لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۱۱

خبرخوان

صادرات چین در ماه سپتامبر حدود ۱۰ درصد جهش کرد

خودروهای چینی در شهر بندری لیانگونگا آماده بارگیری و صادرات

واردات چین در ماه سپتامبر شاهد رشد سریعی بود و صادرات این کشور نیز نسبت به ابتدای سال جاری میلادی ۹.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

رقم افزایش صادرات چین در ماه اوت ۹.۵ درصد بود و در نتیجه کارشناسان انتظار داشت که این روند در ماه سپتامبر ادامه یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این آمار بیانگر آن است که صادرکنندگان چینی توانسته‌اند که از پیامدهای بحران شیوع ویروس کرونا خارج شوند و همزمان با کاهش ظرفیت تولید دیگر کشورها، سهم خود را در اقتصاد جهانی افزایش دهند.

واردات چین نیز در ماه سپتامبر ۱۳.۲ درصد رشد کرده است که نسبت به ۲.۱ درصد ماه اوت جهش زیادی را نشان می‌دهد.

با این حال، افزایش میزان واردات موجب کاهش تراز بازرگانی این کشور تا ۳۷ میلیارد دلار شده است در حالی که این رقم در ماه اوت ۵۸.۹۳ میلیارد دلار بود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بانک مرکزی ایران: ۶۰۰ میلیون یورو برای مقابله با کرونا به حساب خزانه واریز کردیم

عبدالناصر همتی می‌گوید که این اقدام به درخواست سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است.

رییس کل بانک مرکزی ایران می‌گوید بابت هزینه‌های مقابله با بیماری کرونا تاکنون معادل ریالی ۶۰۰ میلیون یورو به حساب خزانه واریز شده است تا در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.

عبدالناصر همتی تایید کرده که این اقدام به درخواست سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته و به زودی معادل هشت هزار میلیارد تومان دیگر نیز برای پرداخت به وزارت بهداشت به حساب خزانه واریز می‌شود.

سابقه اختصاص یک میلیارد یورو برای مبارزه با کرونا به ۱۸ فروردین‌ماه امسال بر می‌گردد. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۱ روز بعد از درخواست اضطراری دولت برای برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با کرونا، با اختصاص این بودجه موافقت کرد.

با این حال، اوایل مهرماه وزیر بهداشت از دریافت «سهم کوچکی» از یک میلیارد دلار اختصاص داده شده خبر داد.

سعید نمکی با اشاره به شکل‌گیری موج جدید کرونا در پاییز و معوق ماندن مطالبات کادر درمان و نیز خالی شدن انبارهای وزارت بهداشت در همان زمان اعلام کرد که فقط ۲۷ درصد از این بودجه را دریافت کرده و درباره بیش از ۷۰ درصد باقی‌مانده گفته بود که «نمی‌دانم برای کدام کار مهم‌تر گذاشته‌اند؟»

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، هم پیش از این در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به این‌که از یک میلیارد یورو بودجه اختصا‌ص‌یافته، فقط حدود ۳۰ درصد آن به وزارت بهداشت پرداخت شده است، از کمبود بودجه برای پرداخت حقوق و مزایای پزشکان و پرستاران خبر داد.

ایران از صندوق بین‌المللی پول نیز درخواست وام پنج میلیارد دلاری کرده اما این صندوق هنوز جوابی به ایران نداده است.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند آمریکا مانع از ارائه وام صندوق بین المللی پول به ایران شده است. آمریکا قبلا اعلام کرده بود تضمینی وجود ندارد که جمهوری اسلامی وام صندوق بین‌المللی پول را صرف امور تروریستی نکند.

مراسم روز ۱۳ آبان با وجود افزایش آمار جان‌باختگان کرونا امسال هم برگزار می‌شود

با وجود افزایش آمار جان باختگان کرونا، قائم‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور اعلام کرد مراسم روز ۱۳ آبان، امسال نیز در مقابل سفارت سابق آمریکا و با سخنرانی رئیس‌ مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

نصرت‌الله لطفی مدعی شد که این مراسم با سه تاکید خاص «رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی»، «استفاده از ماسک» و برگزاری مراسم در کوتاه‌ترین زمان»، روز سه‌شنبه ۱۳ آبان برگزار می‌شود.

او در عین حال گفت به دلیل سیر صعودی بیماری کووید-۱۹ و محدودیت‌های شدید کرونایی، در هیچ نقطه کشور، راهپیمایی و تجمعات متراکم سال‌های قبل برگزار نخواهد شد.

در هفته های اخیر برگزاری تجمعات در برخی از شهرهای ایران با انتقاد شدید مقامات بهداشتی روبرو شده است.

اشغال سفارت آمریکا در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ و گروگان‌گیری ۶۶ دیپلمات آمریکایی به مدت ۴۴۴ روز، بحرانی طولانی پدیدآورد و به قطع روابط ایران و آمریکا انجامید.

از آن پس هر سال، مراسمی حکومتی در سراسر ایران برای یادبود این واقعه برگزار می‌شود.

مؤسس جمعیت امام علی، پس از ۱۲۹ روز بازداشت، به قید وثیقه آزاد شد

شارمین میمندی‌نژاد، لحظاتی پس از خارج شدن از زندان اوین

شارمین میمندی‌نژاد، مؤسس جمعیت امام علی که اول تیرماه توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده بود، عصر سه‌شنبه ششم آبان، با سپردن وثیقه دومیلیارد تومانی آزاد شد.

جمعیت امام علی یک بنیاد مردم‌نهاد خیریه است که در سال‌های اخیر همواره از سوی برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه به فعالیت علیه نظام در پوشش کمک به نیازمندان متهم می‌شد؛ اتهامی که این نهاد و شمار قابل‌توجهی از فعالان مدنی آن را رد می‌کنند.

اتهام آقای میمندی‌نژاد نیز پس از بازداشت به دست نیروهای اطلاعات سپاه، توهین به رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی و اقدام علیه امنیت ملی اعلام شد.

زهرا رحیمی، مدیر عامل این خیریه و همسر شارمین میمندی‌نژاد، نیز ۱۶ شهریورماه بازداشت شده بود، اما دو روز بعد با سپردن وثیقه آزاد شد.

در ۱۲۹ روز گذشته شماری از فعالان مدنی و حقوق بشر در داخل ایران همراه با نهادهای بین‌المللی، از جمله کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، خواستار آزادی آقای میمندی‌نژاد شده بودند.

معاون حقوقی روحانی: مرگ مهرداد سپهری خودسری‌ هزینه‌ساز بود

برشی از فیلمی که از مهرداد سپهری هنگام بازداشت منتشر شده است


در پی مرگ مهرداد سپهری، جوان مشهدی، در جریان بازداشت توسط پلیس که واکنش‌های گسترده‌ای را در جامعه ایجاد کرد، معاون حقوقی رئیس‌جمهور ایران از قوه قضائیه خواست با اعمال نظارت‌ بر ضابطان، مانع «خودسری‌هایی» شود که «هزینه‌های جبران‌ناپذیر بر کشور» تحمیل می‌کند.

لعیا جنیدی، معاون حقوقی حسن روحانی، با اعلام این درخواست در یادداشتی که روز سه‌شنبه ۶ آبان در روزنامه «ایران» منتشر کرد، همچنین رفتار پلیس به‌عنوان ضابط دادگستری را «آشکارا خلاف قانون» توصیف کرد و نوشت که هیچ مقام و ضابط قضایی «حق ندارد از حدود پیش‌بینی‌شده در قوانین» منحرف شود.

هفته گذشته ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد یک مأمور پلیس از اسپری فلفل و شوکر الکتریکی علیه مردی استفاده می‌کند که دست‌های او با دستبند به میله‌ای بسته‌اند.

پس از آن گزارش شد که این مرد با نام مهرداد سپهری هنگام انتقال به بازداشتگاه در خودرو پلیس «بر اثر خفگی ناشی از اسپری فلفل» درگذشته است.

به‌گفته دادستان نظامی خراسان رضوی «مأمور متخلف با قرار بازپرس دادسرای نظامی» بازداشت شده است.

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری در یادداشت امروز خود همچنین با برشمردن برخی اصول قانونی مرتبط با رعایت حقوق شهروندان تأکید کرده است که این واقعه «نقض آشکار قواعد مسلم حقوقی درخصوص رفتار با شهروندانی است که در مظان اتهام قرار گرفته‌اند».

