لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۰۵

زنان ایرانی بیشتر از مردان طلاق می‌خواهند


هشتاد درصد موارد طلاق در ایران در پنج سال نخست زندگی به درخواست زنان اتفاق می‌افتد.

پژوهش‌هايی که در دانشگاه «شهيد بهشتی» تهران انجام شده نشان دهنده آن است، که هشتاد درصد درخواست‌های ارايه شده برای طلاق در میان زوج‌های جوان توسط زنان صورت می‌گيرد.

به گفته دکتر «مجيد ابهری» رئيس گروه پژوهشی اين دانشگاه، تحقيق ياد شده در مدت يک سال و از طريق مراجعه به دادگاه‌های خانواده، مصاحبه با زوج‌های مطلقه و تماس با مراکز حمايتی انجام شده است.

وی با اشاره به تمايل زنان به داشتن حق طلاق به خبرگزاری مهر گفته است، تقريباً تمام زنانی که در جريان اين پژوهش مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند، خواستار برخورداری از چنين حقی شده‌اند.

پيشتر خانم الهام فهيمی، کارشناس حقوق زنان اعلام کرده بود، در پنج سال گذشته شمار زنانی که به جای مهريه به دنبال گرفتن حق طلاق هستند، به ميزان قابل توجهی افزايش يافته است.

وی با اشاره به تمايل بيشتر زنان دارای استقلال مالی برای برخوردار شدن از چنين حقی در ازدواج گفته بود: «مهريه به عنوان يک مساله مالی برای اين گروه از زنان در درجه دوم اهميت قرار می‌گيرد.»

اين درحالی است که آقای «مجيد ابهری» معتقد است، اصرار زنان به داشتن حق طلاق از نظر آسيب‌شناسی اجتماعی نشان دهنده عدم اعتماد آنها به تداوم زندگی است.

اما خانم فهيمی بر اين باور است که داشتن وکالت در طلاق به زنان حس استقلال می‌دهد که اين امر موجب احساس امنيت و همين طور احساس برابری بيشتر در ميان زنان می‌شود.

مهم‌ترين دلایل طلاق

بر اساس آخرين آمار اعلام شده از سوی سازمان ثبت احوال کشور، در سال گذشته خورشيدی ۵۱ هزار و ۴۸ مورد طلاق در ميان مردان زير سی سال و ۷۲ هزار و ۸۷ مورد در ميان زنان زير سی سال روی داده است.

در اين مدت بيشترين موارد طلاق در ميان مردان جوان به گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال با ۳۱ هزار و ۷۷۵ مورد و بيشترين ميزان طلاق در ميان زنان جوان نيز با ۲۹ هزار و ۸۱۲ مورد به گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ مربوط می‌شود.

دکتر «مجيد ابهری» از کوتاه بودن مدت آشنايی قبل از ازدواج، توجه به معيارهای مادی و ظاهری در گزينش همسر، عدم توجه به شباهت‌های فرهنگی، مادی و مذهبی، گرايش به زندگی لوکس و عدم آموزش مهارت‌های زندگی به زوج‌های جوان به عنوان مهم‌ترين دلايل شيوع طلاق در ميان اين زوج‌ها نام برده است.

بر اساس پژوهش‌های انجام شده توسط دانشگاه «شهيد بهشتی»، بيکاری، فقر و اعتياد از جمله مهم‌ترين عوامل بروز اختلاف در ميان زوج‌های جوان به شمار می‌آيد، هر چند عدم تفاهم جنسی نيز از عوامل مهم سردی روابط اعلام شده است.

پيشتر دکتر مصطفی اقليما رئيس انجمن مددکاری کشور گفته بود، يکی از اصلی‌ترين دلايل افزايش ميزان طلاق در ميان جوانان اجرای سياست‌های نادرستی نظير پرداخت حساب نشده وام ازدواج بدون فراهم آوردن زيرساخت‌ها و درآمد پايدار برای جوانان است.
XS
SM
MD
LG