لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۱

از محدودیت های عبدالقدیرخان کاسته شد


دادگاه عالی اسلام آباد امروز (دوشنبه سی و یکم تیرماه) به لغو برخی محدویت های برقرار شده علیه عبدالقدیرخان، دانشمند هسته ای پاکستان رای داد.


بر پایه رای این دادگاه، عبدالقدیر خان، حق بیرون آمدن از خانه و دید و بازدید با بستگانش را در داخل کشور خواهد داشت اما نمی تواند درباره فعالیت شبکه غیر قانونی فروش فناوری هسته یی اش ، با رسانه ها گفت و گو کند.

دولت پاکستان، سه شنبه گذشته (۲۵ تیرماه)، از دادگاه عالی اسلام آباد خواسته بود از رفع محدویت های عبدالقدیر خان، خودداری کند. عبدالقدیر خان در سال ۲۰۰۴ میلادی در تلویزیون پاکستان عتراف کرد که شبکه غیر قانونی او، فناروی هسته یی به کره شمالی، جمهوری اسلامی و لیبی فروخته است .


اندکی پس از این اعتراف، عبدالقدیر خان به دستور پرویز مشرف، رئیس جمهوری پاکستان در بازداشت خانگی قرارگرفت. اما پس از بر سرکار آمدن دولت جدید پاکستان برهبری حزب مردم، از محدودیت های رفت وآمد و تماس های او کاسته شد.


در پی آن، عبدالقدیر خان در مصاحبه هایی تلفنی با خبرگزاری ها، مدعی شد که آن اعترافات را بزور از او گرفته اند وشخص پرویز مشرف، ارتش و سازمان های اطلاعاتی پاکستان با فعالیت غیر قانونی شبکه او موافقت کرده بودند.


XS
SM
MD
LG