لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۳۴

قتل دو روزنامه نگار جمهوری آذربایجان واجب دانسته شد


آیت الله فاضل لنکرانی، مرجع تقلید شیعیان در قم، با صدور فتوایی، قتل دو روزنامه نگار جمهوری آذربایجان را به دلیل اهانت به پیامبر مسلمانان، واجب دانست.

حدود دوماه پیش، رافق تقی، روزنامه نگار جمهوری آذربایجان در هفته نامه صنعت،چاپ این کشور، در مطلبی به نقد سیاست جمهوری آذربایجان در زمینه مذهب پرداخت. در پی انتشار این مقاله گفته شد این روزنامه نگار به پیامبر مسلمانان توهین کرده است.

این روزنامه نگار به دو ماه زندان محمکوم شده است، اما آیت الله فاضل لنکرانی، مرجع تقلید شیعیان قتل رافق تقی و سمیر صداقت اوغلو، سردبیر هفته نامه صنعت چاپ جمهوری آذربایجان را واجب دانسته است.

به گفته منتقدان، رافق تقی در قسمتی از مطلب خود با کلمات ناپسند به پیامبر مسلمانان توهین کرده و در پایان مقاله اعلام کرده همه این مطالب را آگاهانه و از روی عمد نوشته و باز هم چنین مطالبی خواهد نوشت.

آیت الله مرتضی بنی فضل و آیت الله محسن مجتهد شبستری، دو روحانی دیگر ایرانی نیز قتل این دو روزنامه نگار را ضروری دانسته اند.

کمیته ای به نام کمیته بین المللی علیه سنگسار و اعدام با انتشار بیانیه ای در واکنش به فتوای آیت الله فاضل لنکرانی، خوستار اعتراض همگانی نسبت به این فتوا شده است.
XS
SM
MD
LG