لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۵

نگرانی عمیق شورای امنیت درباره بازداشت ملوانان بریتانیایی


شورای امنیت نگرانی عمیق خود را در باره بازداشت 15 ملوان بریتانیایی ابراز کرد. دولت بریتانیا خواستار صدور بیانیه ای شدیدتر و محکوم کردن ایران بود اما روسیه، از اعضای دایمی شورا با آن مخالت کرد.


"امیر جونز پری" نماینده دایمی بریتانیا در سازمان ملل، صدور این بیانیه را نشانه عدم موفقیت دولت متبوع خود ندانست.آقای جونز پری گفت: "فکر نمی کنم که شکست خورده باشیم. برای همه اعضای شورای امنیت روشن است که افراد بازداشت شده، بخشی از نیروهای چند ملیتی هستند که به اعتبار دو قطعنامه شورای امنیت،


کار میکنند و متن این دو قطعنامه را برای همکارانم در شورا قرائت کردم."از سوی دیگر جمهوری اسلامی صدور این بیانیه را مفید ندانست.روز پنج شنبه تهران نامه دیگری از "فی ترنر" تنها ملوان زن در بین بازداشت شدگان را منتشر ساخت که در آن نامه، او ورود به آبهای ایران را تائید کرده و پرسیده است چرا نیروهای انگلیسی هنوز در عراق اند.


روز چهارشنبه ایران اعلام کرده بود که "فی ترنر" بزودی آزاد خواهد شد اما پنج شنبه علیرضا افشار یک فرمانده نظامی گفت، آزادی این ملوان زن معلق شده است.


شامگاه پنج شنبه تلویزیون دولتی ایران اعلام داشت، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی درخواست دولت ترکیه برای آزادی "فی ترنر" را بررسی میکند.
XS
SM
MD
LG