لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۱۵

«بردگی» جوان روس در شوی تلویزیونی چینی سرانجام به پایان رسید


ولادیسلاو ایوانف (معروف به لِلوش) طی سه ماه گذشته به هوادارانش التماس می‌کرد به او رأی منفی بدهند

احساس «بردگی» یک جوان روسی که به خاطر امضای قراردادی با یک شوی تلویزیونی چینی حدود سه ماه «به دام هواداران افتاده بود» این هفته سرانجام به پایان رسید.

این جوان در یک برنامه استعدادیابی شرکت کرده بود که تنها رأی منفی هواداران برنامه می‌توانست رهایی از شو را برای او رقم بزند. اما با این‌که از روز اول کار، پشیمانی‌اش باعث شد از بینندگان التماس کند به او رأی منفی بدهند، وضعیت برزخی‌اش، برعکس، آرا مثبت را به خود جلب کرد.

ولادیسلاو ایوانف ۲۷ ساله، جوانی روس، اهل ولادی‌وستوک در خاوردور روسیه است که چینی را به‌خوبی صحبت می‌کند. او در اصل به عنوان معلم زبان چینی به تیم برنامه‌سازی امسال برای شوی تلویزیونی «اردوگاه تولید» (Produce Camp) در چین پیوست.

چندی نگذشت که مدیران برنامه متوجه چهره گیرا و ظاهر و صدای خوب او شده و از او برای شرکت در خود برنامه دعوت کردند.

«اردوگاه تولید» که «چوآنگ» هم نامیده می‌شود، یک شوی تلویزیونی در سبک «تنازع بقاء» است که در آن ۹۰ نوجوان پسر را به عنوان کارآموز خوانندگی از کشورهای مختلف گرد هم می‌آورند تا پس از رقابتی سخت و بی‌امان، یک گروه ۱۱ نفره موسیقی پاپ تشکیل بدهند.

شوهای «چهره‌سازی» برای جهان موسیقی پاپ نوجوانان که با تمرینات سخت و رأی‌گیرهای ممتد از بینندگان پرشمار همراه است، سبکی از تفریحات نو است که از کره جنوبی منشأ گرفته و اخیراً در چین محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.

شرکت‌کنندگان طبق قرارداد موظفند در برنامه بمانند و در صورت پیروزی موظفند در گروه جدید ۱۱ نفره هم باقی مانده و از آن به بعد در قالب این گروه به روی صحنه بروند. تنها به دست نیاوردن حد نصاب آرا بینندگان در جریان پخش قسمت‌های شو است که می‌تواند دلیل موجهی برای ترک نمایش از سوی فرد شرکت‌کننده باشد.

ولادیسلاو ایوانف که به تأیید دوستانش در اصل جوانی «خجالتی» است، در همان روزهای اول امضای قرارداد، سریعاً از کرده خود پشیمان شده و از هواداران شو خواهش کرد تا می‌توانند به او رأی منفی بدهد تا بتواند به کشور و خانه خود برگردد.

اما التماس‌های او نتیجه عکس داد و بینندگان از چهره عبوسی که او به خود گرفته بود خوششان آمد و هشتگ‌های زیادی به‌راه افتاد که «کار کشیدن» از او را تبلیغ می‌کردند.

اجرای رپ روسی «جک‌پات» توسط للوش:

هواداران در اظهارنظرها او را «بدبخت‌ترین برده دستمزدبگیر» لقب دادند و نوشتند که «بگذارید ۹۹۶ی بشود!». اشاره آنها به سبک کار شدید خیلی از جوان‌های چینی در شرکت‌های نوپا، به‌ویژه در شرکت‌های حوزه دیجیتال، است که از ۹ صبح تا ۹ شب و شش روز در هفته ادامه دارد.

ایوانف که با نام هنری «للوش» (Lelush) در این برنامه شرکت داشت در یکی از قسمت‌های برنامه رو به مخاطبان کرد و گفت: «مرا دوست نداشته باشید، علاقه‌تان ثمره‌ای به‌بار نخواهد آورد.»

اجراهای «بد و همراه با بی‌میلی» او از رپ‌های روسی که با قیافه‌ای جدی اجرا می‌شد هم نتوانست او را از این مخمصه نجات دهد و باعث شد که در روسیه کارزاری با هشتگ «للوش را آزاد کنید!» (FreeLelush#) به‌راه بیفتد و رسانه‌های روسی از «زندانی شدن یک شهروند روس در یک شوی تلویزیونی چینی» گزارش کنند.

سرانجام، این هفته، بعد از گذشت سه ماه و درحالی که به مرحله فینال هم رسیده بود، ولادیسلاو ایوانف با جمع کردن رأی کافی منفی، از ایفای اجباری نقش للوش رهایی پیدا کرد و در شبکه اجتماعی چینی وایبو (Weibo) هشتگی درباره عزیمت خود زد که ۱۸۰ میلیون بار بازدید شد و ۵۹ هزار بار هم هم‌رسانی.

سفارت روسیه در چین هم پس از دریافت خبر «آزادی للوش»، پیامی منتشر کرد با این مضمون که «تبریک می‌گوییم، استراحت خوبی داشته باشی.»

برخی افراد، بعد از خوابیدن همهمه‌ها در این مورد، این نظریه را مطرح کردند که شاید کل این ماجرا یک «ترفند تبلیغاتی» برای جلب بیننده بیشتر بوده، اما به نوشته رسانه‌ها، دوستان و مدیران برنامه‌ها تأیید کرده‌اند که ولادیسلاو ایوانف پیش از این هم در برنامه مدلینگ در هنگ‌کنگ اسم نوشته بود و «پنج دقیقه بیشتر» جلوی دوربین دوام نیاورده و از صحنه گریخته بود و این‌که او «واقعاً جوانی خجالتی است.»

سخنانی با مضمون خداحافظی توسط للوش در فینال شو:

با استفاده از خبرگزاری فرانسه و گاردین / پ.پ

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG