لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۷
حسين موسويان، ديپلمات ارشد سابق جمهوری اسلامی به واشينگتن پيشنهاد کرده خصومت ها را کنار گذاشته و در منافع مشترک منطقه ای، با تهران گفت وگو کند.

روزنامه وال استريت جورنال، در مطلبی به زندگی و گفته های حسين موسويان، ديپلمات سابق جمهوری اسلامی که در حال حاضر در دانشگاه پرينستون آمريکا است، پرداخته است. به نوشته اين روزنامه، آقای موسويان از عالی ترين مقامات جمهوری اسلامی است که در طول يک سال گذشته و در مقاومت سياسی در برابر محمود احمدی نژاد، ايران را ترک گفته اند.

روزنامه وال استريت جورنال به نقل از کسانی که با آقای موسويان ديدار دارند، نوشته که او به شدت نگران وضعيت ايران پس از جريان انتخابات رياست جمهوری سال گذشته است. در مطلبی که آقای موسويان نوشته و وال استريت جورنال نسخه ای از آن را به دست آورده و از آن نقل کرده، وی از آمريکا خواسته با ايران گفت وگو کرده و تنش های منطقه ای را کاهش دهد.

به نوشته آقای موسويان، حتی دولتی که در ايران رياست آن از معترضان فعلی تشکيل شده باشد، صنايع پايه اتمی و ساخت سوخت اتمی را رها نخواهد کرد. وی با اين حال می گويد بهبود روابط با تهران می تواند امکانات و اقدامات امنيتی و هشداردهنده لازم را فراهم کند تا هيچگونه نگرانی از ساخت بمب اتمی ايجاد نشود.

در نوشته آقای موسويان که چاپ شده و فقط درون دانشگاه پرينستون توزيع شده، آمده است:«تحريم های اخير شورای امنيت، موضع جمهوری اسلامی در مسئله اتمی را نرم نمی کند که بيشتر به سوی راديکال تر شدن خواهد رفت.»

حسين موسويان همچنين در نوشته خود پيشنهاد کرده آمريکا به سمت گفت وگوی گسترده با ايران رفته و بر اساس منافع منطقه ای در عراق و افغانستان، امنيت منطقه ای در خليج فارس و انتقال بازار انرژی، با ايران به مذاکره وارد شود.

وی نوشته است:«گفت وگوی سازنده ميان تهران و واشينگتن برای ساختار امنيت منطقه ای حساس است و ۳۰ سال خصومت ميان دو طرف، فقط به فقدان امنيت منطقه ای منجر شده است.»

حسين موسويان در مورد نارضايتی های داخلی در ايران نوشته که بعيد است دستگاه قدرت و رهبری در ايران به زودی تغيير کند و اگر اين تغيير قرار است در راه باشد، بايد تغيير از درون باشد. وی به واشينگتن پيشنهاد کرده صبر را در سياست خارجی خود لحاظ کند چرا که هرگونه بهبود روابط ايران و آمريکا نه کار چند ماه، که کار چند سال خواهد بود.

آقای موسويان نوشته:«تغيير رژيم در آينده نزديک در افق ايران نخواهد بود و ايران در موقعيت قبل از وقوع انقلاب قرار ندارد. آنچه در خيابان های ايران می بينيد، چالشی داخلی است که نتيجه نهايی آن، تاثير گسترده ای در سياست داخلی و خارجی ايران خواهد داشت.»

«پناهنده نمی شوم»


حسين موسويان برای مقامات رسمی و ديپلمات های آمريکايی و اروپايی آدم مهمی است چرا که از زمان تلاش های جمهوری اسلامی برای آزاد سازی گروگان های آمريکايی در لبنان در سياست خارجی ايران حضور داشته و بعد هم سفير بوده و با غرب درباره تاسيس دولت جديد در افغانستان در زمان حمله آمريکا و متحدان مذاکره کرد و پس از آن هم که در هيات مذاکرات اتمی حضور فعال داشت.

حسين موسويان سه سال پيش دستگير شده و به اتهام جاسوسی به زندان افتاد. پرونده اش با ممنوعيت داشتن هرگونه منصب ديپلماتيک، به پايان رسيد.

شهريورماه سال پيش بود که موسويان که ۵۳ سال دارد به عنوان پژوهشگر ميهمان به مدرسه روابط عمومی و بين المللی وودرو ويلسون در دانشگاه پرينستون وارد شد و کار بر روی برنامه اتمی جمهوری اسلامی و روابط ايران و آمريکا را شروع کرد. نه دولت باراک اوباما و نه دانشگاه پرينستون در مورد ديپلمات ايرانی که در آمريکا اقامت گزيده چيزی نگفتند اما به گفته ديپلمات های اروپايی و آمريکايی کار موسويان در مورد نوع تصميم گيری تهران، مورد موشکافی دقيق قرار دارد.

آقای موسويان در نخستين گفت وگوی مطبوعاتی خود پس از حضور در پرينستون، اعلام کرد برای جلب حمايت سياسی برای جنبش سبز، جنبش اعتراضی ايران به آمريکا نيامده است. وی تاکيد کرد که تمرکز خود را بر روی کار دانشگاهی گذاشته، ضمن اين که مشغول بهبود عوارض دوران زندان است. همچنين گفته که به ايران بازمی گردد.

به نوشته وال استريت جورنال، آقای موسويان گفت:«من نيازی به پناهندگی از هيچ کشوری ندارم وهيچ گاه درخواست پناهندگی نخواهم کرد.»

ديپلمات های اروپايی و آمريکايی، خروج آقای موسويان را به عنوان نشانه ای خطرناک می دانند که گروهی قصد دارد تمامی ميانه رو ها و سياستمدارانی که نگاهی به غرب دارند را از جريان کنار بزند. در مقابل، محمود احمدی نژاد و آيت الله علی خامنه ای، مهره های ايدئولوژيک و اعضای گروه های نظامی را به جای آنها منصوب می کنند.

به گفته اين ديپلمات ها، آقای موسويان از ديپلمات های ارشدی بوده که هم غرب را می شناخته و هم درک خوبی از قدرت واقعی در ايران داشته است. وی به عنوان مشاور سياست خارجی آيت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی، کار کرده است.

يک ديپلمات اروپايی به وال استريت و در توصيف آقای موسويان گفت:«او يک ديپلمات ارشد و کارآمد بود که می خواست کشور به سمت درست برود و او بخشی از حاکميت نظام اسلامی در ايران بود که خواهان رابطه بهتر و بيشتر ايران با ديگر کشورهای جهان هستند.»

حسين موسويان از جمله سياستمدارانی است که از زمان موضعگيری جدی و علنی در جريان انتخابات رياست جمهوری در مقابل محمود احمدی نژاد، يا با مشکل مواجه شده و يا به حاشيه رانده شده اند.

به گزارش وال استریت جورنال، يک ديپلمات غربی می گويد محمود جواد ظريف، نماينده و سفير سابق جمهوری اسلامی در سازمان ملل، به نوعی در حصر خانگی در ايران قرار دارد. حتی ميرحسين موسوی و مهدی کروبی هم قرار دست به ساختن پايگاه های سياسی در خارج از مرزهای ايران زده اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG