، حکم اعدام برای آنها صادر نشده است.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، جمهوری اسلامی از معدود حکومت‌هایی است که در سال‌های اخیر برای افراد زیر ۱۸ سال حکم اعدام صادر می‌کند.

این سازمان در آخرین گزارش خود درباره وضعیت اعدام در ایران که اردیبهشت امسال منتشر شد، اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹، دست‌کم چهار محکوم نوجوان در ایران اعدام شده‌اند.

در بخش دیگری از گزارش روزنامه ایران آمده است که متهمان این پرونده سال ۹۶ در قالب یک تیم ۲۱ نفره وارد ایران شده بودند، پنج نفر از اعضای این گروه در درگیری با نیروهای نظامی کشته شدند و ۱۶ نفر دیگر بازداشت شدند.

خبر ورود این تیم ۲۱ نفره به ایران بهمن سال ۹۶ از سوی قرارگاه نجف نیروی زمینی سپاه اعلام شد. در گزارش نیروی زمینی سپاه اعلام شده بود که اکثریت اعضای این گروه بازداشت شده و در جریان درگیری‌ها نیز سه نفر از نیروهای سپاه کشته شده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG