لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۵۸

آمریکا: نمی‌خواهیم دوباره درباره برجام مذاکره کنیم‎


یک مقام ارشد دولت جو بایدن با تاکید بر اینکه دولت آمریکا «همین فردا» آماده توافق دوجانبه با ایران برای احیای برجام است، گفته است آمریکا دنبال این نیست که «دوباره بر سر برجام مذاکره کند».

روزنامه واشینگتن‌پست روز دوشنبه ۲۵ اسفند از قول این مقام ارشد آمریکایی که نام او اعلام نشده است، نوشته که چه توافق ایران و آمریکا برای احیای برجام به صورت همزمان حاصل شود یا مرحله به مرحله پیش برود، نیازمند مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا است.

این روزنامه با اشاره به مواضع متعدد و گاه متناقض مقام‌های آمریکایی درباره هدف از مذاکره با ایران، از قول یک مقام اروپایی نوشته که تاخیرها و ابهام در مواضع، همه طرفین را خسته و ناامید کرده و زمان در حال از دست رفتن است.

این دیپلمات گفته است ایران زیاد «دست دست» می‌کند و آمریکا نیز تا طرح کلی خود را آماده نکند، نمی‌خواهد هیچ امتیازی بدهد.

در حال حاضر هر دو طرف اصرار دارند که طرف مقابل گام نخست برای احیای برجام را بردارد؛ دولت آمریکا می‌گوید اول ایران به تعهدات برجامی خود باز گردد ولی دولت ایران می‌گوید اول آمریکا تحریم‌ها را لغو کند.

مقام دولت بایدن همچنین به روزنامه واشینگتن‌پست گفته است: «موضع ما روشن است. هر دو طرف (تهران و واشنگتن) به تعهدات برجامی بازگردند و بعد از آن، وارد گفت‌وگوهایی برای تقویت این توافق و همچنین رفع دیگر نگرانی‌ها شوند» و در این مذاکرات، ایران نیز می‌تواند «نگرانی‌های خارج از برجام» خود را مطرح کند.

دولت ایران پیش از این پیشنهاد گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا را رد کرده است و می‌گوید که باید ابتدا تحریم‌های اعمال شده لغو شود.

واشینگتن‌پست می‌نویسد در میان تحریم‌های دولت دونالد ترامپ، مواردی هست که ارتباطی با برجام ندارد و در مذاکرات برای احیای برجام مطرح نخواهد شد.

دولت ترامپ طیف گسترده‌ای از تحریم‌های حقوق بشری تا حمایت از تروریسم علیه مقامات، نهادها، افراد و شرکت‌های ایران وضع کرده است.

در کنار پیشنهاد گفت‌وگوی مستقیم بین ایران و آمریکا، ماه گذشته اتحادیه اروپا تلاش کرد تا اجلاسی با حضور آمریکا و اعضای باقی‌مانده برجام ترتیب دهد تا طرفین بر سر احیای توافق هسته‌ای مذاکره کنند؛ موضوعی که آمریکا از آن استقبال و ایران رد کرد.

علاوه بر اظهارنظرهای مقام‌های دولت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه که از لزوم رسیدن به یک توافق جدید با ایران سخن گفته‌اند، اخیرا نیز ۱۴۰ قانونگذار آمریکایی طی نامه‌ای به وزارت خارجه این کشور خواستار «توافقی جدید و گسترده» با ایران شدند که شامل برنامه موشکی، آزادی زندانیان آمریکایی در جمهوری اسلامی و حمایت ایران از «تروریسم منطقه‌ای» نیز می‌شد.

حکومت ایران در ماه‌های گذشته بارها گفت‌وگو درباره برنامه موشکی خود را رد کرده، از حضور منطقه‌ای خود دفاع کرده است و با بحث مبادله زندانیان موافقت کرده است.

با استفاده از گزارش‌های واشینگتن‌پست، رادیو فردا. ف.ق/ر.ح

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG