لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۰۵

درگیری های تازه میان نیرو های دولتی گرجستان و جدایی خواهان اوستیای جنوبیمقامات گرجستان می گویند، ارتش آن کشور اکنون شینوالی ( تسخینوالی ) Tskhinvali پایتخت منطقه جدایی خواه اُستیای جنوبی را محاصره کرده است.


بنا بر گزارشها تبادل آتش میان جدایی خواهان و نیروهای دولتی در اطراف پایتخت در جریان است.


خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه از قول یک فرمانده ارتش گرجستان گفت، نیروهای این کشور تصمیم دارند، با آغاز یک رشته عملیات، بار دیگر قانون اساسی را در این منطقه اجرا کنند.


بنا بر این گزارش، در بیانیه ای که از سوی دولت گرجستان انتشار یافته تصریح شده است، دولت مرکزی مجبور است برای حفاظت از شهروندان گرجی ِ ساکن روستاهای منطقه اُستیای جنوبی، تدابیر موثری به اجرا گذارد.


پیشتر در ساعات آغازین روز پنج شنبه میخائیل ساکاشویلی Mikheil Saakashvili رییس جمهور گرجستان به رهبران اُستیای جنوبی پیشنهاد آتش بس و مذاکره داد.


خشونتها در پی آن اوج گرفت که ادوارد کوکویتی Eduard Kokoity رهبر اُستیای جنوبی، روز چهارشنبه مذاکره با دولت مرکزی گرجستان را رد کرد.


خبر گزاریها ساعات اولیه روز پنج شنبه گزارش دادند، در پی حمله توپخانه ارتش گرجستان به شینوالی، درگیری های مسلحانه میان نیرو های گرجستان و جدایی خواهان اوستیای جنوبی شکل گرفت.


XS
SM
MD
LG