لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۵

بگفته دفتر محمود عباس، حماس در پی کودتاست


دفتر محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، رهبران جنبش اسلامی حماس را به طرح توطئه یی برای "کودتا" و راندن سرزمین های فلسطینی به سوی جنگی داخلی متهم کرده است.


بیانیه دفتر تشکیلات خودگردان فلسطینی در حالی صادر میشود که درگیری های مرگبار میان "فتح" به رهبری محمود عباس، و رقیب آن حماس ادامه دارد. در این درگیری ها از جمله منزل مسکونی اسماعیل هنیه نخست وزیر ِ عضو حماس، و دفتر محمود عباس، رهبر "فتح" در غزه به گلوله بسته شد.از روز گذشته (بیست و یکم خرداد ماه) تا کنون، دست کم هفده فلسطینی در همین درگیری ها کشته شده اند. شماری از این عده را در جریان اعدام های خیابانی به گلوله بستند و کشتند، و شماری نیز در جریان تیراندازی هایی کشته شدند که حتی بیمارستان ها را به رزمگاه بدل کرد.سازمان های فتح و حماس، از انتخابات پارلمانی سال گذشته و پیروزی حماس در آن، درگیر جنگ قدرت با یک دیگرند.


این دو جناح بعدها، در تلاش برای پایان دادن به درگیریهای داخلی، دولتی موسوم به " اتحاد ملی" تشکیل دادند، اما با بروز اختلاف نظر بر سر این که کدام جناح زمام نیروهای امنیتی را در دست گیرد، آتش درگیری و جنگ میان آنان بار دیگر افروخته شد.XS
SM
MD
LG