لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۰۹

تهران به توافق هایش با "آژانس" خوشبین استمحمد علي حسينی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی امروز (یکشنبه، چهارم شهریور) گفت که به اعتقاد ایران ، توافق های اخیرتهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش نهائی محمد البرادعی ، مدیر کل آن آژانس به شورای حکام، تاثیر خواهد داشت و جمهوری اسلامی امیدوار است که همکاری ایران با "آژانس"، به پیشرفت مذاکراتش با خاویر، سولانا، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، منجر شود.
تاریخ مذاکرات آینده علی لاریجانی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی و خاویر سولانا هنوز اعلام نشده است.
قراراست محمد البرادعی، گزارش خود را دهم سپتامبر (دوهفته دیگر) به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی عرضه کند.
ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته اعلام کردند که یک برنامه کاری و جدول زمانی برای پاسخگویی به ابهام های موجو د دربرنامه هسته یی ایران تهیه کرده اند.
به گزارش خبرگزاری رویتر، بنقل قول از دیپلمات ها، ایران موافقت کرده است که ابتدا به سوال های "ساده تر" آژانس پاسخ گوید و سپس مرحله به مرحله به "سوال های مهمتر" بپردازد، اما آژانس خواهان پاسخگویی سریعتر ایران به تمامی این پرسش هاست.
محمد البرادعی در گزارش قبلی خود به آژانس گفته بود که عدم اجرای پروتکل الحاقی، که اجازه بازرسی های سرزده از تاسیسات هسته یی ایران را به آژانس می دهد، همچنین موضوع آزمایش های ایران با پلوتونیوم و چگونگی دستیابی جمهوری اسلامی به طرح های سانتریفوژهای پیشرفته پ ۲ ، از مسائلی است که باید به آن ها پاسخ داده شود


XS
SM
MD
LG