لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۱۱

استرالیا به خاطر قتل ۳۹ افغان توسط نظامیانش پوزش خواست


نیروهای استرالیایی در افغانستان؛ عکس از آرشیو رادیو فردا

نتایج تحقیقاتی که از سال ۲۰۱۶ ادامه داشته است، نشان می‌دهد دست‌کم ۳۹ غیرنظامی و زندانی افغان به صورت غیرقانونی به دست نیروهای ویژه استرالیا به قتل رسیده‌اند.

به گزارش روزنامه گاردین، استرالیا روز جمعه ۲۹ آبان به طور رسم از افغانستان عذرخواهی کرد و تاکید کرد که عاملین این قتل‌ها تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

ژنرال پاول بررتون، نظامی ارشد استرالیا که همزمان قاضی دادگاه عالی استرالیا در امور غیرنظامی است، طی چهار سال گذشته تحقیقات خود را پیرامون اتهاماتی علیه «یک گروه کوچک» در میان نظامیان استرالیا در افغانستان که با خشونت شهروندان افغانی را بی‌هیج توجیهی کشته‌اند، آغاز کرده است.

استرالیا در زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱، حدود ۲۶ هزار نیروی نظامی ویژه خود را راهی افغانستان کرده بود، اما در سال ۲۰۱۳ آنها را به کشور بازگرداند و هم‌اکنون تنها ۴۰۰ نظامی استرالیایی در افغانستان حضور دارند.

ژنرال بررتون در گزارش خود از از ۲۳ حادثه منجر به قتل غیرنظامیان افغانستان توسط نیروهای ویژه استرالیا، برخورد نظامیان کشورش را «ننگین و خیانتی عمیق» توصیف کرد.

بر اساس این گزارش، نیروهای استرالیا ۳۹ غیرنظامی افغانستان را که اغلب آنها زندانی بودند، بع صورت غیرقانونی به قتل رسانده و اقدامات خود را پنهان نگه داشته‌اند.

این گزارش می‌گوید که هیچ کدام از موارد قتل ۳۹ غیرنظامی در ۲۳ حادثه، مربوط به میدان جنگ نبوده و اگر توسط دادگاهی بررسی می‌شد، اتهام جنایت جنگی و قتل بر عاملان این کشتارها وارد می‌شد. در عین حال هیچ کدام از این قربانیان افغان جنگجو نبودند و یا مدت‌ها بوده که در جنگی حضور نداشته‌اند.

گزارش ژنرال بررتون می‌افزاید، ۲۵ نیروی نظامی عامل این کشتار مشخص شده و حتی برخی از آنها هنوز مشغول خدمت در ارتش هستند.

بعد از اعلام این گزارش، ژنرال انگس کمپبل فرمانده ارشد وزارت دفاع استرالیا اعلام کرد شواهد نشان می‌دهد ۳۹ غیرنظامی افغان به دست نیروهای نظامی استرالیا کشته شده و هزاران نفر علیه آنها شهادت داده‌اند.

وی اقدام این نظامیان را «شرم‌آور» توصیف کرده که به اعتماد افغانستان به استرالیا «شدیدا آسیب زده است».

وی ضمن عذرخواهی از مردم و دولت افغانستان قول داد که عاملان کشتار تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

تحیقات درباره قتل شهروندان افغان توسط نیروهای نظامی استرالیا بر مبنای ۲۰ هزار سند، ۲۵ هزار عکس و ۴۲۳ مصاحبه ترتیب شده است.

دولت استرالیا روز جمعه اعلام کرد اسکات موریسون نخست وزیر کشور طی تماسی با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان «اندوه عمیق» خود را اعلام کرده و قول داده است عاملان این کشتارها محاکمه شوند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG