لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۰

انتقاد شدید عفو بین الملل از عربستان سعودی


لوگوی سازمان عفو بین الملل
سازمان حقوق بشری عفو بين‌الملل از عربستان سعودی به خاطر گردن زدن يک مرد و به نمايش گذاردن جسد وی در ملا عام به شدت انتقاد کرد.

به گزارش سی‌ان‌ان، سازمان عفو بين‌الملل که مقرش در لندن است، با انتشار بيانيه‌ای ضمن محکوم کردن اين اقدام از گردن زدن به عنوان مجازاتی «وحشتناک» نام برده و از اين که اين نوع مجازات همچنان در عربستان سعودی اتفاق می‌افتد، ابراز تاسف کرده است.

روز شنبه مقام‌های وزارت کشور عربستان سعودی اخبار منتشر شده در باره گردن زدن يک مرد محکوم به تجاوز و قتل را در اين کشور تاييد کرده بودند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، اين مرد که «احمد الشملانی الانزی» نام داشت و تبعه عربستان بود، به جرم ربودن يک پسر بچه يازده ساله و تجاوز به وی و نيز کشتن او و پدرش به مرگ محکوم شده بود.

وی روز جمعه در رياض گردن زده شد و سپس جسدش در ملا عام به نمايش گذاشته شد. وزارت کشور عربستان سعودی از واژه «به صليب کشيدن» جسد اين مرد به عنوان اقدامی برای عبرت سايرين نام برده است.

در حالی که «لامری چيروف» مسئول امور عربستان سعودی در سازمان عفو بين‌الملل با انتقاد از به کار بردن مفهوم «به صليب کشيدن» توسط مقام‌های سعودی، گفت: « اقدام سعودی‌ها در به نمايش گذاردن جسد هيچ ارتباطی با مفهوم صليب و به صليب کشيده شدن حضرت عيسی ندارد.»

در مقابل وزارت کشور عربستان سعودی با دفاع از گردن زدن «احمد الانزی» و به نمايش گذاردن جسد وی در ملا عام به عنوان اقدامی «عبرت انگيز» اعلام کرد، اين مرد در يک فروشگاه مواد غذايی يک پس يازده ساله را ربوده و پس از آن که وی را مورد «سواستفاده جنسی» قرار داده بود، با بستن طنابی به دور گردنش خفه کرده بود.

اين مرد همچنين پدر اين پسر بچه را که در جست و جوی پسرش به فروشگاه آمده بود، با وارد آوردن چندين ضربه از پای درآورده بود. همچنين بر اساس اعلام وزارت کشور عربستان سعودی «احمد الانزی» ماموران پليس را نيز با استفاده از چاقو تهديد کرده بود.

بر اين اساس پليس عربستان پس از دستگيری الانزی پی برده بود که وی پيشتر نيز به خاطر داشتن تمايلات همجنسگرايانه و نگهداری فيلم‌های پورنوگرافی در خانه‌اش محکوم شده بود.

بر اساس گزارش يک روزنامه سعودی جسد اين مرد پس از گردن زده شدن يک شب تمام در ملاعام به نمايش گذارده شده بود در حالی که آقای چيروف از سازمان عفو بين الملل می‌گويد، مدت نمايش در ملاعام چند ساعت بوده است.

عفو بين الملل در بيانيه خود در محکوميت اين نوع مجازات همچنين از استفاده گسترده از مجازات مرگ در عربستان سعودی ابراز نگرانی کرده است.

در اين بيانيه خطاب به ملک عبدالله پادشاه عربستان آمده است که اگر وی به دنبال آن است که کشورش نقشی پيشرو در جمع کشورهای گروه بيست ايفا کند، بايد برای کاستن از ميزان مجازات اعدام تلاش کند.


بر اساس اعلام عفو بين الملل در سال ۲۰۰۸ ميلادی ۱۰۲ نفر در عربستان سعودی اعدام شدند و ۱۳۶ نفر نيز در انتظار اعدام هستند. عفو بين الملل می‌گويد: «شمار زيادی از کسانی که در عربستان اعدام می‌شوند، کارگران خارجی يا خارجيان عمدتاً آسيايی و آفريقايی هستند.»
XS
SM
MD
LG