لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۲

کاندولیزا رایس در روزهای آینده راهی لهستان خواهد شد


کاندوليزا رايس وزير خارجه ی آمريکا اعلام کرد در روزهای آينده برای عقد پيمان نصب سپر دفاع موشکی با لهستان، راهی ِ ورشو خواهد شد. به گفته ی کاندوليزا رايس اين سفر بعد از نشست وزاری خارجه ی کشورهای عضو پيمان ناتو ، انجام خواهد شد . اين نشست قرار است روز سه شنبه در بروکسل پايتخت بلژيک انجام شود و محور اصلی بحث ها بحران اخير در گرجستان خواهد بود.

در همين رابطه هفته ی گذشته با اعلام خبراحتمال امضای ِ قرارداد سپر دفاع موشکی با آمريکا از جانب مقامات لهستانی ، روابط روسيه و لهستان به تيرگی گراييد. مسکو تهديد کرده است که در صورت موافقت نهايی لهستان و چک با اسقرار اين سيستم دفاعی در خاک خود، در برابر اين دو کشور موضع تلافی جويانه خواهد گرفت.

اين موشک ها که بخشی از سپر دفاع موشکی آمريکا است، قرار است در شمال کشور لهستان نصب شوند. بخش ديگر اين سيستم دفاعی، شامل يک مجموعه رادار، هم قرار است در جمهوری چک نصب شود.

آمريکا هدف از نصب سپر دفاع موشکی خود در شرق اروپا را، دفاع از متحدان اروپايی خود در برابر موشک های بالستيکی عنوان کرده است که می تواند در آينده از سوی ايران، کره شمالی يا گروه هايی مثل القاعده به سوی اين کشورها پرتاب شود.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG