لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۳۲

دفاع جو بایدن از برخورد بلینکن با مقامات چین در حاشيه مذاکرات آلاسکا


نشست مقامات ایالات متحده و چین در آلاسکا

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا روز جمعه ۲۹ اسفند گفت به روش قاطع آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در مذاکرات با مقامات چینی «افتخار می‌کند».

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، مقامات چینی پس از اولین دور دیدارهای خود با دیپلمات‌های آمریکایی که در آلاسکا انجام شد در یک نشست خبری ابراز نگرانی و انتقاد وزیر خارجه آمریکا در مورد وضعیت حقوق بشر در چین را محکوم کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به این اقدام خبرنگاران را به محل اجلاس دعوت کرد و در سخنانی که از پیش تنظیم نشده بود رئوس دیدگاه‌های آمریکا را تشریح و سخنان مقامات چینی را محکوم کرد.

پخش این مصاحبه‌ها خبرساز شد و جو بایدن روز جمعه در پاسخ به سئوال خبرنگاران گفت: «به وزیر خارجه آمریکا افتخار می‌کنم.»

غروب روز پنجشنبه سخنگوی هیئت نمایندگی چین مقامات آمریکایی را به کاربرد «لحنی آمرانه» متهم کرد. از سویی یک مقام آمریکایی نیز گفت که هیئت چینی تلاش کرد «قدرت‌نمايی کند».

حمایت قاطع جو بایدن از روش برخورد آنتونی بلینکن نشان می‌دهد که دولت جدید آمریکا در انتقاد از رفتار دولت چین در داخل آن کشور، از جمله نحوه برخورد با اقلیت اویغور، و سیاست خارجی پکن وحدت کامل دارد.

یک مقام آمریکایی به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت، پس از سخنان تند دو طرف در برابر دوربین رسانه‌ها جلسه ادامه پیدا کرد و «با گفت‌وگوهای مهم، جدی و صریح» پایان یافت.

وی افزود: «همانطور که برنامه‌ریزی شده بود هر دو طرف رئوس اصلی مسائل مورد نظر خود را مطرح کردند و گفت‌وگوها بیش از دو ساعتی که پیش‌بینی شده بود طول کشید.»

دو بخش از مذاکرات روز پنجشنبه صورت گرفت و جلسه نهایی آن روز جمعه برگزار خواهد شد.

یکی از مسئولان مطبوعاتی کاخ سفید نیز روز جمعه در واکنش به خبرساز شدن جنگ لفظی روز پنجشنبه بین مقامات آمریکایی و چینی گفت رییس جمهور به خوبی می‌داند که مناسبات با چین رقابت‌آمیز خواهد بود ولی او درعین حال خواستار همکاری دو کشور در راستای منافع مشترک است.

با استفاده از گزارش‌های شبکه خبری سی‌ان‌ان و خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG