لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۵۴

امیدواری اروپا به بازگشت بایدن به برجام


جوزپ بورل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اظهار امیدواری کرده است که جوبایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به برجام بازگرد.

آقای بورل روز جمعه ۱۴ آذر ماه در گفت‌وگو با یورونیوز اظهار داشت: «تا جایی که یاد دارم آقای بایدن در کارزار انتخاباتی و حتی بعد از آن اعلام کرده بود مایل به بازگشت به برجام است.»

وی در رابطه با ترور محسن فخری‌زاده از دست اندرکاران ارشد برنامه هسته‌ای ایران گفت: «نمی‌دانم، اما هر کسی این کار را انجام داد، مایل به تسهیل مذاکرات نبود.»

وی گفت بی‌هیچ تردیدی کسانی هستند که مایل نیستند برجام احیا شود.

قبلا سخنگوی اتحادیه اروپا ترور محسن فخری‌زاده، چهره ارشد برنامه هسته‌ای ایران را «اقدامی جنایتکارانه و مخالف اصول حقوق بشرِ مورد احترام اروپا» نامیده بود.

آقای بورل می‌گوید اتحادیه اروپا «به شدت» مایل به حفظ برجام است.

آمریکا اردیبهشت سال ۹۷ از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی علیه ایران وضع کرده است. آقای بایدن در کارزار انتخاباتی خود از برجام دفاع کرده؛ اما می‌گوید بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران سخت خواهد بود.

در این میان، ایران از اردیبهشت پارسال به صورت مرحله‌ای از برجام عدول کرده و مجلس اسلامی ایران نیز اخیرا رای به محدود کردن دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای ایران داده؛ موضوعی که با اعتراض دولت حسن روحانی نیز مواجه شده است.

آقای بورل می‌گوید برجام هنوز «نمرده است» اما باید دید ایرانی‌ها چه فکر می‌کنند، چرا که ایرانی‌ها «به حق، می‌توانند فکر کنند که به آنها خیانت شده است».

وی گفت شاید ایرانی‌ها نخواهند با همان «کارت‌های قبلی» بازی کنند، اما «باید فعلا منتظر ماند».

در این میان هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان و رئیس دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد بازگشت به شکل کنونی توافق هسته‌ای با ایران «کافی نیست» و مسائل دیگری مانند برنامه موشک‌های بالستیک ایران نیز باید در توافق آتی گنجانده شود.

ایران قبلا اعلام کرده که حاضر به گفت‌وگو درباره برنامه موشکی خود نیست، اما آقای هایکو در گفت‌وگو با هفته‌نامه اشپیگل گفته است «اکنون به چیزی فراتر از برجام نیاز داریم، موضوعی که به نفع ما نیز باشد».

وی گفت: «ایران نباید بمب هسته‌ای داشته باشد و نه برنامه موشکی که منطقه را بتواند تهدید کند.»

همزمان آقای بایدن در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان» گفته است مذاکره با ایران در خصوص برنامه هسته‌ای این کشور «بسیار دشوار» خواهد بود، اما برای این کار آمریکا می بایست اروپا را با خود همراه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG