لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۱۴

افزایش نگرانی از تقلب در انتخابات زیمبابوهآخرین نتایج اعلام شده در انتخابات زیمبابوه نشان می دهد که حزب حاکم "زانو پی اِف" ، به رهبری رابرت موگابه، رئیس جمهوری ، دو کرسی ، از حزب مخالف، "جنبش برای تغییرات دمکراتیک"، برهبری مورگان چانگیرای ، پیشی گرفته است. این نتایج در حالی اعلام می شود که تاخیر دراعلام نتایج این انتخابات ، سبب بالا گرفتن نگرانی از احتمال تقلب در شمارش آراء آن شده است.

برپایه آخرین نتایج اعلام شده ، حزب حاکم، ۵۳ کرسی، و حزب "جنبش برای تغییرات دمکراتیک"، ۵۱ کرسی از ۲۱۰ کرسی مجلس نمایندگان را بدست آورده اند. درانتخابات جاری، رئیس جمهوری جدید و اعضای مجلس نمایندگان و شصت درصد نمایندگان مجلس سنای زیمبابوه برگزیده می شوند.هنوز هیچ گونه نتیجه یی برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام نشده اما حزب مورگان چانگیرای می گوید که ۶۰ در صد آرا، بسود ِ این حزب به صندوق ها ریخته شده است.
در همین حال اتحادیه اروپاو آمریکا از کمیسیون انتخابات زیمبابوه خواسته اند نتایج انتخابات را هرچه سریعتر اعلام کند.
از سال ۱۹۸۰ که زیمبابوه به استقلال رسید، رابرت موگابه ،که اکنون هشتاد و چهار سال دارد ، بر این کشور حکومت کرده است. پیکار های انتخاباتی زیمبابوه بر مشکلات اقتصادی و تورم بیش از ۱۰۰ هزار درصدی در آن کشور تمرکز داشت.
XS
SM
MD
LG