لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۳۰

روسیه: در آستانه رسیدن به توافق هسته‌ای هستیم


سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه

معاون وزیر خارجه روسیه می‌گوید که قدرت‌های جهانی در آستانه رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران هستند.

خبرگزاری تاس روز جمعه ۴ تیر به نقل از سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه گزارش داد که «توافق هسته‌ای در دسترس و قابل دستیابی است».

وی گفت مسائلی که توافق شده بسیار بیشتر از مواردی است که هنوز روی آنها اختلاف نظر وجود دارد؛ اما همیشه در مذاکرات مواد نهایی مورد اختلاف، دشواری‌های خود را دارد.

نمایندگان ایران و قدرت‌های جهانی یکشنبه هفته جاری ششمین دور مذاکرات خود را به اتمام رساندند و برای مشورت به کشورهای خود باز گشتند.

روسیه و ایران و حتی اروپا طی هفته‌های گذشته از «پیشرفت چشمگیر» در مذاکرات هسته‌ای خبر داده و گفته‌اند توافق بر سر موضوعات اصلی حاصل شده است. با این حال مقامات دولت جو بایدن عنوان کرده‌اند که مشخص نیست ایران بخواهد به اجرای کامل برجام متعهد باشد.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در کمیسیون مشترک برجام می‌گوید طرف ایرانی اصرار دارد که حتما باید تحریم‌ها علیه علی‌ خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای زیر نظر بیت‌ رهبری برداشته شود.

آمریکا قبلا گفته بود بسیاری از تحریم‌ها ربطی به برنامه هسته‌ای ندارد و به خاطر طیفی از مسائل مانند حقوق بشر، برنامه موشکی، تروریسم و غیره بر ایران اعمال شده است.

با استفاده از گزارش‌های تاس و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن
XS
SM
MD
LG