لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۱۴

شورای امنیت سازمان ملل افزایش حملات در افغانستان را محکوم کرد


ویرانه‌های بازمانده از انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در هرات

شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به افزایش تلفات غیرنظامی در خشونت‌های افغانستان، حملات هدفمند به غیرنظامیان در این کشور را محکوم کرد.

شامگاه جمعه انفجار خودرو بمب‌گذاری شده در شهر هرات دست‌کم هشت کشته و ۵۴ زخمی برجای گذاشت که شماری از آنها زنان و کودکان هستند. در این حمله، ۱۴ خانه خراب شده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته، اما محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان گروه طالبان را متهم به انجام این حمله کرد.

طی هفته‌های گذشته نیز شبه‌نظامیان حکومت اسلامی مسئولیت چند حمله، از جمله قتل برخی فعالان رسانه‌ای در افغانستان را بر عهده گرفته‌اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران اخیرا اعلام کرد بیش از ۳۰۰ زن روزنامه‌نگار در این کشور به دلیل «نگرانی‌های امنیتی» شغل خود را کنار گذاشته‌اند.

افزایش خشونت‌ها در حالی است که دولت افغانستان و طالبان برای دور جدید مذاکرات در قطر آماده می‌شوند و ترکیه نیز اعلام کرده به زودی میزبان مذاکرات صلح افغانستان خواهد بود.

آقای غنی یکشنبه ۲۳ اسفند اعلام کرد طالبان با ادامۀ جنگ نامشروع و خشونت علیه مردم، بار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به صورت صلح‌آمیز و اساسی تمایل ندارند، بلکه با پیچیده ساختن وضعیت، فرصت فراهم شده برای صلح را ضایع می‌کنند.

شورای امنیت سازمان ملل نیز در واکنش به حملات جدید در افغانستان با انتشار بیانیه‌ای گفته است خشونت‌ها در کشور به صورت هشدار‌آمیزی افزایش یافته است. ا

این بیانیه می‌گوید غیرنظامیان، کارمندان، مقام‌های قضایی، فعالان رسانه‌ای، مدافعان حقوق بشر، اقلیت‌های مذهبی و قومی هدف حملات بی‌رحمانه قرار گرفته‌اند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با استقبال از این بیانیه تاکید کرد که قتل‌ها و حملات هدفمند مورد قبول دولت و مردم افغانستان نیست و این حملات تنها نفرت و انزجار مردم از طالبان را افزایش می‌دهد.

در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل اشاره‌ای به نام هیچ گروهی نشده و طالبان نیز طی هفته‌های گذشته مسئولیت هیچ حمله‌ای را بر عهده نگرفته است. با این‌حال دولت افغانستان می‌گوید طالبان با سکوت و عدم پذیرش مسئولیت حملات، نمی‌تواند منکر دست داشتن در خشونت‌ها شود.

با استفاده از گزارش‌های ارگ ریاست جمهوری افغانستان، خبرگزاری آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG