لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۴

قدرت های عمده بر سر قطعنامه مجازات جمهوری اسلامی به توافق نرسیدندقدرت های عمده جهانی نتوانستند اختلافاتشان را بر سر قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تحریم و مجازات سنگین تر جمهوری اسلامی از میان بردارند. با این حال، وزارت خارجه آمریکا شب گذشته (دوازدهم اسفند) اعلام کرد: پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل، همراه آلمان، به تصویب هر چه زودتر پیش نویس این قطعنامه متعهد مانده اند.


بیانیه وزارت خارجه آمریکا شب گذشته در حالی منتشرشد که پیش از آن، پنج عضو دائمی شورای امنیت و نماینده دولت آلمان، پرونده هسته یی ایران و چند و چون قطعنامه جدید شورای امنیت برای تحریم و مجازات جمهوری اسلامی را در کنفرانسی تلفنی به بحث گذاشته بودند.


در این کنفرانس، درباره تدابیر جدیدی که پیرو قطعنامه 1737 شورای امنیت برای تحریم و مجازات حکومت تهران باشد، گفت و گو و رایزنی شد. قطعنامه 1737 به جمهوری اسلامی شصت روز فرصت اده بود تا فعالیت های حساس هسته یی در ایران را به تعلیق در آورد یا منتظر مجازات های سنگین تری باشد. این مهلت روز دوم اسفند ماه جاری، یازده روز پیش بسر آمد اما جمهوری اسلامی تا کنون گردن به آن ننهاده است.


اگر جمهوری اسلامی فعالیت های هسته یی، از جمله روند غنی سازی اورانیوم در ایران را متوقف کند، مجازات و تحریم هایی که شورای امنیت برای ایران وضع کرده است، به تعلیق در خواهد آمد.
صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG