لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۳۵

گزارش نهایی درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ ایران «کاربر پدافند» را مقصر اعلام کرد


گزارش نهایی درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ ایران «کاربر پدافند» را مقصر اعلام کرد
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00
لینک مستقیم

سازمان هواپیمایی کشوری ایران، روز چهارشنبه ۲۷ اسفند، سرانجام پس از گذشت بیش از یک سال از سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط یگان موشکی سپاه پاسداران

سازمان هواپیمایی کشوری ایران، روز چهارشنبه ۲۷ اسفند، سرانجام پس از گذشت بیش از یک سال از سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط یگان موشکی سپاه پاسداران، گزارش نهایی آن را به صورت عمومی منتشر کرد.

در این گزارش ۲۸۵ صفحه‌ای، «کاربر سامانه دفاع هوایی» مقصر این حادثه معرفی شده که به‌ دلیل «خطا در تنظیم جهت جغرافیایی»، این هواپیمای مسافربری را «یک هدف متخاصم» تشخیص داد و باعث شلیک دو موشک به سمت آن شد.

در این گزارش آمده است که عملکرد پروازی هواپیمای اوکراینی نقشی در ایجاد خطا نداشته است و انفجار موشک در نزدیکی هواپیما عامل سقوط آن بوده است.

سپاه پاسداران بامداد ۱۸ دی پارسال هواپیمای مسافربری اوکراینی به شماره پرواز پی‌اس ۷۵۲ را که در حال اوج گرفتن از فرودگاه امام تهران بود، با شلیک دست‌کم دو فروند موشک سرنگون کرد که تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

رضا جمالی در گفتگو با جواد سلیمانی، عضو انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در کانادا ، ارزیابی او را درباره این گزارش پرسیده است.
XS
SM
MD
LG