بر اساس ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی «هر یک از مقامات و مأمورین وابسته به نهادها و دستگاه‌های حکومتی که برخلاف قانون، آزادی شخصی افراد ملت را سلب کند یا آنان را از حقوق مقرر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران محروم نماید، علاوه بر انفصال از خدمت و محرومیت یک تا پنج سال از مشاغل حکومتی، به حبس از دو ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.»

با این حال، بدرفتاری مأموران انتظامی و امنیتی به‌عنوان ضابطان قوه قضائیه با متهمان موضوعی است که هرچند مدت یک بار رسانه‌ای و جنجالی می‌شود.

کرونا در ایران؛ ۶۹۴ بیمارستان درگیر هستند، ۲۵درصد پرستاران مبتلا شده‌اند

سخنگوی وزارت بهداشت ایران با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۲۵ درصد پرستاران ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند، گفته است ۶۹۴ بیمارستان کشور درگیر بحران شیوع بیماری کرونا هستند.

به گقته سیما سادات لاری، تا روز ۱۵ مهرماه، از مجموع پرستارانی که درگیر این بحران هستند، ۳۱۶۵ پرستار مرخصی استعلاجی گرفته و به قرنطینه دو هفته‌ای رفته‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسمی منتشر شده، تاکنون ۲۶ هزار و ۹۶۹ تخت بستری عادی و ۵۹۰۰ تخت ویژه از سوی بیماران مبتلا به کرونا اشغال شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت امروز همچنین خبر داد که ویروس کرونا طی شبانه‌روز گذشته، جان ۳۴۶ نفر دیگر را در ایران گرفت.

او که روز سه‌شنبه ۶ آبان آمار رسمی کرونا در ایران را ارائه می‌داد، از شناسایی ۶۹۶۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا نیز خبر داد که رکورد تازه‌ای در شناسایی بیماران جدید محسوب می‌شود.

با احتساب آمار ۲۴ ساعت گذشته، آمار رسمی مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران به ترتیب، ۵۸۱ هزار و ۸۲۴ نفر و ۳۳ هزار و ۲۹۹ تن است.

آمارهای رسمی مرتبط با کرونا از سوی وزارت بهداشت ایران در حالی اعلام می‌شود که برخی مقام‌های رسمی در ایران آمار واقعی مبتلایان و مرگ و میر کرونا را تا ۴ برابر آمار رسمی برآورد کرده‌اند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران، استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

واکنش شهرداری مشهد به خبر بریده شدن تندیس شجریان:‌ با فعالیت‌های هنری خودسرانه برخورد می‌کنیم

چند روز پس از بریده شدن تندیس چوبی محمدرضا شجریان در پارک ملت مشهد، یک مقام مسئول در شهرداری مشهد از این موضوع ابراز بی‌اطلاعی کرد اما گفت عوامل نگهبانی «به دلایل زیست‌محیطی» با هرکسی که بدون مجوز فعالیت کند برخورد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، صدرا یوسفی، معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، دوشنبه‌شب ۵ آبان، گفت فرآیندهای قانونی برای ساخت این تندیس در هیچ مرجعی از شهرداری مشهد طی نشده و «اصل چنین موضوعی در حد یک شایعه است».

این در حالی است که احمد نبی‌زاده، پدیدآورنده این تندیس، روز گذشته اعلام کرد که علی‌رغم اختلاف نظر میان او و مدیریت پارک ملت، وقتی مدیر پارک تندیس را می‌بیند، «خوشش می‌آید و قول می‌دهد که نور و حفاظ» نیز برای آن تهیه کنند.

آقای نبی‌زاده اضافه کرده است که وقتی «روز دهم با صحنه خالی مواجه شدم، سریعاً من را به دفتر مدیر برده و با وعده و تهدید گفتند که پست نگذارم و من هم شرط گذاشتم که هر آن‌چه را از مجسمه شجریان مانده، به من برگردانند.»

با این حال معاون هنری سازمان فرهنگی شهرداری مشهد با ایراد تردید در اصل این مطلب، گفته است: «ممکن است فردی به‌صورت خودسرانه و بدون مجوز اقدام به چنین کاری بکند، در این صورت نیز عوامل نگهبانی بوستان به دلایل زیست‌محیطی با وی برخورد خواهند کرد.»

پدیدآورنده این اثر روز گذشته خطاب به مسئولان نوشته بود که اثرش «اگر به هر جهت مناسب نبود با خود من هماهنگ می‌شد تا خودم برای جابه‌جایی‌اش اقدام می‌کردم، نه با سناریوهای مضحک بنده را احمق فرض کنند و با تهدید بنده را از حق خودم که داشتن محصول دست خودم هست، منع کنند».

محمدرضا شجریان که از سال ۱۳۸۸ به دلیل پیوستن به اعتراضات مردمی صداوتصویرش در صداوسیمای جمهوری اسلامی ممنوع شده بود، روز ۱۷ مهرماه پس از سال‌ها بیماری، در ۸۰ سالگی درگذشت و پیکر او روز ۱۹ مهر در توس و تحت کنترل و نظارت نیروهای امنیتی، در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.

ادامه اعتراض‌ها به کاریکاتور پیامبر اسلام؛ ایران کاردار فرانسه در تهران را احضار کرد

وزارت خارجه ایران در اعتراض به حمایت رئيس‌جمهور فرانسه از حق انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام، کاردار موقت فرانسه در تهران را احضار کرده است.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی وزارت خارجه ایران، احضار فلوران ایدالو، کاردار موقت فرانسه در تهران روز دوشنبه ۵ آبان صورت گرفته و یک مقام وزارت خارجه ایران به او گفته است که واکنش مقام‌های فرانسوی به این موضوع «نابخردانه» بوده است.

وزارت خارجه ایران همچنین انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام را « اهانت و بی‌احترامی» و حمایت از انتشار آن را «دامن زدن به اسلام هراسی و نفرت پراکنی» توصیف کرده است.

روز گذشته نیز ۲۴۰ نفر از نمایندگان مجلس ایران در بیانیه‌ای کشیدن کاریکاتور پیامبر اسلام را «غیرانسانی» و «توهین وقیحانه» خوانده و حمایت امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از حق نمایش کاریکاتور را «جسارت و گستاخی» توصیف کرده‌‌ بودند.

اخیرا ساموئل پتی، معلم ۴۷ ساله تاریخ، چند روز پس از نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام، خارج از مدرسه توسط یک مهاجم ۱۸ ساله چچنی‌تبار به نام «عبدالله انزروف» سر بریده شد.

بعد از قتل آقای پتی، فرانسه یک مسجد در محدوده «پانتن» واقع در حومه شمال شرق پاریس را برای شش ماه تعطیل کرد و رئيس‌جمهور فرانسه بر «لزوم دفاع از ارزش‌های سکولار در مقابل اسلام افراطی و کنترل بیشتر بر بودجه خارجی مساجد» تاکید کرد.

اظهارات آقای مکرون در سایر کشورهای اسلامی نیز با واکنش منفی مواجه شد و در غزه و لیبی علیه اظهارات مکرون تجمع‌هایی برگزار شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، رئيس‌جمهور فرانسه را فردی «گمراه‌» خطاب کرد که نیازمند «معاینه روانی» است.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز آقای مکرون را به «حمله به اسلام و تحریک عامدانه مسلمانان» متهم کرد.

گزارش‌هایی درباره فراخوان تحریم محصولات فرانسوی در کشورهای عربستان کویت، اردن و قطر منتشر شده است.

وضعیت بحرانی کرونا در تهران؛ بیش از هزار نفر در یک‌ شب بستری شدند

عکس از آرشیو

رئیس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی گفته است شیوع کرونا در تهران «فراتر از قرمز» است و «حتی تا ۱۰۰۰ مورد بستری جدید هم در یک شب داشته‌ایم».

علی جعفریان در گفت‌وگویی که روز سه‌شنبه ۶ مهرماه در خبرگزاری ایسنا منتشر شده، گفته است تداوم این وضعیت می‌تواند فشار بسیار زیادی به سیستم بهداشت و درمان وارد کند.

او با اشاره به اینکه افزایش تعداد مرگ و میر به معنای این است که «سقف توانایی سیستم درمانی گذشته‌ایم»، گفته است: «مرگ های ۳۰۰ تایی در روز عادی شده است و دیگر عجیب نیست در حالی که نباید عادی شود».

مسئولان وزارت بهداشت ایران که به طور روزانه آمارهای رسمی درباره شیوع کرونا در ایران را گزارش می‌دهند، از ارائه آمارهای تفکیکی در استان‌های مختلف خودداری می‌کنند.

با این حال، روز ۲۷ مهرماه امسال ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، گفت که تاکنون ۱۴ هزار و ۹۳۱ نفر در تهران به خاطر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

تاکنون آمار دقیقی از تعداد مبتلایان در تهران منتشر نشده است.

آقای جعفریان همچنین درباره مرگ‌های پنهان ناشی از کرونا نیز هشدار داده و گفته است با «افزایش مرگ و میر در لیست انتظار پیوند» فقط در بیمارستان امام خمینی، تا آخر شهریور ماه ۲۶ نفر که در لیست انتظار بوده‌اند، «قبل از پیوند فوت شدند».

به گفته رئیس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی، بیماری کرونا باعث شده که میزان اهدای عضو در برخی حوزه‌ها نصف شود و زمان انتظار برای پیوند اعضا افزایش یابد و این عوامل در افزایش مرگ و میر بیماران پیوندی موثر است.

نخستین جلسه دادگاه مهراوه خندان، دختر نسرین ستوده برگزار شد

رضا خندان، همسر نسرین ستوده از برگزاری نخستین جلسه دادگاه مهراوه، فرزند آنها با شکایت یکی از ماموران زندان اوین خبر داد.

آن‌طور که آقای خندان روز دوشنبه، پنجم آبان در فیس‌بوک نوشته، نخستین جلسه دادگاه در شعبه ١١٧٥ مجمتع قضايی قدس برگزار شده و شاکی پرونده نیز فاطمه حسين‌پور، از ماموران بند زنان زندان اوين است.

مهراوره خندان، فرزند نسرین ستوده و رضا خندان، تابستان سال گذشته و پس از اعتراض به برخورد یکی از ماموران بند زنان زندان اوین که معترض حجاب او شده بود، چند ساعت بازداشت و پس از تامین قرار وثیقه، به طور موقت آزاد شده بود.

به نوشته رضا خندان، قاضی دادگاه از «شاکیان» مهراوه خواسته است که «سی دی حاوی ویدئوی سالن ملاقات در روز مورد نظر» را به دادگاه بدهند «تا قاضی پرونده براساس آن و سایر دلایل موجود در پرونده اقدام به صدور رای» کند.

به گزارش همسر نسرین ستوده، به موازات جلسه دادگاه، «مددكار زندان قرچک و نماينده قضايی زندان اوين درخواست سازش و انصراف از ادامه پرونده را داشتند» که با مخالفت مهراوه خندان مواجه شده است.

نسرین ستوده که با اتهامات سیاسی به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است، اخیرا از زندان اوین به زندان قرچک منتقل شده است.

نایب‌ رئيس کمیسیون قضایی مجلس: منتشرکننده فیلم دختر آبادانی باید مجازات شود

تصویری از ویدئوی ضرب و شتم زن جوان در آبادان

حسن نوروزی، نایب رییس کمیسیون حقوقی قضایی با اشاره به انتشار فیلم ضرب و جرح یک زن در آبادان گفته است انتشار این فیلم «جرم محسوب می‌شود» و منتشرکننده آن باید «مجازات شود».

به گزارش خبرگزاری برنا، این نماینده مجلس گفته است انتشار این فیلم «نظم جامعه را بر هم ریخت» و چنین فیلم‌هایی که «زننده» هستند و موجب اشاعه فحشا می‌شوند، باید «به دادسرا ارائه شوند» و منتشر نشوند.

روز جمعه، دوم آبان، ویدئویی از یک درگیری منتشر شد که نشان می‌داد یک زن در آبادان با «صورت خونی توسط دو زن دیگر روی زمین خوابانده شده» و یک مامور حراست با باتوم بالای سر او ایستاده، پایش را روی بدن او می‌گذارد و بعد اقدام به لمس سینه زن مجروح می‌کند.

پس از بازتاب منفی گسترده این ویدئو، مقام‌های قضایی آبادان پیش از این از بازداشت این مامور حراست خبر دادند ولی تاکنون گزارشی از نحوه رسیدگی به پرونده او منتشر نشده است.

مقام‌هایی قضایی خوزستان تاکنون توضیح دقیقی درباره علت این ماجرا نداده و دلایلی چون اقدام به سرقت توسط دختر جوان، تسویه حساب مالی، دعوای خانوادگی و شخصی را به عنوان دلایل این ماجرا ذکر کرده‌اند.

در همین حال در رسانه‌های دیگر و شبکه‌های اجتماعی گزارش‌هایی مبنی بر تجاوز یک فرد به این دختر و تلاش او برای رفع مزاحمت این فرد به عنوان عامل اصلی درگیری نام برده شده که این موارد توسط مقام‌های قضایی تکذیب شده است.

طرفین جنگ در قره‌باغ یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم کردند

ارمنستان و آذربایجان ساعاتی پس از برقراری آتش‌بس جدیدی که با اهداف انسان‌دوستانه در منطقه ناگورنو-قره‌باغ برقرار شده بود، یکدیگر را به نقض آن متهم کردند.

وزارت دفاع ارمنستان روز دوشنبه ۵ آبان اعلام کرد که نیروهای آذربایجانی با حملات توپخانه خود دو بار آتش‌بس را نقض کردند.

شوشان استپانیان، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان، در توییتر نوشت: «حدود ساعت ۹:۱۰ صبح یک مورد نقض آتش‌بس گزارش شد. طرف آذربایجانی با شلیک پنج گلوله توپ مواضعی را در جهت جنوب شرقی هدف قرار داد.»

وی سپس عنوان کرد که نیم ساعت قبل از این حادثه نیز نیروهای آذربایجانی مواضع جنگی را در شمال شرق بمباران کرده بودند.

با این حال نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، در فیسبوک نوشت که «به‌رغم اقدامات متعدد تحریک‌آمیز، آتش‌بس در مجموع همچنان برقرار است».

از سویی وزارت دفاع آذربایجان به نوبه خود نیروهای ارمنستان را متهم به نقض آتش‌بس کرد و تاکید داشت که نیروهای آذربایجانی اما خود را به توافق آتش‌بس مقید می‌دانند.

توافق جدید آتش‌بس میان نیروهای ارمنستان و آذربایجان در منطقه ناگورنو-قره‌باغ با میانجی‌گری ایالات متحده حاصل شده است.

نماینده آمریکا: بایدن اگر هم بخواهد، نمی‌تواند همه تحریم‌های ایران را لغو کند

الیوت آبرامز، نماینده ایالات متحده در امور ایران و ونزوئلا، می‌گوید که اگر جو بایدن در انتخابات هفته آینده ریاست جمهوری آمریکا به پیروزی برسد، کار ساده‌ای برای لغو تحریم‌های ایران در پیش ندارد.

آقای آبرامز در مصاحبه‌ای با مجله نشنال که روز دوشنبه ۵ آبان منتشر شده است، تاکید کرد لغو تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، به‌ویژه تحریم‌هایی که خارج از چارچوب برجام وضع شده است، امری زمان‌بر است و به سرعت اتفاق نمی‌افتد.

وی اظهار داشت: «کسانی که فکر می‌کنند بایدن در ژانویه به ریاست جمهوری می‌رسد و روز دوم یا سوم همه تحریم‌ها لغو می‌شود، خواهند فهمید که حتی اگر آنها هم بخواهند تحریم‌ها را لغو کنند، این کار شدنی نیست.»

این مقام آمریکایی افزود: « ساختار تحریم‌های ایالات متحده بسیار جامع و گسترده است و از این رو برای مدت زمانی دوام خواهد آورد.»

به گفته وی، «برخی از این تحریم‌ها از سال ۱۹۷۹ برقرار بوده و ربطی به برنامه هسته‌ای ایران ندارد؛ برخی از این تحریم‌ها نیز در ذیل قانون مبارزه با تروریسم وضع شده که برای لغو این تحریم‌ها باید اثبات شود ایران حامی تروریسم نیست. حالا چطوری می‌خواهید این تحریم‌ها را لغو کنید؟»

ایالات متحده در تازه‌ترین اقدام خود روز دوشنبه تحریم‌های جدیدی علیه وزیر نفت ایران و صنعت نفت کشور ذیل قانون مبارزه با تروریسم وضع کرد.

برگزاری یک جشن مذهبی چند هزار نفری در مشهد همزمان با شیوع وسیع کرونا

مراسم مذهبی موسوم به «جشن مردمی عید بیعت» در حالی عصر روز دوشنبه پنجم آبان با حضور هزاران نفر در ورزشگاه امام رضا مشهد برگزار شد که یک مقام فرمانداری مشهد اذعان کرد هیچ مجوزی از سوی فرمانداری و ستاد مبارزه با کرونا برای برگزاری مراسم‌های مذهبی صادر نشده است.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، مسئولان فرمانداری مشهد در حالی از عدم صدور هر گونه مجوز برای برگزاری این جشن خبر داده‌اند که سازمان تبلیغات اسلامی در مقام برگزارکننده مدعی است برای این مراسم موافقت و «مجوز شفاهی» از مرکز بهداشت مشهد دریافت کردند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مشهد عصر دوشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت: «این جشن باشکوه عصر امروز در فضای باز و با رعایت کامل فاصله‌گذاری اجتماعی انجام شد.»

پیشتر در همین روز، احمد ریواده، معاون سیاسی فرماندار مشهد، در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود که ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا مسئولان را مکلف کرده است تا از برگزاری مراسم‌ها و تجمع‌ها جلوگیری و آن‌ها را به «بستر فضای مجازی» منتقل کنند.

مسئولان مرکز بهداشت مشهد تاکنون به برگزاری این تجمع چند هزار نفری در ورزشگاه امام رضا واکنش رسمی نشان نداده‌اند.

شهرداری مشهد اما روز دوشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این نهاد در برپایی جشن مردمی عید بیعت «هیچ نقشی نداشته» و در طراحی پوسترهای این رویداد از «لوگوی شهرداری سوءاستفاده شده است».

این جشن مذهبی در حالی با «مجوز شفاهی» برگزار شده است که حدود دو هفته پیش، بسیاری از علاقه‌مندان و هواداران محمدرضا شجریان، استاد آواز و موسیقی سنتی ایران، به دلیل محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، امکان حضور در مراسم خاکسپاری هنرمند محبوب‌شان را نیافتند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان از سرنگونی پهپاد انفجاری حوثی‌ها خبر داد

عربستان سعودی می‌گوید یک هواپیمای بدون سرنشین شبه‌نظامیان حوثی را که با هدف حمله به عربستان فرستاده شده بود، سرنگون کرده است.

تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز دوشنبه پنجم آبان گزارش داد که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن، یک پهباد انفجاری را رهگیری و منهدم کرده است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد ائتلاف نظامی در روزهای اخیر چندین مرتبه از رهگیری و انهدام ادوات انفجاری پرتاب‌شده توسط حوثی‌ها خبر داده است.

جنگ یمن از سال ۲۰۱۴ در پی تصرف مناطق گسترده‌ای از خاک این کشور از جمله صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی آغاز شد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از بهار ۲۰۱۵ با هدف مقابله با حوثی‌ها و بازگرداندن قدرت به دولت یمن وارد این جنگ شد.

یک مقام بازرگانی ایران خواستار معرفی «صادرکنندگان کارتن‌خواب» شد

رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی خواستار اعلام اسامی افرادی شد که عبدالناصر همتی آن‌ها را «صادرکنندگان کارتن‌خواب» معرفی کرده بود.

غلامحسین شافعی تقاضا کرده است اسامی بازرگانانی که هفت میلیارد دلار خود را به کشور بازنگردانده‌اند و هفتاد تن از آنان کارتن‌خواب هستند، در اختیار اتاق بازرگانی ایران قرار گیرد.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی، اسامی ۲۵۰ صادرکننده متخلف از جمله ۷۰ کارتن‌خواب پیشتر به قوه قضائیه معرفی شده است.

عبدالناصر رئیس کل بانک مرکزی پیشتر گفته بود که صادرکنندگان به نام افراد کارتن خواب «کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف» گرفته‌اند و اقدام به صادرات کرده‌اند.

از تیرماه امسال مقام‌های دولت با تاکید بر اینکه بیست میلیارد یورو ارز ناشی از صادرات به کشور بازنگشته است، خواستار برخورد مقام‌های قضایی با صادرکنندگان متخلف شده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG