لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۱۹

گزارش "آژانس" درباره پرونده تهران احتمالاً امروز منتشر می شودمحمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی احتمالاً امروز (پنجشنبه هشتم شهریور)، گزارش سه ماهه خود را در باره برنامه هسته یی ایران، به اعضای "شورای حکام" آن آژانس ارائه می دهد. "شورای حکام" در جلسه فصلی خود در دهم سپتامبر (نوزدهم شهریور) گزارش اقای البرادعی را بررسی خواهد کرد.


خبرگزاری ها بنقل قول از دیپلماتهای نزدیک به "آژانس" می گویند که گزارش آقای البرادعی عمدتاً نکات مطرح شده در متن انتشار یافته توافق های اخیر ِ جمهوری اسلامی و "آژانس" را تکرار خواهد کرد. این متن، روز سه شنبه گذشته (ششم شهریور)، بدرخواست ایران، بر روی پایگاه اینترنتی "آژانس" جای گرفت و منتشر شد. مسوولان جمهوری اسلامی گفته اند که انتظار دارند محمد البرادعی گزارش مثبتی از توافق های حاصله و اقدامات انجام شده، ارائه دهد.


در متن منتشرشده این توافق، بویژه آمده است که "پاسخ های ایران درباره آزمایش های گذشته اش با پلوتونیوم"، و این که "آیا ایران اخیراً آزمایش هایی در این زمنیه انجام داده است یانه"، با یافته های بازرسان آژانس همخوانی دارد و "موضوع حل شده است."


به گفته دیپلمات ها ، ذکر عبارت"موضوع حل شده است" ، اعتراضاتی را برانگیخته است.


از مسائل بحث انگیز دیگر، توافق "آژانس" با جمهوری اسلامی بر سر پاسخگویی تدریجی تهران به پرسش های باقی مانده درباره پرونده هسته یی ایران تا ماه دسامبر آینده است.


XS
SM
MD
LG